27 / 05 / 2024

Ufuk Açıcı Girişimci Belgeselleri

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Girişimci Belgeseli

Girişimcilik çok yönlü olmayı gerektirir. Bir girişimciyseniz, girişiminizin başarısı için hem kendi alanınızda hem de farklı alanlarda birçok şey öğrenmelisiniz. Bunu yapmanın en kolay ve eğlenceli yollarından biri sizden önceki girişim hikayelerini dinlemek veya izlemek. Bunun için de girişimci filmleri ve girişimci belgeselleri çok önemli yapımlar. Daha önce girişimci ruhların veya girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken girişimci filmlerini yazmıştım. Bu yazıda da en az o yapımlar kadar değerli ve daha hedef odaklı yapımlardan, girişimci belgesellerinden bahsedeceğim. Eğer siz de bir girişimciyseniz, bu girişimci belgeselleri ufkunuzu daha da açacak ve girişiminize bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacak. Unutmayın, bazen film ya da belgesel izleyerek de çalışmış olursunuz! Yani, izlemek bir zaman kaybı değil, size günler, aylar, hatta yıllar kazandıracak bir ufuk açma aktivitesi!

 


Daha Fazla Girişimci Belgeseli İçin Girişimce.com ‘ a da göz atabilirsiniz.


 


Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken Girişimci Filmlerine ‘de göz atabilirsiniz!


 

İsterseniz fazla zaman kaybetmeden, sizin için IMDB puanlarına göre yaptığım sıralamaya bakalım. İşte birbirinden farklı, ufuk açıcı 16 girişimci belgeseli:

 1. Abstract: The Art of Design (2017)
 2. Inside Bill’s Brain (2019)
 3. Jiro Dreams of Sushi (2011)
 4. Dogtown and Z Boys (2001)
 5. Once in a Lifetime (2006)
 6. We Live In Public (2009)
 7. Startup.com (2001)
 8. Something Ventured (2013)
 9. Print The Legend (2014)
 10. Art & Copy
 11. Beer Wars (2009)
 12. E-Dreams(2001)
 13. Steve Jobs – One Last Thing (2011)
 14. The Start-up Kids (2013)
 15. Freakonomics (2010)
 16. Elon Musk: The Role of Iron Man (2018)
 17. Warren Buffet Olmak (2017)

 


 

Abstract: The Art of Design (2017)    IMDB:8.3

Girişimci belgesellerinden ilk sıradaki belgesel bir yaratıcılık belgeseli aslında. Sanat ve tasarım odaklı olan Abstract: The Art of Design belgeseli, girişiminize ve fikrinize bambaşka açılardan bakmanızı sağlayacak. Özellikle renkler ve farklı tasarımlarla, sanatçıların, mimarların ve fotoğrafçıların gözünden yaratıcı bir yolculuğa çıkacaksınız bu belgeselle. Bu arada, Abstract: The Art of Design bir belgesel seri.

girisimci-belgeselleri-karli-3


 

Inside Bill’s Brain (2019)       IMDB:7.8

 Inside Bill ‘s Brain belgeseli Bill Gates ‘in hayatını üç farklı bölüm olarak sunuyor. Bun belgeselde büyük bir girişimci olan ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates ‘in düşünce yapısına, fikirlerine ve yaşamına şahit olacaksınız. Siz de bir girişimciyseniz, sizi en geliştirecek şeylerden biri de sizin yaptığınızı yapmış ve başarmış insanları izlemek. Inside Bill’s Brain, bu tür girişimci belgesellerinden.

girisimci-belgeselleri-karli-2


 

Jiro Dreams of Sushi (2011)   IMDB:7.8

 

Tokyo ‘da küçük bir dükkanda 3 Michelin yıldızlı bir Sushi ustası olan 85 yaşındaki Jiro ‘nun iş yaşamına misafir olacaksınız bu girişimci belgeselinde. Bir işi yaparken tutku ile bağlı olmanın o işi nasıl farklı bir hale getirdiğini anlatan Jiro’s Dreams of Sushi, kesinlikle izlemeniz gereken girişimci belgesellerinden.

girisimci-belgeselleri-karli-1


 

Dogtown and Z Boys (2001)  IMDB: 7.6

 Dogtown and Z Boys özellikle Z kuşağı girişimcileri için önemli bir belgesel. Kaliforniya ‘daki bir kaykay takımı Zephyr ‘nin, bambaşka bir bakış açısı ile bu sporu nasıl değiştirdiğini ve tarzlarını nasıl dünyaya kabul ettirdiklerini anlatan bir belgesel Dogtown and Z Boys belgeseli.

girisimci-filmleri-ve-belgeselleri-1


 

Once in a Lifetime (2006)      IMDB:7.3

Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken belgesellerden bir diğeri de Once in a Lifetime. Bu belgeselde New York Cosmos takımının başarı hikayesi büyüleyici bir şekilde anlatılıyor. Bu belgeselin girişimcilere öğreteceği en önemli noktalardan biri ise, iş yaşamında karşılaşılacak olan zorluklar ve onlar ile nasıl mücadele edileceği.

girisimcilik-belgesel-2


 

We Live In Public (2009)       IMDB:7.2

Siz de sosyal medyayı çok kullananlardansanız, We Live in Public belgeseli tam sizlik. Josh Harris evine yerleştirdiği kameralarla, sosyal medya üzerinden canlı yayın yapıyor ve deney sonuçlarını da belgeselde bizlere sunuyor. Özellikle, sosyal medyanın günümüz insanı üzerindeki etkisini, girişiminize etkisini öğrenmek açısından önemli bir belgesel.

girisimci-filmleri-ve-belgeselleri-2


 

Startup.com (2001)    IMDB:7.1

Girişimci belgesellerinden bir diğeri de Startup.com. Belgeselde, GovWorksa adlı websitesinin kurulum süreci ve bu süreçte siteyi kuran iki genç insanın yaşadıkları anlatılıyor. Özellikle bir girişimde yapılmaması gereken şeyleri anlatan belgesel genç girişimciler için çok önemli.

girisimci-hikayeleri-belgesel-3


 

Something Ventured (2011)  IMDB:7

Something Ventured daha çok yatırım tarafına odaklanmış bir girişimci belgeseli. Bu belgesel daha çok  bir girişimin nasıl yatırım alabileceği ve yatırımcılarla iletişimin nasıl olması gerektiği üzerine kurgulanmış. Siz de girişiminizi yatırım alarak büyütmek istiyorsanız, Something Ventured belgeseline bir göz atın derim.

girisimcilik-yatirim-belgesel-1


 

Print The Legend (2014)       IMDB:7.0

 Print The Legent, özellikle son yıllarda popülerliği oldukça fazla olan bir teknoloji olan 3D yazıcılar ile ilgili. Bu belgesel 3D yazıcı sektörünün inceliklerini, sektörün dinamiklerini ve geleceğini gözler önüne seriyor. Gelecekte bu teknoloji hayatımızın hemen hemen her alanında olacak gibi gözüküyor. Siz de 3D yazıcılara meraklıysanız bu belgesel tam size göre.

girisimcilik-belgesel-1


 

Art & Copy (2009)     IMDB:6.8

Her girişimin reklama ihtiyacı vardır ve reklamınız ne kadar iyi yapılırsa, başarı şansınız da o oranda artar. İşte Art & Copy belgeseli reklamın önemine, müşteri üzerindeki etkisine vurgu yapıyor. Ünlü markaların reklam kampanyalarına ve onların arkasındaki hikayelere yer veren Art & Copy belgeseli, özellikle reklam alanına ilgi duyan girişimciler için çok önemli bir yapım.

reklamcilik-belgeseli-karli


 

Beer Wars (2009)      IMDB:6.8

Küçük bir marka olarak büyük markalarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Tabi ki kaliteyle! Beers Wars belgeseli bize tam da bu noktayı vurguluyor. Küçük bir işletmenin nasıl Becks ve Budweiser markalarına meydan okuduğunu güzel bir girişimci hikayesi ile bize anlatıyor. Kalitenin önemini vurgulayan Beer Wars, önemli girişimci belgesellerinden.

girisimci-belgeseli-karli-2


 

E-Dreams (2001)       IMDB:6.8

E-Dreams, Kozmo.com isimli online bir işin kuruluş, gelişim ve iflas süreçlerini anlatıyor. Bu bağlamda, özellikle bir girişimde yapılması ve yapılmaması gereken şeylerin üzerinden duruyor E-Dreams. Siz de özellikle online bir girişim kurma niyetindeyseniz, E-Dreams ‘e bir göz atın derim.

girisimci-hikayeleri-belgesel-2

 


 

Steve Jobs – One Last Thing (2011)   IMDB: 6.7

Steve Jobs-One Last Thing, girişimcilik konusunda çığır açmış bir insanı anlatıyos bize, Steve Jobs’ı. Başarıları, hataları, düşünceleriyle girişimcilere farklı bir bakış açısı sağlayacak bir insan Steve Jobs. Ve bu belgesel de bize bu noktaları çok iyi yansırıyor. Sizizn de idol girişimcilerinden biri Steve Jobs ‘sa, bu belgesel tam size göre girişimci belgesellerinden.

girisimci-belgeseli-karli-1


 

The Start-up Kids (2013)       IMDB: 6.6

Özellikle genç girişimciler için güzel bir belgesel olan The Start-up Kids, Amerika ‘daki ve Avrupa ‘daki genç girişimcilerin girişimcilik hikayelerine yer veren bir belgesel. Özellikle yakından tandığımız, Vimeo, Soundcloud ve Dropbox gibi uygulamalar nasıl kuruldu, nasıl yönetildi gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, The Start-up Kids ‘i izlemelisiniz.

girisimci-belgeseli-karli-3


 

Freakonomics (2010)           IMDB:6.3

Psikoloji bilimi özellikle satış ve paralamada çok önemli. Hem girişiminiz için hem de girişime dönüştürmek sitediğiniz fikriniz için, insanları etkileme noktasında sizin de sıklıkla başvuracağınız bir bilim psikoloji. Freakonomiks belgeseli, ite bu noktaya parmak basıyor ve insan psikolojisinin insan davranışları üzerindeki eskisini anlatıyor.

girisimci-filmleri-ve-belgeselleri-3


 

Elon Musk: The Role of Iron Man (2018)      IMDB:6.2

Son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen asrın girişimcisi belki de Elon Musk. Elon Musk: The Role of Iron Man belgeseli, bu girişim insanının girişimleri süresince edindiği tecrübeleri aktarıyor bize. Böylesi büyük girişimler kurmuş bir insanın tecrübeleri şüphesiz bir girişimci için çok önemli. Siz de bir Elon Musk hayranıysanız, bu girişimci belgeselini kaçırmayın.

girisimci-hikayeleri-belgesel-1


Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken Girişimci Filmlerine ‘de göz atabilirsiniz!


 

Girişimci Belgeselleri: Warren Buffet Olmak      IMDB:7.5

Dünyanın en zengin adamlarından birinin formüllerini öğrenmek ister misiniz? O Zaman Warren Buffet Olmak (Becoming Warren Buffet) tam size göre girişimci belgesellerinden. Warren Buffet Olmak filmi, dünyanın en ünlü yatırımcılarından ve en zengin adamlarından biri olan Amerikalı yatırımcı Warren Buffet ‘ı anlatıyor. Bu önemli iş insanının hayatını ve girişimci bakış açısını merak ediyorsanız, bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

inovasyon-nedir-karliyatirimlar.com

İnovasyon Nedir? İnovasyon Ne Demektir?

İnovasyon dilimize İngilizce “innovation” kelimesinden geçmiştir. “Innovation” İngilizce kelime anlamı olarak “yenilik”, “buluş”, “değişiklik” anlamına …

steve-jobs-sozleri-karliyatirimalr.com

Girişimciler için 9 Steve Job Sözü

Girişimciler için Steve Job Sözleri   Steve Jobs, gerçek simiyle Steven Paul Jobs, Apple markasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir