27 / 05 / 2024

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT nedir, Chat GPT ile neler yapılabilir ve Chat GPT Nasıl Kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eğer siz henüz Chat GPT ‘yi kullanmaya başlamadıysanız, çok geç olmadan başlasanız iyi olur. Çünkü çok önemli inovasyon örneklerinden biri olan ChatGPT, Google ‘ın yerine geçebilecek potansiyelde gözüken, belki de geleceğin arama motoru olacak. O zaman, yazımıza ilk soruyla başlayalım. Chat GPT Nedir?


 

ChatGPT Nedir?

ChatGPT Nedir sorusuna vereceğimiz en genel yanıt, Chat GPT ‘nin, bir yapay zeka firması olan OpenAI tarafından geliştirilmiş, bir sohbet robotu olması. Günümüzde 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış bu yapay zeka sohbet robotu, öyle bir sohbet robotu ki, şimdiye kadar denk geldiğiniz sohbet robotlarından bir hayli farklı ve kullanım alanı oldukça geniş.

 

İlk olarak 30 Kasım 2022 tarihinde piyasaya sürülen ChatGPT, yazdığınız cümleleri hangi dilde olursa olsun anlıyor, sorduğunuz sorulara cevap veriyor, sizin için kontroller yapıyor, özetler hazırlıyor hatta istediğiniz kodları yazıyor. Daha ne olsun!

 

İşte Chat GPT ‘yi bu kadar popüler yapan şeylerden bazıları bunlar. Ve tabi, bir çok özelliği henüz test aşamasında olsa da, bu teknolojinin bize vaad ettikleri bunlarla da sınırlı değil. Geleceğin Google ‘ı olarak bile bakılıyor Chat GPT ‘ye. Çünkü, Google gibi, ona sorular soruyorsunuz ve o da size uçsuz bucaksız bir dünyadan yanıtlar veriyor. Sizce de teknolojiyi tekrar şekillendirebilecek bir inovasyon değil mi?

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com


 

Chat GPT ‘nin Açılımı Nedir?

ChatGPT Nedir sorusunu yanıtladık, peki bu neyin kısaltması? Chat GPT, OpenAI firması tarafından üretilmiş bir yapay zeka teknolojisidir. Chat kısmı bildiğimiz “sohbet”, GPT kısmı ise, “Generative Pre-trained Transformer” yani Türkçe olarak, “üretken ön işlemeli dönüştürücü” olarak ifade edilebilir. Evet, Türkçesi biraz garip farkındayım:) Ama kendi yapay zeka teknolojimizi üreterek, ismine Ahmet ya da Ayşe diyebiliriz. Bu bizim elimizde. Neden olmasın:)

 

Peki, Chat GPT ‘nin, Google ‘dan Farkı ne?

 


 

Chat GPT ‘nin Google ‘dan Farkı

ChatGPT Nedir sorusunu yanıtladık. Şimdi gelelim bu yapay zeka teknolojisinin Google ‘dan farkına. Bildiğiniz gibi Google, arama motoru olarak yediden yetmişe hepimizin hayatında. O kadar yaygın bir kullanımı var ki Google ‘ın, dede ile torun aynı anda Google üzerinden farklı aramalar yapabiliyorlar. Uçsuz bucaksız bir kütüphane, bilgisinin sınırı olmayan bir öğretmen Google bizim için. Peki, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Chat GPT ‘den farkı ne? Diğer bir tabirle, Chat GPT ‘nin Google dan farkı ne?

 

Chat GPT de aslında Google ‘ın yaptığını yapıyor, bize kişisel bir öğretmen gibi, uçsuz bucaksız bir alemde, yanıtlar veriyor. Fakat bir farkla. Siz Google da bir arama yaptığınızda, Google size çeşitli seçenekleri sıralıyor ve artık top tamamen sizde. Çıkan sonuçlardan istediğinizi seçip, onun üzerinden ilerliyorsunuz. Google, herhangi bir ekstra analiz ya da öneri yapmıyor için. Ama Chat GPT yapıyor.

 

Chat GPT, yapay zeka algoritmalarını kullanarak, internetten bulduğu sonuçları karılaştırıyor, analiz yapıyor ve bulduğu en iyi cevabı size iletiyor. Yani, sizin satırlar arasında kaybolmanıza gönlü razı olmuyor ve en optimum yanıtı size kendisi buluyor.

Bunlarla da kalmıyor Chat GPT. Google ‘dan farklı olarak kod yazabiliyor, özet dokümanlar hazırlayabiliyor, CV ‘nizi tekrar oluşturabiliyor. Ve daha birçok şey.

 

Yine Google translator çeşitli dil seçenekleri ile, yazdığınız bir cümleyi çevirse de CHAT GPT bunu otomatik olarak yapıyor. Yani, ne yazdığınızı zaten kendisi anlıyor.

 

Bu arada, ChatGPT ‘nin son sürümü, şimdilik 2021 sonrasındaki bilgiler için biraz sınırlı olsa da yeni geliştirilen sürümleriyle birlikte, bu açığı da hızla kapatacağı kesin.

 

İsterseniz şimdi de neler yapıyor bu Chat GPT, ona bakalım.

 


 

Chat GPT ile Neler Yapılabilir?

Bu teknoloji yapay zeka teknolojisinin geldiği son nokta. Bu nedenle, birçok alanda, ChatGPT ‘yi kullanmak mümkün. ChatGPT Nedir sorusundan sonra işte şimdi de, Chat GPT ile yapılabilecek şeyler:

 • Sözel sorular sorarak, yanıtlar almak, araştırma yapmak.
 • Matematiksel işlemler yaptırmak.
 • Farklı alanlarda metinler yazdırmak.
 • Belirli bir metindeki hataları tespit etmek ve düzeltmek.
 • Farklı dilleri birbirine çevirmek.
 • Farklı alanlarda tavsiyeler istemek, öneriler almak.
 • Belli bir programlama dili ile kod yazdırmak.
 • Sınıflandırmalar ve analizler yapmak.

 

Tabi ki bu saydıklarımız sadece bir özet. Yapay zeka teknolojisinin ve Chat GPT gibi yazılımların, yapabilecekleri konusunda bir sınırları yok.

 


 

Chat GPT Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en çok adından sözü edilen ve kullanılan yapay zeka teknolojilerinden biri olan ChatGPT ‘nin kullanımı oldukça kolay. ChatGPT nedir bunu öğrendik, peki Chat GPT nasıl kullanılır? İsterseniz gelin, adım adım bu sorunun yanıtını verelim.

 1. Chat GPT ‘yi kullanmak için ilk önce bir internet tarayıcınızın olması gerekiyor. Dolayısıyla bu işlemi masabaı bir bilgisayar, bir laptop, bir tablet ya da akıllı telefonlarınız gibi, tarayıcı açabileceğiniz bir cihaz üzerinden yapabilirsiniz.
 2. İkinci olarak Open AI sitesine gidin ve kayıt olarak, bir hesap oluşturun. Bunu buradaki linkten Open AI sitesine gidebilirsiniz: https://chat.openai.com
 3. Burada, e-mail adresinizi girdikten sonra şifrenizi belirleyin ve sonrasında telefonun numaranızı yazın. Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girdikten sonra, kaydınız tamamlanacaktır.

 

3.      Kayıt işleminden sonra, Chat GPT ‘yi kullanmaya başlayabilirsiniz.

chatgpt-nedir-yapay-zeka-nedir-karliyatirimlar.com


 

ChatGPT Nasıl İndirilir?

En çok merak edilen sorularadan biri de, ChatGPT nasıl indirilir sorusu. Maalesef şu an için bu sorunun cevabı negatid. Çünkü Chat GPT indirilebilir bir yazılım değil. Sadece browser üzerinden kullanabileceğimiz bir yazılım. Bu yüzden, ChatGPT ‘yi indiremezsiniz, kusura bakmayın:)

 


 

ChatGPT Ücretli Mi?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiş bir yapay zeka teknolojisi. Dolayısıyla bütün hakları bu şirkette. Şimdilik ChatGPT ücretsiz bir yazılım. Ama ileride nasıl olur bu konuda şimdiden fikir yürütmek çok net olmasa da, Google g’a alternatif olması, onunda gelecekte, ücretsiz olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Fakat zamanla, yazılımın yeni sürümleri ve özellikleri geliştikçe, bu konuda daha da netleşecek bir konu.

 


 

Chat GPT Problemleri

Chat GPT Network Error Hatası Nedir?

ChatGPT son teknoloji olsa da, henüz bir çok özelliği test aşamasında ve bu da çeşitli hatalarla karşılaşmamız anlamına geliyor. Bu hatalardan en bilineni ChatGPT Network Error Hatası. Peki nedir ChatGPT Network Error Hatası?

 

ChatGPT Network Error Hatası, bu teknolojinin yoğun olarak kullanılmasından doğan bir hatadır. Dünya çapında bir milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış olan bu yapay zeka teknolojisi, belirli bir kapasite problemi yaşadığında, bu hatayı veriyor. Yine belirli sayıdan fazla istek gönderildiğinde de, aynı hatayı almanız muhtemel.

 

Zaman zaman bu tür hatalar alınsa da, bunu yazılımın henüz Beta sürümünde olmasına da bağlayabiliriz. Gün geçtikçe bu hatalardan arınarak, hayatımızın merkezine yerleşecek bir teknoloji olacak Chat GPT.

 

Peki diyelim ChatGPT Network Error Hatası ile karşılaştık. Ne yapacağız? ChatGPT Network Error Hatasını nasıl çözeceğiz? Bunun için yapmanız gerekenleri birkaç adımda özetleyecek olursak:

 1. İlk olarak tarayıcınızın ön belleğini temizlemekle başlayabilirsiniz. Özellikle web üzerinden kullanılan programlar için genellikle işe yarayan bir çözüm.
 2. Daha sonra, ChatGPT hesabınızdan çıkarak tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Klasik olsa da, zaman zaman problemleri gideren bir şey, log out / log in.
 3. Farklı bir seçenek olarak da, Chat GPT ‘yi farklı bir tarayıcıdan açabilirsiniz. Örneğin, tarayıcı olarak Crome kullanıyorsanız, Operaya geçiş yapabilirsiniz.

 

Bu yazımızda, ChatGPT Nedir, nasıl ve hangi amaçlarla kullanılabilir, bunları öğrendik. Siz de vakit geçirmeden, bu teknolojiyi öğrenemeye başlayarak, teknolojiyi yakalayabilirsiniz.

chatgpt-nasil-kullanilir-karliyatirimlar.com

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

inovasyon-nedir-karliyatirimlar.com

İnovasyon Nedir? İnovasyon Ne Demektir?

İnovasyon dilimize İngilizce “innovation” kelimesinden geçmiştir. “Innovation” İngilizce kelime anlamı olarak “yenilik”, “buluş”, “değişiklik” anlamına …

steve-jobs-sozleri-karliyatirimalr.com

Girişimciler için 9 Steve Job Sözü

Girişimciler için Steve Job Sözleri   Steve Jobs, gerçek simiyle Steven Paul Jobs, Apple markasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir