17 / 04 / 2024
amazon-fba-nasil-yapilir-karliyatirimlar.com

Amazon FBA ile Amazon’da Satış Yapmak

Amazon.com Nedir?

Amazon.com 1994 Yılında, Amerika Birleşik Devletlerinin başkenti Washington ‘da, “Cadabra” ismiyle,  Jeff Bezos tarafından kuruldu. 1995 ‘te Amazon ‘un sahibi Jeff Bezos, daha sonra Cadabra ‘yı ‘u Online hale getirerek Amazon ismini verdi. Amazon FBA ile de bu büyük girişimde yer alma fırsatını diğer girişimcilere de sundu. Evden iş imkanlarından ve internetten para kazanma yollarından biri olan Amazon’dan ürün satmak bir çok e-ticaret girişimcisi tarafından kullanılan bir yöntem.

Önceleri sadece kitap satışı yapan Amazon, daha sonra ürün yelpazesini bir hayli geliştirdi ve hemen hemen her ürünü satmaya başladı. Ve bu performansıyla, şuan dünyanın en büyük online perakende mağazası haline geldi.

Amazon ‘un bu kadar büyümesinde kuşkusuz Amazon kurucusu Jeff Bezos ‘un, müşteri odaklı yaklaşımı ve geleceği öngörerek yaptığı yatırımların katkısı oldukça fazla. Sadece perakende sektöründe ürün satmanın yanında, bu sektörü “yapay zeka” ile birleştirmesi ve “amazon kindle” gibi inovaif ürünleri piyasaya sürmesi, Amazon’un büyümesini gittikçe hızlandırdı. Ve ortaya bir perakende devi çıktı.

 

Dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet gösteren Amazon, Eylül 2018 ‘de Türkiye e-ticaret pazarına girerek, Türk girişimcilerin de bu platform üzerinden satış yapmasına olanak sağlamaya başladı.

 

Amazon ‘da Ürün Satmak İçin Yöntemler

 

Amazon ürün satmak ve Amazondan para kazanmak için kullanabileceğiniz iki yöntem var. Bulardan bir tanesi Amazon FBA, diğeri de Amazon Dropshipping.

Amazon FBA, Amazon ‘dan satacağınız ürünleri Amazon’un deposuna göndererek, Amazon müşterilerine satmaktır. Burada, kullanıcılar ürünleri soğrudan Amazon ‘dan alırlar.

Amazon Dropshipping ise Amazon üzerinden, kendi depoladığınız ürünlerin satışını yapmak şeklinde.

 

Amazon ‘da Mağaza Açmak İçin Ne Gerekir?

 

Amazon ‘da mağaza açmak için bir “Amazon Seller” olmalısınız, bunun için de bir mağaza hesabı açmanız gerekiyor. Yerli Pazar yerlerinde (Örneğin Gittigidiyor, N11, Hepsiburada vs.) olduğu gibi, Amazon’da mağaza açmak için de bazı belgeleri tamamlamanız ve Amazon ‘a iletmeniz gerekiyor. Peki Amazon Satıcı Hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Bu belgeleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Vergi Levhası
  • Kimlik Belgesi
  • Faaliyet Belgesi
  • Banka Hesap Bilgileri
  • Kredi Kartı Bilgileri

Burada kredi kartı bilgilerinin de istenmesinin nedeni, satıcı hesabında para olmadığında, Amazon ücretlerinin kredi kartından tahsil edilebilmesi için.

 

Amazon FBA Nedir?

 

Amazon FBA ‘in açılımı, “Fulfillment by Amazon” ‘dur. Bu yöntemde, siz ürünlerinizi Amazon’a gönderirsiniz, ürünlerinizi Amazon ‘da listeletirsiniz ve Amazon sizin yerinize alıcıya ürünü ulaştırır. Tabi bu hizmet karşılığında depolama ve kar payı olarak belli bir oranı alır.

 

Amazon FBA ile sattığınız ürünlerde,  “Fulfillment by Amazon” ifadesi, ürün sayfanızda yer alır ve ürünün Amazon tarafından alıcıya iletileceğiniz gösterir. Ürün ile ilgili direkt Amazon ile muhatap olacaklarından, bu yöntem alıcıda büyük bir güven oluşturur ve daha çok tercih edilir.

 

Peki adım adım gidecek olursak, Amazon FBA ile ürün satmak için hangi adımları atmamız gerekir. Gelin şimdi sırasıyla bu adımları inceleyelim.

 

Amazon Seller, Amazon FBA Adımları

Amazon.com ‘da Amazon FBA ile satış yapmak için, gerekli adımları aşağıda özetledik. Bu adımları takip ederek, siz de Amazon.com da online mağazanızı açabilir, Amazon üzerinden ihracat yapabilirsiniz.

Amazon-fba-adimlari-k

Amazon ‘da Satacak Bir Ürün Bulun

Öncelikle Amazon.com ‘da talep gören ve rekabetin düşük olduğu bir ürün bulmalısınız. Çünkü, dünyanın hemen hemen her yerinden satıcının olduğu bu Pazar yerinde, bilinen ürünlerle öne çıkmanız oldukça zor. Bu nedenle, ürün seçiminizi bu doğrultuda yapmalısınız.

 

Ürün Tedarikçinizi Bulun

Seçtiğiniz ürünü tedarik edebileceğiniz tedarikçinizi bularak, bu ürünleri toptan olarak satın almalısınız. Toptan olarak alacağınız ürünlerde, ürün fiyatı da düşecektir. Yine de bu ürünleri alırken, ürün maliyetinin daha da düşük olmasına dikkat ederseniz, kar oranınız daha da artacaktır.

 

 

Ürününüzü Amazon ‘a Ekleyin

Bulduğunuz ürünü ürün açıklamalarını detaylı olarak girerek Amazon.com ‘a ekliyorsunuz. Burada, ürün açıklamanız oldukça önemli. Rekabetin oldukça yüksek olduğu Amazon Pazarında öne çıkmanız için, içeriğiniziz oldukça iyi olması gerekir. Sadece birkaç ürün bilgisi ile burada yer almak oldukça dezavantajlı olacaktır. Çünkü, Amazon ‘da Google gibi bir nevi ürün arama motoru ve bu arama motorunda sizi öne çıkaracak olan da içeriğinizin kalitesi.

Ürününüzü Amazon ‘a Gönderin

Amazon ‘dan satmayı düşündüğünüz ürünlerinizi, Amazon ‘a kargoluyorsunuz. Farklı ürünleri de beraberce gönderebileceğiniz bu kargolama süreci sonunda, ürünleriniz Amazon ‘un kendi depolarında müşterilerinizi bekliyor olacaklar. Tabi ki bu süreçte, Amazon yetkilileri kargonun ellerine sağlam ulaşıp ulaşmadığını kontrol edecekler ve bir problem olmadığı görüldüğünde de, listelemesini daha önceden yapmış olduğunuz ürününüz, Amazon ‘da vitrine çıkmış olacak.

 

Amazon ‘daki Ürünlerinizi Optimize Edin

Amazom.com ‘a eklediğiniz ürünlerinizi optimize etmeniz, Amazon’da satışı adımlarının en önemlisi. Burada yapacağınız içerik çalışmaları ile, ürünlerinizi ön plana çıkarabilir, daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İçerik çalışmalarının yanında, Amazon üzerinde yapacağınız diğer optimizasyonlar da satışlarınızı oldukça arttıracaktır. Buradaki optimizasyonları, Google SEO çalışmaları gibi düşünebilirsiniz. Nasıl Google üzerinde, ürünlerinizin ilk sayfalarda çıkmasını sağlamak için SEO optimizasyonu yapıyorsanız, Amazon üzerinde de benzer çalışmaları yapmalasınız. Tabiki bu çalışmalar, Amazon ‘a özel olacaktır.

 

Ürününüzü Amazon Paketlesin ve Göndersin

Amazon  depolarında depoladığınız ürününüzü bir müşteri talep ettiğinde, Amazon yetkilileri bu ürünü paketler ve ilgili müşteriye kargolar. Ayrıca, satış ile ilgili size bir bilgilendirme maili atılır. Burada siz tamamen Amazon FBA ‘in avantajlarından yararlanmış olursunuz. Depolama ve gönderim için daha önceden ödemiş olduğunuz Amazon FBA katılım ücretleri dışında bir şey yapmanız gerekmez.

 

Satışlarınızın Keyfini Çıkarın

Gerçekleşen satıştan, Amazon kendi komisyon kesintisini yaparak, geri kalan kısmı her iki haftada bir hesabınıza yatırır. Size de bir Amazon Girişimcisi olarak, Amazon FBA ile satışın keyfini çıkarmak kalır.

 

Amazon FBA ‘in Avantajları

Amazon FBA ‘in satıcı ve  müşteri için bir çok faydası bulunmakta. Peki nedir Amazon FBA ile Amazon ‘da ürün satmanın amantajları?

 

Bu avantajlardan en önemlisi ücretsiz kargo hizmeti. Amazon, müşterilerine ücretsiz kargo hizmeti sunar. Bildiğiniz gibi, yüksek harcamalar yapan müşteriler bile, ek bir kargo ücreti ödemek istemez ve bu ücretin sonradan dahil edildiğini gördüklerinde, alışverişlerinden vazgeçebilmekteler. Amazon.com, bu olasılığı minimuma indirmek için, çok önemli bir müşteri memnuniyeti sağlayan, ücretsiz kargo hizmeti sağlıyor. Ve Amazon Prime müşterilerine “aynı gün” hatta ”2 saat içinde” teslim gibi seçenekler sunuyor. Bu, özellikle Amazon ‘dan oldukça fazla alışveriş yapan Amazon Prime müşterilerine yönelik müthiş bir hizmet. Amazon FBA kullandığınızda, sizin ürünleriniz de Amazon Prime kargo hizmeti ile müşterilerinize iletilir.

 

Amazon FBA ile Amazon adına satış yaptığınız için, Amazon ‘un bütün müşteri politikasına da uymak zorunda olursunuz. Bu, müşterileri için önemli olan noktalardan biridir. Örneğin, bir müşteriniz sizin bir ürününüzü iade etmek istediğinde, aynı Amazon ‘un kendi ürünü gibi işleme girer ve bu müşteri memnuniyetini sağlamanız beklenir. Bu nedenle müşteri memnuniyetini sağlamanız, Amazon ‘un en başta gelen politikalarındandır.

Amazon-FBA-Adimlari-karliyatirimlar.com

Dropshipping konusunda da bilgi edinmek isterseniz, Dropshipping Nasıl Yapılır yazımızı inceleyebilirsin.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir