18 / 06 / 2024

Eğlenceli Kripto Para, Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir? (DOGE Nedir?)

 

Bu yazımızda, Dogecoin nedir, ne kadardır ve Dogecoin nasıl alınır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Dogecoin (DOGE) son zamanlarda dikkat çeken kripto paralardan biri, DOGE ‘de Dogecoin ‘in kısaltmasıdır. Sidney ‘de, Aralık 2013 ‘de, Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından piyasaya çıkarılan Dogecoin, bu yazının yazılmasından yaklaşık bir iki hafta önce 100 kat kadar artmış ve sonra tekrar düşüş yaşamıştır. Bu artışta tabi kriptom para piyasasını attığı twitlerle etkileyen Elon Musk ‘ın da payı büyük. Bu kripto paranın ismi, bir internet fenomeninden esinlenilmiştir. Biraz da ödeme sistemlerini daha eğlenceli hale getirmek için üretilmiş bir kripto paradır.

 

Dogecoin (DOGE), Blockchain teknolojisi üzerinde herhangi bir yenilik önermemektedir. Bunun yerine, Litecoin in kurduğu blockchain ağı üzerinden işlemleri gerçekleştirir. Dolayısıyla bu iki kripto para, birbirleri ile bu konuda ilişkilidir. Dolayısıyla biri için yapılmış bir güncelleme, diğerini de etkilemektedir.

 

Dogecoin (DOGE), internet üzerinden insanların birbirlerini küçük hediyeler ya da bahşişler gönderme amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü bir doge coin değeri oldukça düşük olduğundan, düşük bir miktar bahşiş için belli sayıda doge coin gönderilebiliyor. Bu bağlamda dogecoin nedir dediğimizde, eğlenceli bir ödeme sistemidir diyebiliriz.

 

Dogecoin ‘de diğer kripto paralarda olduğu gibi madencilikte herhangi bir sınırlama yoktur. Bu yüzden, uzun vadeli işlemler için avantajlıdır.

dogecoin-nedir-to-the-moon

 

Dogecoin severlerin bu kripto para birimi için kullandığı bir motto var. Bu motto da, “To The Moon” yani “Aya”. Özellikle yükseliş trendinde kullanılan bu ifade ile bu kripto para birimindeki artışlar vurgulanıyor.

 


 

Dogecoin Kaç TL

 

Dogecoin ne kadar ya da dogecoin kaç TL dediğimizde, bu yazının yazıldığı dönemde bu değer 0,045472 $ civarında. Bu da yaklaşık 0,32 TL ‘na denk gelmektedir. Yaklaşık 2 hafta kadar önce, dogecoin değeri yüz kat kadar artmış ve bu dönemde bu paraya yatırım yapanlar oldukça akzançlı günler geçirmiştir. Fakat belli bir süre sonra sert düşüşler yaşanan doge coin fiyatı, şaun için yukarıdaki değerler civarında salınmaktadır.

dogecoin-kac-tl-dogecoin-ne-kadar


 

Dogecoin Grafik

 

Diğer kripto paralarda olduğu gibi, Dogecoin yatırımı öncesinde de Dogecoin grafiklerinin incelenmesi oldukça önemli. Çünkü sert düşüşlerin de yaşanabileceği kripto para piyasalarında yatırım yapmadan önce, belirli destek ve direnç değerlerinin bu kripto para grafikleri ile analiz edilmesi ve ona göre adım atılması yatırımınız açısından önemlidir. Aksi takdirde yaptığınız yatırım, istenmeyen kayıplara neden olabilir.

 


 

Dogecoin Yorum

 

Dogecoin yorumlarına baktığımızda, diğer kripto paralarda olduğu gibi bu kripto para için de net bir şey söylemek güç. Fakat güçlü bir destekçi kitlesi olması ve eğlenceli bir para birimi olarak görülmesi bu kripto para birimini insanlar arasında çekici yapabilir. Tabi bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu alanda yatırım yapmak isterseniz, ilgili uzmanlar ile görüşmeniz ve yatırım miktarınızı ve yatırım zamanını bu uzmanlarla birlikte belirlemeniz gerekir.

dogecoin-yorum-karliyatirimlar.com-1

Yatırım için dogecoin yorumlarına da bakmanız faydalı olacaktır. Fakat bu dogecoin yorumlarının güvenilir bir kaynaktan edinildiğine dikkat etmelisiniz. Çünkü, özellikle kripto para piyasalarında, belirli forumlarda veya sohbet ortamlarında, bilen veya bilmeyen herkes, bu alanda yorum yapabilmekte ve insanları yanlış yönlendirebilmektedirler.

 


 

Dogecoin Mining

 

Dogecoin nedir sorusundan sonra, şimdi de madenciliğine bakalım isterseniz. Dogecoin Madenciliği veya dogecoin mining işlemi diğer kriptom paralarda olduğu gibi kompleks matematiksel denklemlerin güçlü bilgisayarlar tarafından çözülmesi ve karşılığında belirli bir DOGE ile ödüllendirilme şeklinde olur.

 

Dogecoin madenciliği ya da Dogecoin mining yapılırken, gereken süre diğer kriptom paralardan daha azdır. Yani daha kısa sürede daha çok dogecoin elde edilebilirsiniz. Örneğin Dogecoin (DOGE) ‘de, dakika başına blok süresi 1 ‘ken, bu süre Bitcion ‘de 10 dakikadır.

dogecoin-mining-dogecoin-madenciligi-nasil

Dogecoin mining iki şekilde yapılır. Bunlardan biri solo mining diğeri de madencilik havuzu. Solo mining ‘de işlemler bireysel olarak yapılırken, madencilik havuzu kullanılarak yapılan Dogecoin mining ‘de belirli bir grup kullanıcınıın olduğu gruplarda ortaklaşa çalışarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu bağlamda, solo mining hem zor hem de uzun süreli bir çalışma gerektirirken, madencilik havuzu ile yapılan mining, daha kısa sürelidir. Fakat burada da hem bulunulan ortama para ödenir hem de kazanç paylaşılır.

 


 

Dogecoin Nasıl Alınır?

 

Dogecoin nedir sorusunu yanıtladık. Şimdi sıra geldi dogecoin nasıl alınır sorusuna. Dogecoin almak için, öncelikle bu kripto parayı destekleyen bir kripto para borsasına kayıt olmalısınız. Bu kayıt işleminden sonra, yatırım miktarınız kadar parayı bu kripto para borsasına ya da kripto para cüzdanınıza yatırmalı, sonrasında ise, dolar ya da Euro alır gibi kripto paranızı bu borsalar üzerinden almalısınız. Bu bağlamda dogecoin nasıl alınır sorusu, Dogecoin (DOGE) almak, döviz almak kadar kolaydır şekliden de yanıtlanabilir.

dogecoin-nasil-alinir-karliyatirimlar

Bu yazıda dogecoin nedir, dogecoin nasıl alınır, dogecoin ne kadar gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Mottosu “To The Moon!” olan bu kriptom parayı, bakalım gelecek günlerde neler bekliyor.

 

Buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

metaverse-coinler-karliyatirimlar.com

Popüler Metaverse Coinler! 25 Metaverse Coin!

En Popüler 25 Metaverse Coin Metaverse yani Sanal Evren, geleceğin en büyük teknolojik ilerlemelerinden biri …

nft-nedir-karliyatirimlar.com

Sanatın Dijital Yüzü: NFT Nedir?

NFT Nedir? Son zamanların en popüler konularından biri de NFT ‘ler. Peki, özellikle Dijital Sanat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir