17 / 04 / 2024

Girişimciler için 9 Steve Job Sözü

Girişimciler için Steve Job Sözleri

 

Steve Jobs, gerçek simiyle Steven Paul Jobs, Apple markasının kurucusu. 1955-2011 yılları arasında yaşamış Amerikalı Girişimci, Endüstri Tasarımcısı, Yatırımcı ve Medya sahibi. Sadece kendi alanında değil, bir çok farklı alanda kendini geliştirmiş, girişimciler için en idol insanlardan biri. Bu nedenle Steve Jobs Sözleri de, girişimcilik dünyası için oldukça önemli. Peki dünyanın bir dönemine damgasını vurmuş ve dünyayı bambaşka bir teknoloji ile tanıştırmış bu ünlü isim, girişimcilere ne öğütlüyor? Hadi gelin Steve Jobs ‘ın 9 öğüdüne kulak verelim.

 

“Zamanınız kısıtlı! Bu yüzden, başka insanların gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-1

Hayatta en önemli şey zaman. Hepimizin belirli bir yaşam süresi var ve bu sürede yapabileceklerimiz de sınırlı. Ayrıca rekabetin oldukça fazla olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ve aklınıza gelen bir fikir dünyanın başka bir yerinde, başka birinin aklına da geliyor. Bu nedenle, yaşamınız boyunca tutkularınızın peşinden gidin ve başkalarının bu tutkuları söndürmesine izin vermeyin. Tutkularınızın peşinden giderseniz, kazanmamanız için hiçbir neden yok.

 

 

 


Warren Buffet ‘ın Kazancınızı Katlayacak 20 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

“Ürünleri odak gruplarına göre tasarlamak çok zordur. Bir çok kez, insanlar onlara bir şeyler gösterene kadar ne istediklerini bilmiyor.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-2

Yeni bir ürün için müşterilerinizin isteklerinden çok, yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamalısınız. Çünkü bir çok yeni ürün bir talebe göre değil, girişim sahibinin ortaya çıkardığı bir ihtiyaçtan doğmuştur. Mesela bu konuda Henry Ford şöyle demiştir: “İnsanlara Ne İstediklerini Sorsaydım Daha Hızlı Giden At Üretirdim”. Yani, insanların siz yeni ürünü ortaya koyana kadar onun hakkında bir fikri yoktur. Çünkü inovasyon sahibi sizsiniz ve dünyaya yeni bir ürün getiriyorsunuz.

 

 

 

“İş yapış modelim Beatles grubudur. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört adam vardı. Birbirlerini dengelediler ve toplamları, parçaların toplamından daha büyük oldu. Benim iş hayatına bakış açım şöyle: İş dünyasındaki büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz, bir grup insan tarafından yapılır.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-3

Grup çalışmasının önemini vurgulayan Steve Jobs sözlerinden biri olan bu söz ile Steve Jobs, büyük projelerin ve dolayısıyla büyük  başarıların, bir kişinin eseri olmadığını, ancak bir grup çalışmasıyla mümkün olabileceğiniz anlatmıştır.

 

Bazen insanlar fikirlerini paylaşmak istemezler veya projeleri üzerinden sadece kendileri çalışırlar. Fakat bu şekilde bir çalışma ve düşünce sistemi ile, sadece kendi bakış açıları ile projelerine yön verebilirler. Başka görüşlerden yararlanmadıklarında, tek düze bir ilerleme gerçekleşir projede. Fakat farklı insanlardan destek alındığında, her birey projeye kendi bakış açısından bir şey ekler. Ve proje hem daha hızlı ilerler hem de daha verimli bir çalışma yapılmış olur. Farklı fikirlerin zenginleştirdiği bir ortamda, yaratıcılık da oldukça artar.

 

 


Einstein ‘ın Size İlham Verecek 10 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

 

“Bir lideri takipçilerinden ayıran tek şey, inovasyondur.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-4

Lider, fark yaratan, farkı ortaya koyan kişidir. Bir üründe veya projede, diğerlerinin düşünemediğini düşünen, göremediğini gören kişi odur. İşte bu fark onu lider yapan en temel özelliklerden biridir.

 

 

 

“Eğer bir işi yapıyorsam ve o işe inanıyorsam her zaman o işte en iyi olmaya çalışırım.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-5

Steve Jobs ‘ın mükemmeliyetçi bir yaklaşımla söylediği bu söz bize, yaptığımız işe kendimizi adamamızı ve o işi en iyi şekilde yapmaya çalışmamızı öğütlüyor. Bu yaklaşımla, ya en iyi oluruz ya da en iyiler arasında yer alırız.

 

 

“Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-6

Steve Jobs sözleri nden biri olan bu söz bize bir alanda başarıyı yakaladıktan sonra, edindiğimiz tecrübe ile farklı bir proje yapmamız gerektiğini salık veriyor. Çünkü yeni bir proje, yeni bir enerji ve yeni şeyler öğrenmek dolayısıyla daha zinde ve dinç olmak demek. Yani, başarılı olmuş ve rutine bağlamış bir işin yanında, yeni bir heyecan ile farklı bir proje sizi yeniler, paslanmanızı engeller. Bu nedenle, başarıyı yakaladıktan sonra, farklı alanlarda da başarıyı yakalamak için çaba sarf edin.

 

 

 

“Küçük başlayın, büyük düşünün.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-7

Steve Jobs sözlerinden en kısası ama en anlamalısı bu söz olsa gerek. Bu söz bize, bir girişime, işe başladığınızda, önce küçük adımlarla ilerlemeyi fakat hayallerimizin ve hedeflerimizin büyük olamsını öğütlüyor. Çünkü küçük başlamak kontrollü olmamızı ve daha sağlam adımlarla ilerlememizi sağlar. Büyük düşünmek ise, önce hayalini kurup belirli hedefler koyarak emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Hayali olmayanın gerçeği olmaz. Ancak hayal kurarak gelecekteki başarımızı simule edebilir ve böylelikle o yolda neler yapabileceğimizi belirleyebiliriz.

 

 

 

 

“Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-8

Steve Jobs sözleri nden bu söz bize, ancak hayal gücü, yaratıcılığı ve cesareti olan insanların büyük girişimler yapabileceğini ve fark yaratacak işlere adım atabileceğiniz söylüyor. Düşüncelerinizi sınırlandırmayın. Olabildiğince farklı şeyler yapın ve farklı insanlarla görüşün. Zihninizi ve yaratıcılığınız besleyin. Elde ettiğiniz bu zihin yapısı ve özgüveniniz ile fark yaratacak işlere imza atacağınıza inanın ve farkı görün.

 

 

 

“Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir.”

steve-jobs-sozleri-karliyatirimlar.com-9

Yaptığınız işte en kaliteli siz olun ve kaliteyi siz belirleyin. Rakiplerinizin ürünleri sizin ürünleriniz ile karşılaştırılarak değerlendirilsin. Öyle iyi olun ki, alanınızda adeta bir ölçü aracı olun.

 

Son yılların en gözde girişimcisi, genç girişimcilerin idolü olan Steve Jobs ‘ın bize ilham verecek 9 öğüdünü inceledik. Umarız, bu Steve Jobs Sözleri girişimleriniz ve hayatınızda fark yaratacak etkiler bırakır.

 

 


Bill Gates Kimdir, Bill Gates Sözleri yazımızı da okuyabilirsiniz.


 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir