17 / 04 / 2024

Bill Gates Kimdir, Bill Gates Sözleri

Dünyanın en önemli isimlerinden Bill Gates Kimdir? Esas ismi William Henry Gates III olan Amerikalı iş adamı Bill Gates, 28 Ekim 1955 yılında doğdu. Microsoft ‘un kurucu ortaklarından olan Bill Gates, dünyanın en zengin insanlarından. Bill Gates Kimdir sorusuna kısa bir yanıt verdikten sonra, gelelim yazımızın esas konusuna. Bill Gates sözlerine. Yani Bill Gates Money değil sadece, aynı zamanda da girişimciler için bir ilham kaynağı.

 

Böyle ünlü bir iş adamı, tabi ki sadece ticari başarılarıyla değil, aynı zamanda da sözleriyle de oldukça ünlü. Özellikle girişimcilere ışık tutacak Bill Gates sözleri, her yaştan girişimciye ışık tutacak nitelikte.

 

Bill Gates sözlerinden en çok bilinen 10 söze değineceğimiz bu yazımızda, dünyanın en büyük girişimcilerinden biri olan Bill Gates ‘in en önemli fikirlerini sizlerle paylaşmış olacağız. Umarız Bill Gates sözleri sizin için ilham niteliğinde olur.

 

“Başarıyı kutlamak güzeldir, ama başarısızlıklardan alınacak dersleri unutmamak daha önemlidir.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Başarı kadar başarısızlığın da önemini vurgulayan bu söz, Bill Gates ‘in yaşanan başarısızlıklardan elde edilen tecrübenin ne kadar kıymetli olduğunu vurguluyor. O zaman, Bill Gates Kimdir? Bill Gates hatalarından oldukça ders çıkarmış ve bugünkü konumunu belki de o hatalarına borçlu olan bir iş insanıdır.

 

“Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Okul önemli bir kurumdur. Fakat bir insan hayatı için gerekli her şeyi bünyesinden barındırmaz. Her şeyi okuldan beklemek, standart bir birey olmayı sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle farklı olmak daha başarılı olmak istiyorsanız, okul ile yetinmeyin yani tabldot yemek yemeyin ve kendi kendinizi de eğiterek, kendi menünüzü oluşturun.

 

“Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar bulur.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Bill Gates sözlerinden bu söz, akıllı bir insanın kendisinden beklenen bir şeyi, söyletmeden yapması gerektiğini vurguluyor. Ve bu tip insanlarla çalışmak da her kurumu ileriye götürür. Bu bağlamda baktığımızda Bill Gates Kimdir, Bill Gates leb demeden leblebiyi anlayan kişilerden oluşmuş kocaman bir ekibin başındaki insandır.

 

“Cebinde para varken sen kim olduğunu unutursun, ancak cebinde para yoksa, tüm dünya senin kim olduğunu unutur. İşte hayat.”

bill gates money

Bill Gates sözlerinden en anlamlı olanlardan biri de bu söz şüphesiz. İnsan bazen kazandığı para ile değişir ve farklı davranmaya başlar. Bu tip insanlar nereden geldiklerinin ve kim olduklarını unuturlar. Fakat dünya görür. Aynı insan kötü bir duruma girdiğinde ve muhtaç olduğunda ise, dünya onun kim olduğunu unutur ve yeni haline adapte eder. Bu, biraz da dünyanın adaletsiz veya vicdansız olduğunu gösterir.

 

“Kendinizi şu dünyada hiç kimseyle karşılaştırmayın. Karşılaştırıyorsanız, kendinize hakaret ediyorsunuzdur.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Her insan eşsizdir. Bill Gates sözlerinden bu söz de her insanın diğerinden farklı olduğunu ve herkesin özel olduğu vurguluyor. İnsanın kendini bırakıp da başkalarına bakması, Bill Gates ‘e göre insana hakaret niteliğindedir. Bu söze göre Bill Gates Kimdir, Bill Gates her insanın eşsizliğini kavramış ve diğer insanlara da bu eşsizliği fark ettirmek isteyen, girişimciler için oldukça önemli, girişimcilere ilham veren  bir girişimcidir.

 

“Kötü haberleri duymazdan gelmek, bir batma formülüdür.”

bill gates money bill gates sozleri bill gates kimdir

Bill Gates bu sözüyle, iş hayatınızdaki ve sosyal hayattaki kötü olayları görmezden gelmemenin önemini vurguluyor. Olaylar oradadır ve olan olmuştur. Artık onu görmezden gelmek yerine ondan bir ders alma ve yine de elimizden ne gerekiyorsa yapmamız gerekir.

 

“Gelecek yüzyıl güçlü liderlerin değil, güçlendiren liderlerin yüzyılı olacaktır.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Lider olabilmek birlikte çalıştığı insanları gözetebilmeli, onların gelişimi için zaman ve imkan tanımalıdır. Gerçek bir lider sadece kendini değil, birlikte çalıştığı herkesi güçlendiren liderlerdir. Gelecekte de bu konunun oldukça önemli olacağını bu sözü ile anlatmak istemiş Bill Gates.

 

“Fakir doğduysanız sizin suçunuz değil ama fakir ölürseniz sizin suçunuzdur.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

İnsan doğduğu evi seçemez ama yaşayacağı evi şekillendirebilir. Nerede doğduğunuzun bir önemi yok. Yeter ki hedefleriniz doğrultusunda emin adımlarla ilerleyin ve ömrünüzü verimli bir şekilde geçirin. Böyle bir ömür geçirdiğinizde, zenginlik de onun doğal bir sonucu olacaktır.

 

“Kendi ürününü yok edecek ürünü yapan hayatta kalır.”

bill gates money bill gates sozleri bill gates kimdir

Sürekli gelişimin ve dönüşümün önemini vurgulayan bu Bill Gates sözü, girişimci ve üreticiler için bir ilham kaynağı olabilir. Her zaman kendi ürününü daha iyi yapmaya çalışanlar, hatta kendi ürünü yerine farklı alternatif bulabilenler, bugünün üretim dünyasında ayakta kalanlar olacaktır. Bu söze göre Bill Gates Kimdir. Bill Gates, hayat boyu gelişime inanan, gelişim ve dönüşümün anlamını kavramış bir iş insanıdır.

 

“Başarı berbat bir öğretmendir. Zeki insanları hiç kaybetmeyeceklerine inandırır.”

bill gates sozleri bill gates kimdir

Bill Gates sözlerinden bu söz, esas öğretmenin başarısızlık olduğunu vurguluyor. İnsan başarısızlıklarından öğrenir ama başarıları insanın gözünü kolayca boyayabilir. Burada da Bill Gates, zeki insanların başarıları konusunda daha dikkatli olmalarını, başarının büyüsüne kapılmadan gelişimlerini sürdürmeleri gerektiğini vurguluyor.

 

Bu yazımızda hem Bill Gates Kimdir? Sorusunu kısaca yanıtladık hem de Bill Gates ‘in en çok bilinen ve girişimcilere ilham olacak 10 sözüne değindik. Bu da Bill Gates Kimdir diye sorduktan sonra Bill Gates Money dir ya da paradır diyenlerin aksine, onun ne kadar ilham veren bir insan olduğunu gösteriyor.

 

 


Girişimciler için 9 Steve Jobs Sözünü de okuyabilirsiniz.


 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir