27 / 05 / 2024
inovasyon-ornekleri

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon nedir konusunda önceki yazılarımızda değinmiştik. İnovasyon kısaca bir cihazı, bir servisi, bir süreci veya bir teknolojiyi insanlık yararına olacak şekilde, yeniden design etmek, varolan bir ürünü geliştirmek herhangi bir problem bambaşka bir bakış açısı ile çözüm getirmektir. Bu bağlamda yüzlerce inovasyon örnekleri yeni inovasyon denemelerine rehberlik etmektedir. Bu yazımızda da ufkunuzu açacak inovasyon örneklerine, inovasyon çeşitlerine değinerek, gelecekte yapacağınız inovasyonlar fikirsel katkılar yapabilecek örnekleri paylaşmak istedik. Umarız, birikimleriniz ve varolan inovasyon örneklerinin ışığında, hem sizin hem de insanlık için güzel inovasyon fikirleri ortaya çıkarırsınız. İnovasyon için illa atomu parçalamanız gerekmiyor. İnsanlığın yararına olacak bir geliştirme, bir fikir ile ortaya çıkabilir, bu faydayı kullanıma açabilirsiniz.

 

Özellikle girişimcilikle ilgilenen girişimci ruhların dikkatini çeken inovasyon örnekleri, sadece onların değil, bu konuya ilgisi olan herkese farklı bir bakış açısını kazandırıyor. Bu alanda ne kadar çok örnek görülürse, o kadar farklı fikre ve dönüşüme eşlik ediliyor, bu yeni fikirler beynimizde bambaşka bağlantılar yaparak, yeni fikirlerin doğmasına da zemin hazırlıyor.

 

Tarihin belirli dönemlerinden beri insanoğlu inovasyon yapıyor. Şimdiye kadar hemen hemen her alandaki inovasyon örnekleri, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. İlk bilgisayarlardan, tabletlere, küçük ekranlı basit cep telefonlarından, çok yüksek kapasiteli birçok fayda sağlayan akıllı telefonlara ve bunun gibi daha sayılamayacak birçok alanda, inovasyon devam ediyor. Siz de  insanlık yararına yapılan bu çalışmaların bir parçası olmak istemez misiniz?

 

Peki üzerinden duracağımız ve birçok alanda bize yeni ufuklar açacak olan bu inovasyon örnekleri neler? Burada çok bilinen inovatif ürünler ve fikirlerin yerine, son zamanlarda ortaya çıkmış ve  yeni yeni kullanılmaya başlayacak olan ürünlerden söz edeceğiz. Gelin şimdi bu inovasyon fikirlerini, inovasyon çeşitlerini ve uygulamalarını teker teker inceleyelim.

 


 

İş Modeli İnovasyon Örnekleri

Uber

Uber taşımacılık alanına bambaşka bir boyut getirmiş ve sürücülük yeteneği olan herkese bu deneyimi yaşama fırsatı sunmuş bir inovasyon örneği. Önceleri taşıma işini sadece belirli lisanslara sahip firmalar veya kişiler yapabiliyorken, Uber sistemi ile artık sürücü belgesi olan herkes, insanları kendi araçlarıyla bir noktadan diğer noktaya taşıyabilir hale geldi.

 

Bu yazının yazıldığı şu dönemde ülkemizde tam olarak yasal olmayan Uber, dünyada oldukça yüksek talep gören bir uygulama. Kullanıcılara hem müşteri hem de kullanıcı olma imkanı tanımasıyla da dünyada bu alanda eşsiz inovatif fikirlerden biri.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-1 uber

Uber ‘i inovatif yapan en temel etkenlerden biri de şüphesiz varolan bir sisteme getirdiği köklü değişiklik. Bu değişiklik ile belli bir deneyime sahip herkes, taşımacılık alanına yönlendirilerek, bu alandan para kazanması sağlanıyor. Hem de sitemi kullanmak için çok büyük paralar ödenmesi fe gerekmiyor. Sadece belirli üyelik koşulları ile, kullanıcılar bu sistemden faydalanabiliyorlar.

 


 

Airbnb

Airbnb ‘de son yıllara damgasını vurmuş ve bir çok probleme tek başına çözüm getirmiş inovasyon örneklerinden. Klasik olarak insanlar bir yere gittiklerinde ya bir ev tutuyorlar ya bir otel odası kiralıyorlar ya da bir pansiyonda kalıyorlar. İnsanların konakladıkları bu yerleri işletmek için de belirli şartlar gerekiyor. Peki Airbnb bu alana nasıl bir yenilik getiriyor dersiniz?

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-2 airbnb

Airbnb ile hemen hemen herkes evini veya evinin bir odasını kiraya verebiliyor. Üstelik bunu yapmak için herhangi bir lisansa veya izin belgesine de gereksinim duymuyor. İnsanlar Airbnm ‘nin sitesine üye oluyorlar ve oraya daha önceden üye olan ev sahipleri veya kiracılarla etkileşime geçiyorlar. Evlerinin fotoğraflarını, kiralama ücretlerini, şartlarını ve benzeri birçok şeyi bu site üzerinden belirterek, en uygun kişiye evlerini kiralayabiliyor veya onların evlerini tutabiliyorlar.

 

Bir çok emlak sitesi veya otel sitesi mevcut internette. Peki hangisi Airbnb ‘nin sağladığı bu imkanı sağlıyor. Airbnb ‘yi rakiplerine karşı inovatif yapan etkenlerin başında da bu yer alıyor.

 


 

Amazon

Amazon dünyanın en büyük perakende devi şüphesiz. Dünyanın her yerinde Amazon üzerinden e-ticaret yapan binlerce şirket var. E-ticarete bambaşka bir bakış açısı getiren Amazon, perakende sektöründe iş yapan firmalara, bünyesinde birçok imkan sağlıyor. Amazon Prime, Amazon FBA vb bir çok uygulama, Amazon’un sağladığı imkanlardan sadece bir kaçı.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-3 amazon

Amazon FBA ile siz de oturduğunuz yerden, Amazon üzerinden satış yapabilirsiniz. Ürünlerini belirlersiniz, Amazon.com a yüklersiniz, belirli optimizasyonlar ile ürünlerinizi görünür kıldıktan sonra da ürünlerinizi satarsınız. Bunu hem Amazon depolarını kullanarak hem de kendi depolarınızı kullanarak yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Amazon FBA yazımıza göz atabilirsiniz.

 


 

Deneyim İnovasyon Örnekleri

Zipcar Car Rental

İnovasyon örneklerimizden ilkine, bir araba kiralama uygulaması olan Zipcar ile başlamak istedik. Zipcar, Amerika menşeli bir araba kiralama firması. Ama Budget, Hertz gibi rakiplerinin aksine, bambaşka bir araba kiralama fikri ve şekli ile çok güzle bir inovasyon örneği aslında. Peki Zipcar ı inovatif yapan ne? Nasıl bir iş modeli ile önemli inovasyon fikirleri arasında yer almayı başardı?

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-4 zipcar

Zipcar, rakiplerinden farklı olarak, bir abonelik modeli ile, müşterilerine araba kiralama imkanını sağlıyor. Zipcar ‘a üye olan müşteriler, daha sonra yakınlarından bulunan araçları dakikalık, saatlik, günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralayabiliyorlar. Tabi kiralama ücretleri aylık abonelik ücretlerine extra olarak ekleniyor.

 

Önemli inovasyon örneklerinden olan Zipcar, araba kiralama işine abonelik modelini getirerek, çok güzel bir inovasyon dersi veriyor bizlere.

 


 

Netflix Video Deneyimi

Video şüphesiz son yılların ve geleceğin en çok tüketilen dijital ürünlerinden. Bu dijital ürün alanındaki gelişmeleri gören girişimciler, Netflix adı altında bir ürün ortaya çıkararak çok önemli bir inovasyon örneği verdiler.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-5 netflix

Youtube ‘dan online olarak video izleyebiliyor, tv üzerinden de farklı dizileri takip edebiliyorduk. Tabi son zamanlarda internet üzerinden takip edilen dizilerin de sayısı bir hayli artmıştı. Netflix, hem dizi hem de sinema alanına farklı bir boyut getirerek, kendi ürettiği dizileri ve filmleri abonelik sistemi ile hizmete sundu. Daha önceden hiç yapılmamış inovasyon örneklerinden biri olan Netflix, küçük bir fark yaratarak milyonlarca müşteri kazandı ve video içerik pazarında önemli bir yer edindi. Artık dizi veya tv seyrediyorum yerine, Netflix izliyorum cümlelerini duyar olduk. Bu da, Netflix in bizlere bambaşka bir deneyim sunarak, önemli deneyim inovasyon örneklerinden biri olduğunu gösteriyor.

 


 

Disneyland

Lunaparkları hem çocuklar hem de büyükler çok sever. Birbirinden farklı oyuncakları ve bize sunduğu deneyimlerle lunaparklar, adeta çocukluğumuzu bize tekrar geri verir. Hemen hemen her lunapark ve bu tip eğlence merkezlerinde farklı alternatifler olsa da içlerinden biri vardır ki dünya çapında eşi benzeri yoktur. Evet Disneyland ‘dan bahsediyoruz. Disneyland, hem çocuklara hem de büyüklere sunduğu eşsiz eğlence deneyimi ile rakipsiz neredeyse.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-6 disneyland

Peki Disneyland ‘ı rakiplerinden farklı kılan şey ne? Tabi ki inovasyon. Eğlence süreçlerine getirdiği yeni boyutlar ve farklı bakış açılarıyla, bu hizmeti alan insanlara bambaşka bir deneyim sunuyor. Sadece eğlence ve lunapark değil, bu deneyime kendi ismini de veriyor. Bu da Disneyland ‘ı önemli inovasyon örneklerinden biri yapıyor.

 


 

Pazarlama İnovasyon Örnekleri

Starbucks

Starbucks pazarlama alanından inovasyon denilince şüphesiz akla gelen ilk firma. Müşterilerine sunduğu özel olma deneyimi, kahveleri sunma şekli, ev ve işyerine üçüncü bir alternatif olma hedefiyle, bu alanda ilk sırada olmayı da hakkediyor Starbucks.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-7 starbucks

Peki Starbucks ‘ı rakiplerinden farklı kılan şey ne? Inovasyon Starbucks ‘ın neresinde? Starbucks öncelikle insanlara sadece bir kahve değil, bir mekan deneyimi sağlıyor. İrili ufaklı Starbucks dükkanlarında, insanlar kendilerini oldukça rahat hissediyorlar. Self service bir hizmet anlayışı olduğundan, kimse sizi rahatsız etmiyor, ne istediğini sormuyor. Siz de kendi evinizdeymiş gibi rahat davranabiliyorsunuz. Bu bağlamda Starbucks önemli pazarlama inovasyonu örnekleri nden. 

 

İnovasyon örneklerinden biri olan Starbucks sistemi, müşterilerine kendilerini özel hissettirecek birçok metod uyguluyor. Bunlardan en bilineni, baristaların onlara isimleriyle hitap etmeleri. Bardaklarının üzerine müşterilerinin isimlerini yazarak ve ürünleri hazırlandığında isimleri ile seslenmeleri, müşterilerde özellik hissi uyandırıyor. Bu da, Starbucks müşteri deneyimini inovatif hale getiriyor.

 


 

Apple

Apple da pazarlama inovasyon örnekleri arasında önemli bir yere sahip. Yine müşteri deneyimine oldukça önem veren bir firma Apple. Her bir müşteriye özel olduğunun hissettiriyor ve özellikle satış sonrası desteğiyle de bunu müşterilerinin beynine kazıyor.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-8 apple iphone

Ürünleri rakiplerine göre biraz daha pahalı olmasına karşın, Apple Iphone oldukça çok tercih edilen bir telefon. Peki bu tercihin arka planında yatan neden sizce ne? Tabi ki pazarlama. Apple Iphone kullanmak sanki bir ekonomik gelir göstergesi gibi. Veya bu marka telefonu kullanan kişilerin özel olduğu duygusu bir şekilde akıllara işlenmiş. İşte böyle bir pazarlama inovasyonu ile, rakiplerine göre aynı özellikleri sağlasa da, Apple ürünlerini bir adım öne taşımış. Tabi bu Apple ürünlerinin kalitesini sorgulamak anlamına gelmiyor. Sadece, pazarlama inovasyonunun bir ürünün değerini nasıl katladığını göstermesi açısından önemli bir örnek Apple Iphone. Bu yüzden pazarlama inovasyonu örnekleri denilince akla gelen ikinci örnek Apple Iphone. 

 


 

Müşteri/Çalışan İnovasyonu Örnekleri

Lego Müşteri Etkileşimi

Lego hepimizin bildiği gibi en köklü oyuncak firmalarından biri. İnovasyon örneklerinden biri olan Lego müşteri etkileşimi ile Lego, müşterilerine kendi tasarımlarını yaratarak onlarla iş birliğinde bulunma imkanı sağlıyor. Müşterilerin Lego oyuncakları ile yarattığı yeni tasarımları sitesinde ve lego dükkanlarından diğer müşterilerinin beğenisine sunan lego, çok güzel bir inovasyon örneği ile, lego yaratıcılığını müşterilerinin yaratıcılığı ile birleştiriyor ve ortaya harika ürünler çıkıyor.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-9 lego

Bu fikirle Lego, birçok farklı alanda birçok insanın yaratıcılığını kullanıyor. Hem müşteriler keyif alıyor hem de Lego ürünlerine olan ilgi daha da artıyor. Üstelik bambaşka bakış açılarıyla, bambaşka tasarımlarla, Lego ürün yelpazesi de genişliyor. Bir taşta birçok kuş vuruyor Lego.

 


 

Facebook Hackatlon

Binlerce çalışanı olan Facebook, bünyesinde hackatlon adı altında bir çok organizasyon yaparak, yeni fikirlerin ve inovasyonların önünü açıyor. Böylece inovasyonlara imkan tanıyan yeni bir çalışan işveren işbirliği ile de bir inovasyon yapmış oluyor.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-10 facebook hackatlon

Facebook ta düzenlenen bu Hackatlonlara alanınız dışındaki bir alandan katılarak, farklı bir alana bir katkı sağlamanız amaçlanıyor. Hem işiniz dışındaki bir alanla uğraşmanın keyfini çıkarıyor hem de kendi bakış açınızı o alanda kullanma fırsatı yakalıyorsunuz.

 


 

Ürün İnovasyon Örnekleri

Ürün inovasyonu örnekleri, var olan bir ürüne yeni bir bakış açısı ile yaratıcı bir farklılık getirmek ya da var olan bir alana yeni bir ürün ile orta çıkarılan inovasyonlardan. Aşağıda bu alanda yapılan inovasyonlara örnekler bulacaksınız. 

Portatif Güneş Enerji Panelleri

İnovasyon denilince ilk akla gelen, bir ürünün insanlık yararına küçük veya büyük değişikliklerle yeniden tasarlanması geliyor akla. Portatif güneş enerji panelleri de bu tip inovasyon örneklerine çok güzel bir örnek.

 

Düşünün. Evden uzakta, ya bir kampta ya da bir yayladasınız. Elektriğe erişiminiz oldukça kısıtlı. Peki neredeyse sonsuz bir enerji kaynağı hemen yanı başınızda. Onu fark edebildiniz mi? Tabi ki güneşten bahsediyoruz. Bu inovasyon örrneğinde, güneş enerjisi küçük, büyük veya orta boyutlarda güneş panelleri ile yakalanıyor ve çeşitli dönüştürücüler ile elektrik enerjisi şeklinde kullanılıyor. Hem güneş enerjili aydınlatma kullanarak etrafı aydınlatabiliyorsunuz hem de şarj cihazı yardımı ile telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-13 portatif güneş paneli

Normalde güneş enerji panelleri büyük santrallerde elektrik enerjisi üretmek için kullanılıyor. Ama bunu kişisel kullanıma bu şekilde açmak da bir inovasyon örneği. Özellikle zor şartlar için bir hazırlık niteliğinde olan bu tip güneş enerjisi ürünleri herkeste olması gereken ürünlerden. Güneş enerjili lamba, güneş enerji paneli, telefon şarjı için çoklu çakmaklıktan oluşan bu ürün evinizden uzaklarda işinizi kolaylaştıracak inovasyon örneklerinden.

 


 

Güneş Enerjili Bahçe Aydınlatması

Ürün inovasyonu örnekleri nden bir diğeri de güneş enerjisi alanında. Özellikle bahçe peyzajında son zamanlarda en çok kullanılan inovatif ürünlerden biri de güneş enerjili bahçe aydınlatma sistemleri. Bu sistemler, üzerinde güneş enerjisi ile gündüz dolan ve gece ise yanan aydınlatma ürünlerinden oluşuyor. Birçok farklı güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ve lamba mevcut.

inovasyon örnekleri güneş enerjil bahçe aydınlatması

Önceden aydınlatma için her zaman elektrik enerjisi kullanılıyordu. Fakat güneş enerjisinin bireysel kullanımının yaygınlaşması ile, yeni inovatif güneş enerjisi ürünleri ortaya çıkmaya başladı ve bahçe aydınlatması da bu alanda oldukça çok ürünün bulunduğu bir alan haline geldi.

 

Bu ürünlerin inovatif ürünlerden olmasının en temel nedenlerinden biri de bir kere alındıktan sonra uzun bir müddet kullanılabilmeleri. Yani elektriğe para vermek zorunda değilsiniz artık. Sınırsız güneşin enerjisi ile güneş enerjili bahçe aydınlatmalarınızı ex

 


 

Güneş Enerjili El Feneri

Güneş enerjisi, özellikle aydınlatma alanından sıklıkla kullanılıyor. Bu inovasyon örneğinde de, normalda var olan el fenerlerine güneş enerjisi ile dolabilme özelliğinin kazandırıldığı, güneş enerjili el fenerine değineceğiz. Üzerinden bulunan veya harici olarak bir güneş enerji paneli ile dolan bu tip ürünler, el feneri özelliğinin yanında, üzerine takılabilecek ampulleri, telefon şarjı için soketleri, radyosu gibi ek özellikler de olan inovatif ürünler.

inovasyon örnekleri güneş enerjili el feneri

Tek bir cihaza birçok farklı özellik ekleyerek insanlığın hizmetine sunmak, küçük ama faydalı inovasyon örneklerine bir örnek. İnsanlık yararına olmaları ve yeni tasarımlarla bizlere sunulmalarından dolayı, güneş enerjili el fenerleri, inovasyon örneği olarak ele alınabilir.

 


 

Yeni Nostaljik Radyolar

Radyo dinlemeyi sever misiniz? Hepimiz ara ara dinleriz radyoları. Peki evinizde bir nostaljik radyo var mı? Bunu bilmiyoruz ama, şimdiki nostaljik radyolar öncekilerden biraz farklı.

inovasyon örnekleri nostaljik radyolar

İnovasyon örneğinde varolan ürünlere yeni özellikler katmak ve onları yeniden tasarlamak var. Nostaljik radyolar da önceki görünümlerini koruyarak, birçok ek özelliğin eklenmesiyle üretilmiş. Hem radyo, hem usb çalar, hem de güneş enerjisi ile çalışan bir nostaljik radyo duydunuz mu? İşte bu ürün, üzerinden barındırdığı extra özeliklerle, küçük inovasyon örneklerinden bir tanesi sayılabilir.

 


 

Elektrik Üreten Güneş Panjurları

Şimdi de isterseniz daha yaratıcı ürün inovasyonu örnekleri nden birinden bahsedelim. Evlerde güneşten koruyucu panjurları görmüşsünüzdür. Peki ya o güneşten yararlanan panjurları gördünüz mü? Yevgen Erik adındaki tasarımcı, panjur dünyasına bambaşka bir yenilik getirmiş ve elektrik üreten güneş panjurlarını tasarlamış.

inovasyon örnekleri güneş enerjili panjur

Oldukça verimli ve inovatif bir ürün olan güneş panjurları, panjurların güneş enerji panellerinden oluştuğu ve üretilen elektrik enerjisi ile küçük bir odanın veya ofisin aydınlatılabileceği bir sistem.

 


 

Arabalardaki Konsol Tuşları

Birçok araba markası, tasarımlarından farklı konsol tasarımlarını kullanıyor. Fakat bu tasarımlar göze hoş gelse de bazen müşteri deneyimini olumlu etkilemiyor. BMW ve Audi bu konuda güzel inovasyon örneklerine imza attılar ve konsol tuşlarını, güzel bir tasarımla daha kullanıcı dostu haline getirdiler.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-16 araba konsolları

Özellikle BMW, ön konsol tuşlarında, playstation firmasının patentlerini kullanarak, adeta oyun konsolları ile, araba konsol tuşlarını bir araya getirdi ve yepyeni bir tasarıma imza attı. Tabi bu da daha olumlu bir kullanıcı deneyimini, dolayısıyla da daha fazla satışı sağladı. Bu bağlamda, BMW araçlarındaki konsollar önemli ürün inovasyonu örnekleri nden. 

 


 

Uzatma Kablolu Priz

Prizler günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ürünlerden biri. Ama genellikle evdeki ve ofisteki bu prizlerde bir mesafe sorunu yaşarız. Ya uzağa oturmuşuzdur prize, ya da aldığımız uzatma kablosu yeterince uzun değildir. İşte bu soruna kökten bir çözüm getirmeyi amaçlayan yaratıcı bir tasarımcı, uzatma kablolu priz i geliştirerek bu problemlere bir son vermeyi amaçladı.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-17 uzatma kablolu priz

İnovasyon örneklerinden bu örnekte, priz içine belirli uzunluktaki bir kablo yerleştiriliyor ve ucu da priz kapağı ve priz olarak kullanılıyor. Böylece, dileğiniz mesafelere prizinizi çekerek yanınıza getirebiliyorsunuz. Üstelik extradan uzatma kablosu kullanma gereksiniminiz de ortadan kalkıyor. Hem bir kolaylık hem de bir tasarruf sağlaması açısından, uzatma kablolu priz oldukça inovatif bir ürün.

 


 

USB Priz

Hazır inovasyon örneği olan prizlerden başlamışken, güzel bir inovasyon fikri olan USB Prizleri de bu kategoride sayabiliriz. Akıllı telefon kullanımının artması ile, usb şarj kablolarının da kullanımı oldukça arttı.

inovasyon-ornekleri-karliyatirimlar.com-18 usb priz

İnsanlar telefonlarını şarj edebilmek için yanlarında bu şarj cihazlarını taşıyabiliyorlar, fakat fiş kısmı geniş olduğu için bu bazen istenmeyen bir parça olabiliyor. Buradaki talep potansiyelini gören yaratıcı kişiler, şu an kullanmakta olduğumuz prizlere, bir de USB girişi ekleyerek inovatif bir adımla, prizleri USB kabloların hizmetine açtılar. Artık siz de geniş şarj cihazlarını taşımak yerine, sadece USB kablolar ile bu imkana kavuşabileceksiniz. Tabi bunun için öncelikle USB girişi olan bir USB Prize ihtiyacınız var.

 


 

USB Şarjlı Pil

USB ‘yi bir fiş çıkışına bağlayarak, telefonumuzu şarj edebiliyorduk. İnovatif prizlerle birlikte artık bu fiş çıkışına ihtiyaç duymadan, doğrudan USB prizlerle bu işlemi gerçekleştirebileceğiz. Peki ya etrafta bu prizlerden yoksa ne yapacağız? O zaman da yardımımıza başka bir inovasyon örneği koşacak. Yanınızda taşıdığınız USB Şarjlı piller yardımı ile USB kablonuzu doğrudan USB Şarjlı Pile takacaksınız ve telefonunuzu bu şekilde şarj edebileceksiniz.

inovasyon ornekleri usb ile şarj edilebilir piller

USB Şarjlı pillerin, normal piller gibi kullanılabileceği gibi, bu piller üzerlerinden USB girişi ile de bir çıkış sağlayarak içlerindeki enerjinin kullanımına olanak tanıyor. Yani kısaca, bu fikirler birlikte, küçük pillerimiz, USB çıkışı olan mini bir güç kaynağı halini alıyor.

 

USB Şarjlı pilleri de yine, normal prizler yardımı ile veya yine bilgisayarınızın USB girişleri ile şarj edebilirsiniz.

 


 

Led Aydınlatma

Aydınlatma teknolojisinin geldiği son noktalardan biri de led aydınlatma. İnsanlar ilk olarak ateş yakarak bulundukları yerleri aydınlattılar. Sonra, ateşi daha makul boyutlara çektiler ve meşaleleri ve daha sonra da mumları kullandılar. Modern anlamdaki aydınlatma ise elektriğin bulunması ve beraberinde ampulün icadı ile oldu.

inovasyon örnekleri led aydınlatma karliyatirimlar.com

Ampuller kullanımda iken florasan lambalar, şimdiler de ise led lambalar bu gelişimin son duraklarından oldular. Meşaleden, muma, ampulden, florasan ve led aydınlatmaya kadar bu süreçlerin her biri, insan hayatını kolaylaştıran bir inovasyon ve bu ürünler de insanlığın ortaya çıkardığı en güzel inovasyon örneklerinden.

 

Led aydınlatmanın kullandığı ürünler de özellikle son yıllarda oldukça revaçta. Hemen hemen her yerde bir led aydınlatma ürünü görmek mümkün artık.

 


 

Katlanabilir Bebek Arabası ve Mama Masası

Bebek Arabası kategorisi aslında az müdahale edilen bir bölüm.  Birçok bebek arabası sürü birbirlerine benzer nitelikte. Yine mama masaları da belli bir tarzın ötesine geçemiyor. Fakat bu ürünlere inovatif bir gözle bakan Stephen Procter, bu iki ürünü de yeniden design etmiş ve önemli ürün inovasyonu örnekleri nden birine imza atmı

inovasyon-ornegi-katlanabilir-bebek-arabasi

Yerden tasarruf sağlayan bu çık katlanılabilir bebek arabası ve katlanabilir mama masası, bebek ürünleri alanında güzel inovasyon örneklerinden biri. Kullanırken açtığınız ve kullandıktan sonra katlayarak oldukça küçük bir hale getirdiğiniz katlanılabilir bebek arabaları ve katlanılabilir mama masaları, oldukça talep göreceğe benziyor.

 


 

Uygulama Kontrollü Ev Barmeni

Evde kullanabileceğiniz ürünlere güzel bir inovasyon örneği de Somebar uygulama kontrollü ev barmeni. Bu Ev barmeni sayesinde saniyeler içerisinde istediğiniz tarzda bir kokteyli hazırlayabiliyorsunuz. Üstelik yapmak istediğiniz kokteyli ve karışımı da uygulaması üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

inovasyon-ornekleri-ev-barmeni

Yazılım ve içecek ürünlerini birleştiren Somebar uygulama kontrolü ev barmeni, alanında en kullanışlı inovasyon örneklerinden biri.

 


 

Su Geçirmez Not Defteri

Duş sırasında aklınıza çok önemli bir fikir geldiğini ve duştan sonra bunu unuttuğunuz oldu mu? Su geçirmez not defteri, bu probleminize çözüm getiriyor. Banyoya asacağınız bu inovatif ürün sayesinde notlarınızı su altında bile alabileceksiniz.

inovasyon-ornekleri-ıslanmaz-not-defteri

Hem bir not defteri hem de kendinize özel kalemi ile sunulan su geçirmez not defteri, bu alana yeni bir bakış açısı getirmiş ve su ile deforme olan kağıda bambaşka bir boyut kazandırmış. Bu da onu küçük ama önemli inovasyon örneklerinden biri hâline getirmiş.

 


 

Selfie Çubuğu

Ürün inavosyonu örnekleri denilince bu üründen bahsetmemek olmaz. Ara sıra selfie çekiyor musunuz? Peki selfie çekerken fotoğrafta olması gereken herkesi fotoğrafa sığdıramadığınız oldu mu? İşte Selfi Çubuğu, sizin bu derdinize çözüm buluyor ve geniş bir açıdan selfe çekmenizi sağlıyor.

inovasyon-ornekleri-selfie-cubugu

İlk piyasaya sürüldüğünden beri oldukça rağbet gören Selfie Çubukları, fotoğraf alanına getirilmiş küçük ama oldukça verimli bir inovasyon örneği.

 


 

İnovatif Bilgisayar Masası ve Sandalyesi Tasarımları

Mobilya sektörü tasarım ve inovasyonun sürekli etkileşim halinde olduğu bir sektör. Hal böyle olunca da birbirinden farklı inovasyon örnekleri de bu alandan çıkabiliyor. Bilgisayar masaları da bu inovasyon girişimlerinden payına düşeni alıyor ve birbirinden farklı tasarımlar, insan hayatını daha da kolaylaştırıyor.

inovasyon-ornekleri-inovatif-bilgisayar-masalari

Hem ergonomik yapısı hem de şıklığı ile, birbirinden farklıi novatif bilgisayar masalarına artık bir çok yerde rastlamak mümkün. Peki sizin kullandığınız bilgisayar masası, yeteri kadar inovatif mi?

 


 

Kendini Karıştıran Kupa Bardak

Kahve sever misiniz? Özellikle iş yaşamınızda yanı başınızdan kupanın eksik olmadığı zamanlar olmuştur. Siz kupanıza kahvenizi, sütünüzü ve şekerinizi koydunuz. O da kendi kendini karıştırarak hazırladı? Nasıl görünüyor, yeterince inovatif bir ürün değil mi?

inovasyon-ornegi-kendini-karistiran-kupa

Kendi kendini karıştıran kupa bardaklar, kaçık gerektirmeden hem kahvemizi hazırlamamızı sağlıyor hem de son ana kadar köpüklü güzel bir kahve içmenizi sağlıyor.

 


 

Laser Klavye

Laser klavye ile artık yazılarınızı her yerden yazabilirsiniz. Teknolojik inovasyon örneklerine güzel bir örnek olan Laser klavye, bluetooth ile cep telefonlarınıza, bilgisayarlarınıza ve benzeri elektronik cihazlarına bağlanabilir.

inovasyon-ornegi-lazer-klavye

Laser klavye cihazdan herhangi bir yere yansıtacağınız klavyeniz ile, bilgisayar kullanımı yenilikçi bir bakıç açısı ile yeniden tasarlanmış ve daha ergonomik bir hal almış.

 


 

Yan Bisiklet Sinyali

Yan bisiklet sinyali, bisiklet kullanımına inovatif bir bakış açısı ile bakmış ve hayatımızda önemli bir yeri olan bu cihazları daha güvenilir hale getirmiş. İnsan hayatını kolaylaştırdığı ve daha güvenilir bir bisiklet deneyimi yaşamamıza olanak tanıdığı için, yan bisiklet sinyali küçük inovatif bir ürün.

inovasyon-ornekleri-yan-bisiklet-sinyali

 


 

Gaz Tutucu İç Çamaşırı

Oldukça ilginç inovasyon örneklerinden olan gaz tutucu iç çamaşırı, insanları önemli bir dertten kurtarıyor. Alanında ödül de almış olan bu ürün denemeye değer olabilir.

inovasyon-ornekleri-koku-tutan-ic-camasiri

 


 

Pratik Ev Asansörü

Evinizde oldukça pratik bir asansör olsun ister misiniz? Pratik ev asansörü bu konuda size oldukça faydalı olarak inovatif bir ürün. Dubleks, tribleks veya da fazla katlı evler için ideal olan bu inovatif asansör, bir kişilik pratik bir asansör.

inovasyon-ornekleri-pratik-ev-asansoru

 


 

Masa Tenisi Tahtasına Dönüşen Kapı

Kapılarınızı üzerinde masa tenisi oynamak ister misiniz? Masa tenisi tahtasına dönüşen kapılar ile bu artık mümkün. Yüzey kısmı, masa tenisi masası şeklinde design edilmiş bu kapılar, çevrilerek kapının her iki yanında farklı taraflar olacak şekilde bir masa tenisi masasına dönüşüyor. İnovasyonun çok güzel bir örneği.

inovasyon-ornekleri-kapi-masa-tenisi

 


 

Sky Wi-Fi Kalem

Sky Wi-Fi Kalem ile yazdılarınızı elektronilk olarak depolayabilirsiniz. Siz herhangi bir yere yazarsınız, o da uygulaması üzerine bu yazdıklarınızı depolar. Bu özelliği ile Sky Wi-Fi Kalem, teknolojik inovasyon örneklerinden.

inovasyon-ornekleri-wifi-kalem

 


 

Güneş Enerjili Çadır

Kamp yapmayı sever misiniz? Peki kamp alanında elektrik ihtiyacınızın tamamen karşılanabileceğini söylesek ne düşünürsünüz? Güneş enerjili çadırlar ile artık elektrik enerjinizi güneş enerjili çadır ile çadırınızdan üretecek, küçük elektronik cihazlarınızın şarzını buralardan yapabileceksiniz. İnovasyon örnekleri arasında oldukça şık ve faydalı bir ürün güneş enerjili çadırlar.

inovasyon-ornekleri-gunes-enerjili-cadir

Kamp yaparken veya yaylalarda güneş enerjisinden faydalanarak hem barınma, hem de elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 


 

Program Inovasyonları

Steam ile Oyun Deneyimi

Her yaştan insanın severek yaptığı şeylerden biri de oyun oynamak. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında özellikle bilgisayar oyunlarına olan ilgilinin artması, oyun sektöründeki inovasyon girişimlerini de beraberinde getirdi. Bu alandaki en önemli inovasyon örneklerinden biri de Steam.

 

Steam, online olarak birçok oyunu indirip ücretsiz veya belirli bir ücret karşılığında oynayabileceğiniz, arkadaşılarınız ve sevdiklerinizle birlikte bu deneyimi paylaşabileceğiniz bir program. Bilgisayarınıza kurduğunuz Steam programı ile, istediğiniz oyunu oynayabiliyorsunuz. Önceleri cd ‘lerden oynanan bu oyunlar artık Steam deneyimi ile hiçbir cd veya başka bir yerden indirme gerektirmeden, bu sistem üzerinden kolaylıkla oynanabiliyor. Bu da steam müşterilerine farklı bir deneyim sağlıyor.

steam-oyun-inovasyon-ornegi-karliyatirimlar.


 

Microsoft Office 360

Önceden Micosoft Office programları bir kereye mahsus atın alınıyor ve ömür boyu kullanılabiliyordu. Fakat Microsoft güzel bir inovasyon örneği ile, yeni Office 360 paketini, abonelik modeli ile birleştirdi ve Office programlarının kullanımına bambaşka bir boyut getirdi. Artık aylık ve yıllık olarak kiralanabilecek Office 360 uygulamaları özellikle kurumsal müşteriler için güzel bir fırsat haline geldi.

 

Dünyada en çok kullanılan uygulamalardan olan Office 360 uygulaması, bu model ile hem gelirlerini arttırdı hem de kullanıcıların bu programların gerçek değerini görmelerini sağladı. Tabi bu örnek biraz can sıkıcı olsa da, güzel inovasyon örneklerinden.

 


 

Servis İnovasyon Örnekleri

Otomat Makineleri

Birbirinden farklı birçok otomat ve vending makinelerini görmüşsünüzdür. Bu otomat makineleri kimi zaman hazır su, kola, bisküvi veya çikolata satarken, kimi zaman da kahve, çay gibi sıcak ürünleri sunuyor bizlere. Daha küçük otomat makineleri ise sakız, top gibi oyuncakları satıyor bizlere.

 

Ülkemizde şu an belirli otomat makineleri kullanılsa da, bir çok ülkede birbirinden farklı inovasyon örneği olabilecek otomat makineleri kullanılıyor. Bu otomat makinelerinden bazıları sebze, meyve satarken, bazıları dondurulmuş tavuk, deniz mahsülleri gibi gıdaları müşterilerine sunabiliyor. Aklınıza gelebilecek daha birçok alanda bir çok ürün, otomat makineleri aracılığıyla satılıyor. Bu da otomat makinelerini, inovatif ürünler arasına yerleştiriyor.

otomat-makineleri-inovasyon-ornegi-karliyatirimlar.com


 

Dönme Dolap Otopark

Otoparklarda yer aramaktan başınızın döndüğü oldu mu hiç? Kesin olmuştur. İşte dönme dolap otopark inovasyonu da bu konuda size yardımcı olabilecek inovasyon örneklerinden.

Dönme Dolap otopark sistemi ile bir araçlık yere 3-4 araç sığdırılabiliyor. Nasıl mı? Tabiki bir dönme dolap sistemiyle. Birinci araç park ediyor ve sistem dönmeye başlıyor, daha sonra ikinci araç ve üçüncü araç derken bir araçlık yer birkaç araçlık bir parka dönüşmüş oluyor. Özellikle dar yerler için oldukça güzel bir çözüm Dönme Dolap Otoparklar.

 


 

Teknolojik İnovasyon Örnekleri

Kripto Paralar

Kripto Paralar son yıllarımıza damga vuracak en önemli icatlardan ve bu icatlar üzerine yapılmış en iyi inovasyon örneklerinden. Var olan para birimlerine alternatif olarak ortaya çıkan kripto paralar, yatırımcıların en gözde yatırım kalemi olarak çoktan yerini aldı bile. Peki bu kripto paralar neler?

 

Kripto para denilince ilk akla gelen tabi ki ilk olarak ortaya çıkan Bitcoin. Bitcoin daha önceden olduğu gibi şuan da pazarda hakimiyetinizi sürdürse de, Bitcoin in yanında, Ethereum, Tether, XRP (Ripple), Bitcoin Cash, Binance Coin, Litecoin, Cardano, Tron, Monero, Stellar ve daha bir çok kripto para, milyarlarca dolar yatırım alıyor. Böylesine önemli bir alanda yapılan bu inovasyon, geleceğin para ile ilgili alışkanlıklarını değişebileceği gibi, dünyaya da yön verebilecek bir inovasyon adımı.

kripto-paralar-karliyatiirmlar.com-inovasyon


 

Nesnelerin İnterneti Ürünleri (IoT)

Internet of Things (IoT), Türkçesiyle nesnelerin interneti, geleceğin en gözde teknolojilerinden biri. Bu teknoloji ile evimizde kullandığımız birçok cihaz bir ip sahibi olacak ve birbirleri ile haberleşebilecek. Örneğin, evimize gelmeden, klimayı çalıştırabilecek, fırını kullanabilecek, kahvemizi hazırlayabileceğiz. Bunlar dışında evimizdeki üvenlik, aydınlatma gibi kontrolleri de IoT ile yapabileceğiz.

 

Sadece evde mi kullanılacak IoT ürünleri? Tabi ki hayır.  GPS ve tracking özellikleri ile birlikte, araç takip, çocuk ve bebeklerin izlenmesi, yaşlı bakımı gibi bir çok alanda da IoT ürünleri bir çok inovasyon örneği sunuyor bizlere.

teknolojik-inovasyon-ornekleri-nesnelerin-interneti

Spor ve giyilebilir teknoloji alanında da birçok inovasyon örneği ürün mevcut Nesnelerin İnternetinde. Akıllı saatler, akıllı iç çamaşırları, ayakkabılar ve daha bir çok inovatif ürün bu noktada hizmetimizde.

 

Sağlık sektöründe de hasta ve yaşlı bakımı alanları şile birlikte, birçok inovasyon örneği IoT ürünü bulunuyor.

 

Bu bölümde, IoT alanında ortaya çıkan ürünleri teker teker vermiyoruz. Çünkü bu ürünlerin hepsi aslında inovasyon ile tasarlanan yepyeni ürünler ve onlarca IoT ürünü mevcut. Ama genel olarak ele alındığında da, IoT ürünleri en önemli inovasyon örneklerinden.

 


 

Yapay Zeka ve ChatGPT

Teknolojide son yılların en ses getiren inovasyon örneklerinden biri de şüphesiz Yapay Zeka ve ChatGPT. Hatta web ve yazılım dünyasında belki de her mesleği derinden etkileyecek, yüz yılın   inovasyonlarından biri yapak zeka. İnsanlığın uğtaştığı hemen hemen her alanda bir kolaylık getirebilecek bu yazılım, halihazırda kullandığımız bir çok teknolojiye yepyeni bir bakış açısı getiriyor. 

 

Örneğin bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Normalde belli adımları izlemeniz ve daha uzun bir sürece ihtiyacınız varken, artık Chat GPT ‘ye bir komut vermeniz yeterli oluyor. Siz istediğiniz web sitesinin özelliklerini yazıyorsunuz ve yapay zeka algoritmalarıyla o size bu web sitesini kuruyor. 

inovasyon-ornekleri-yapay-zeka-chatGPT-karliyatirimlar.com

Ya da bir ödeviniz, bir sunumunuz, bir sınavınız var. İstediğiniz konularda bir araştırma yapmanız ve bir özet çıkarmanız gerekiyor. Yine yapay zeka algoritmaları sizin hizmetinizde. ChatGPT ‘ye bu komutu veriyorsunuz ve istediğiniz dakikalar içinde önünüzde. 

 

Yine sanat alanında da müthiş bir çığır açıyor yapay zeka. Çeşitli yapay zeka sitelerinde, istediğiniz özelliklerde resimleri, sadece cümleler girerek veya sesle ifade ederek  çizdirebiliyorsunuz. 

 

Yabancı dil bilmiyor musunuz? Ama herhangi bir dilde içerik üretmek istiyorsunuz. Peki neden yapay zeka uygulamaları ile sesinizi kaydedip, bir çok dilde sanki siz konuşuyormuşsunuz gibi içerik üretmiyorsunuz?

Bunlar ve daha bir çok şey var yapay zeka agoritmalarının ve ChatGPT ‘nin bize sunduğu. Bu yönleriyle bakıldığında, yapay zeka belki de son yüzyılın en önemli buluşlarından ve inovasyon örnekleri nden biri. 

 


 

Pazarlama Inovasyonları

Dijital Pazarlama

Pazarlama iş dünyasının en önemli alanlarından biri. Bir ürününüz veya markanız varsa, bu ürünün ve markanın dünya ile tanışmasını pazarlama çalışmaları sağlar. Yıllardır bir çok farklı pazarlama tekniği, pazarlama uzmanları ve reklam profesyonelleri tarafından uygulanıyor. Ama son zamanlarda, pazarlamanın bu yönüne bambaşka bir inovasyon geldi. Bu da çeşitli web, sosyal medya, email gibi  dijital kanalların kullanıldığı, yeni bir pazarlama türünü ortaya çıkardı. Bu pazarlama yöntemi dijital pazarlama. 

 

Dijital pazarlama, basit manada bildiğimiz pazarlamanın günümüzde en çok kullanılan, web teknolojileri, sosyal medya platformları, emailler gibi dijital kanallara uyarlanmış şekli. Örneğin bir blog yazdığınızda, yazdığınız blog yazısını belli bir müddet sadece siz görürsünüz. Fakat Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi belirli dijital pazarlama uygulamaları ile yazınız tanıtıldığında, daha çok insana ulaşabilirsinniz. Bu bağlamda, blog yazınız başta dağ başında kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdeyken, arama motoru optimizasonu ve dijital pazarlama sizi şehir merkezine taşır. İşte bu, dijital pazarlamayı önemli inovasyon örneklerinden biri haline getiriyor. Çünkü belli pazarlama bilgisinin üzerine, teknoloji de eklenerek, varolan tekniklerin geliştirilmesini içeriyor. 

inovasyon-fikirleri-dijital-pazarlama-karliyatirimlar.com

Sadece web siteleri, yazılar ya da google üzerinde değil tabi ki bu gelişmeler. Çeşitli sosyal medya platformları da dijital pazarlama tekniklerinin uygulanabileceği ve bir çok insana bu tekniklerle ulaşabileceğiniz yerler. Youtube, facebook, instagram, tiktok, twitter (X), Pinterest, Linkedin ve daha bir çok sosyal medya platformu, müşterilerinizin ve takipçilerinin kullandığı platformlar. Günümüzde onlara ulaşabileceğiniz en güzel yer, sosyal medya. Dijital pazarlama yöntemleri ile, yani sosyal medya pazarlaması ile, daha çok insana ulaşmanız mümkün. 

 

Bunların yanında, email pazarlaması, canlı mesaj robotları ve daha bir çok dijital pazarlama yöntemi, harika inovasyon örnekleri arasında yerini almış durumda. 

 

 

 

 


 

Sosyal Medya Inovasyon Örnekleri

Sosyal Medya Uygulamaları

Son yılların kendinden en çok söz ettiren şeylerinden biri de doğası gereği sosyal medya platformları. Sosyal medya platformları sosyalleşmeyi bambaşka bir noktaya taşıyan ve günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılan uygulamalar.  Youtube, facebook, instagram, tiktok, twitter (X), Pinterest, Linkedin ve daha bir çok sosyal medya platformu bu platformlardan. İnsanlar bu uygulamalar üzerinde uzun zamanlar geçiriyorlar, sosyalleşiyorlar, iş birlikleri kuruyorlar, öğreniyorlar, öğretiyorlar ve daha bir çok faaliyeti yapabiliyorlar.  

 

Sosyalleşme tarafından oldukça önemli inovasyon örneklerinden olan sosyal medya uygulamaları, insanların iletişim şekillerini de şekillendiren bir yapıda. Her platformun kendine özgü yapısı ile, insanların iletişimine yön veriyor adeta. Örneğin instagramda açılan canlı yayınlarla, önemli kişilerin konuşmalarını evinizin bir odasına getiriyor. Tik Tok ‘da sevdiğiniz bir kişiye gönderdiğiniz bir hediye ile ona olan hayranlığınızı birebir iletebiliyorsunuz. Linkedin ‘de elaman arıyor, ya da oradan bulduğunuz bir işe başlayabiliyorsunuz. 

 

Günümüzde farklı farklı sosyal medya uygulamaları kullanılıyor ve hepsine her geçen gün yeni bir tanesi ekleniyor. Siz de bu platformalarda bir çok insana ulaşmak istiyorsanız, önemli inovasyon örneklerinden biri olan sosyal medya platformlarını daha efektif kullanabilirsiniz.

 


Buffer ve Benzeri Planlama Uygulamaları

İçerik üretiminin oldukça önemli olduğu günümüzde, sosyal medya paylaşımları bu noktada en çok yapılan işlerden. İnsanlar ürettikleri içierikleri sosyal medya üzerinden paylaşmakta, takipçi sayısı arttıkça da bu paylaşım sayılarını arttırmaktalar. Hal böyle olunca, belli bir noktadan sonra, bu paylaşımların manuel yapılması olanaksız hale gelmekte. İşte bu noktada da devreye, sosyal medya planlama uygulamaları giriyor. Buffer da bu uygulamaların en beğenileni. 

 

Önceleri tamamen manuel yapılabilen sosyal medya paylaşımları, şimdilerde, bu alana getirilen inovasyon ile otomatik bir şekilde yapılıyor. Siz belirli bir tarih alanında hangi postunuzun hangi saatte yayınlanacağınızı seçiyorsunuz, içeriğinizi sisteme yüklüyorsunuz ve artık iş uygulamaya kalıyor. Bu bağlamda buffer ve benzeri sosyal medya planlama uygulamaları önemli inovasyon örnekleri nden. 

 


 

Sosyal Medya Yönetimine Mobil Uygulamalar

Sosyal medyanın gelişimiyle birlikte, bu alanda dijital pazarlamanın önemli bir noktası oldu. Bir çok farklı sosyal medya paltformu artık markaların vitrini haline geldiler. Hal böyle olunca, markalar ve firmalar sosyal medyalarını daha efektif kullanabilmek, hesap yönetimi, takipçi yönetimi gibi konuları daha pratik bir şekilde çözme ihtiyacı hissetmeye başladılar. Bu ihtiyaçtan, sosyal medya uygulamalarına yönelik bir inovasyon olan bu alandaki mobil uygulamalar ortaya çıktı. 

 

Örneğin instagram ile ilgili yapılmış bu uygulamalar, sizin bazı hastaglere otomatik bir şekilde yorum yapmanızı, beğenmenizi sağlıyor. Ya da sizi takip etmeyen kişileri, takibi bırakan kişileri gösteriyor. Bu da, sosyal medya hesaplarını yönetmenizi oldukça kolay hale getiriyor hatta takipçilerinizi biraz da farklı bir çaba ile arttırabilmenizi sağlıyor. Bu bağlamda, sosyal medyaya yönelik mobil uygulamalar önemli inovasyon örnekleri nden. 

 


 

İçerik Üretimi ve Tasarım İnovasyon Örnekleri

Canva

Sosyal medya ve dijital pazarlamanın pazarlama dünyasında yerini almasıyla, içerik üretiminin önemi de bir hayli arttı. İnsanlar sosyal medyalarında ve bloglarında paylaşmak istedikleri görselleri daha kolay yaratma yollarını arar oldular. İşte bu ihtiyaçtan, Canva gibi bir uygulama doğdu. Canva, online dünyada hazırlamak isteyeceğiniz hemen hemen her resim, video ya da diğer içerikler için faydalanabileceğiniz müthiş bir görsel havuz sunuyor. Böyle bir alana getirdiği kolaylık ve yenilikle de güzel inovasyon örnekleri arasındaki yerini alıyor. 

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, inovasyon bir yenilik getirmek aslında. İşte canva içerik üretimini alanında bir inovasyona imza atıyor ve içerik üreticilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Bu da bu uygulamayı ya da websitesini, dünya genelinde en çok kullanılan websitelerinden ya da uygulamalarından biri yapıyor. Hemen hemen her içerik üreticisinin Canvayı kulalndığıını düşünürsek, Canva ‘nın bu dünyaya ne kadar önemli bir inovasyon yaptığını söyleyebiliriz. 

 


 

CapCut

Canva gibi içerik üreticilerin yardımına koşan ve onların işlerini kolaylaştıran bir diğer uygulama da CapCut. CapCut özellikle video içeriği üreten içerik üreticileri için çok önemli bir inovasyona imza attı ve önceleri çok güçlü prgoramların yapabildiği video edit işini, daha kçük bir programa sığdırdı. Bu da capcut ‘ı video editleme alanında önemli inovasyon örnekleri arasına soktu. 

Günümüzde video içerik üretimi oldukça önemli. Hal böyle olunca da bu işlemi kolaylaştıran uygulamalar da bir hayli revaçta. Bu alana yenilikler katan, programlarına inovasyonlarla yeni özellikler ekleyen programlar da içerik üreticileri arasında en popüler olanları. İşte bu noktada CapCut önemli bir inovasyon örneği diyebiliriz. 

 

inovasyon-ornekleri-sosyal-medya-uygulamalari-karliyatirimlar.com

 


 

Stock Siteleri

İçerik üretiminin artması ve bu alandaki ihtiyacın çoğalması ile birlikte, içerik üretimi alanında kaynak siteler doğmaya başladı. Bu siteler, özellikle görsel alanda, fotoğraf ve videolar ile, içerik üreticilerine içerik sunmaya başladılar. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her alanda içerik imkanı sunan bu siteler, temelde içerik üreticilerine belirli görüntüler sunarak, o görüntüleri kullanarak yeni içerikler üretme imkanı sunuyor. Örneğin, sosyal medya ile ilgili bir gönderi hazırlayacaksanız, arka planda instagram uygulaması kullanan bir kadın videosu, bu alanda içeriğinizi daha etkili gösterebilir. Bu imkanı stock websiteleri sağlıyor. 

 

Stock websiteleri hem ücretsiz içerikler sunarken, hem de ücretli içeriklerle, içerik üreticilerinin yardımına koşuyor. Bu anlamda bakıldığında, bu websiteleri yaratıcı inovasyon örneklerinden. Çünkü, bir alana farklı bir bakış açısı ile bir kolaylık getiriyor ve bir yeniliğe imza azıyor. 

 


 

Yapay Zeka Destekli İçerik Üretimi Siteleri

Yapay zeka bir çok alanda hayatımza girmeye başladı. Bu alanlardan biri de içerik üretimi. Yapay zeka yardımı ile istediğiniz görselleri yazı ile yazdığınız ve bir kaç saniye sonra o içeriği sizin için üreten yapay zeka siteleri mevcut artık. Bu bağlamda yapay zeka önemli inovasyon örnekleri nden. Peki, yapay zekayı bu alanda nasıl kullanıyoruz?

 

Bu gibi sitelerden birine girdiğinizde, yapay zeka desteği ile yaratmak istediğiniz içeriğinizi yazılı bir şekilde giriyorsunuz. Ya da var olan bir görsel yükleyerek onun farklı bir şekilde istediğiniz hale dönüştürülmesini istiyorsunuz. Veyahut bir resminiz var, onu yapay zeka yardımıyla daha da genişletmek istiyorsunuz. Siz bunu yaptığnızda, gerisi yapay zeka desteği ile çalışan inovatif webstelerine kalıyor. 

 

Bu ve benzeri özellikler, aynı zamanda halihazırda var olan program ve uygulamalarda da kullanılıyor. Örneğin Photoshop ‘ta, CapCut ‘da ya da Canva ‘da  yapay zeka özelliklerini kullanabiliyorsunuz.  Bu da inovastif yeniliklerden olan bu eklentileri, ürün inovasyonu örnekleri nden yapıyor. 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir