13 / 07 / 2024
instagram hesabi ile kazanmak

Instagramdan Satış Yapmak İçin Gereken 12 Şey!

12 Adımda Instagramdan Satış Yapmak

Instagram son zamanların en çok kullanılan Sosyal Medya araçlarından. Sosyal medyada en çok paylaşılanlar listesinde, fotoğraflar şüphesiz birinci sırada. Instagram da, fotoğraf paylaşımı amacıyla yola çıkmış en popüler sosyal medya aracı.

Son zamanlarda instagramın gücünü fark eden sosyal medya kullanıcıları, sosyal medyanın bu renkli yüzünü, ticari amaçlarla da kullanmaya başladılar. Takipçi sayıları on binlere, yüz binlere ulaşan ve çeşitli alanlarda ürün satışı yapan instagram kullanıcıları gün geçtikçe çoğaldı ve instagram artık dikkate değer bir ticari platform haline geldi.

instagram ile para kazanmak

Kadın erkek kıyafetlerinden, bebek ürünlerine, makyaj malzemelerinden, çeşitli aksesuarlara, pasta-börekten, yöresel ürünlere, hediyelik eşyalardan, günlük tüketim malzemelerine, hazır olarak satın alacağınız veya el emeği göz nuru olarak imal ettiğiniz bir çok şeyi instagram üzerinden satabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, satmak istediğini ürün grubunu bulmak ve bu ürün grubunun hitap ettiği kullanıcılara ulaşmak.

Instagram müşteri potansiyeli olarak oldukça geniş bir sosyal medya aracı. Özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği instagram butik dükkanlar, her gün onlarca ürünü, müşterileriyle buluşturuyorlar.

instagram butik dukkan acmak

Instagram ‘dan Satış Yapmak İçin Ne Gerekiyor?

Instagram ‘dan ürün satmaya karar verdiğinizde, bu alanda hızlı ilerleyebilmeniz için bir çok noktaya dikkat etmelisiniz. Instagram dünyasına adım atmak için yapmanız ve dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sırasıyla belirttik.

Instagram Hesabımı Nasıl Açacağım?

Instagram’da Ne Satacaksınız?

Instagramdan ürün satma fikri için en kritik nokta da, satacağınız ürüne karar vermek. Hangi ürün grubuna yöneleceğinizi net olarak belirlemelisiniz. Çünkü, bir alana yönelmeniz, kitlenizi de o yönde oluşturmanıza ve belli bir müşteri profili oluşturabilmenize olanak tanır. Her ürün grubunu satmaya çalıştığınızda, bu kitleyi kolay klay oluşturamazsınız.

Unutmayın “Her yerde olan hiç bir yerde, tek yerde olan ise her yerdedir”.

instagram butik dukkanlar karli yatirimlar

Instagramdaki Başarılı Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Instagramda ürün satışı popülerleştikçe, sizler gibi bir çok girişimci de bu alana yönelmiş, instagramda tecrübe edinmiş, on binlerce müşteriye hitap edebilir hale gelmiştir. Instagramdan satacağınız ürüne karar verdikten sonra, sizden önce bu alanda hesap açmış ve başarılı satışlar gerçekleştiren, yüksek takipçi sayısına sahip hesapları incelemeniz, sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu ve benzeri hesapların instagram profilleri, iş modelleri ve müşteri ile iletişim şekilleri, sizin için oldukça öğretici olacaktır.

Instagram hesabı açmadan önce, bu hesapları detaylı olarak inceleyin ve incelediğiniz hesapların göze çarpan özelliklerini kaydedin. Rakiplerinizin bu popüler özelliklerinden bir liste oluşturmanız, daha sonra açacağınız instagram hesabınızda daha etkin bir profil oluşturmanızı sağlayacaktır.

Etkili Bir Instagram İsmi Çok Önemli!

Instagramdan satacağınız ürünü belirlediniz. Instagram rakiplerinizi de iyice analiz ettiniz. Sıra geldi sizi instagramda üst sıralara taşıyacak, ürün grubunuzla ilgili ve etkili bir instagram ismi bulmanıza.

Burada önemli olan, seçeceğiniz instagram hesabının akılda kalıcı, etkili bir isim olması. Bu nedenle Instagram ismi seçerken çok uzun isimlerden ve anlaşılmaz kelime gruplarından kaçının. Daha anlaşılır ve hafızada kalması kolay kelimeleri veya kelime gruplarını tercih edin. Tabi seçeceğiniz adın daha önceden farklı şekillerde kulanılmıyor olmaması da hayati olmamakla birlikte önemli. Instagram dünyasında tek olmak, sizin için her zaman daha iyi olacaktır.

instagramdan satis yaparak kazanmak

Logonuz Ürünlerinizi ve Sizin Özgünlüğünüzü Yansıtmalı

Instagram satışı yapan onlarca profil arasından sıyrılmanızı sağlayacak önemli noktalardan biri de logonuz. Diğer bir tabirle, instagramdaki profil fotoğrafınız.

İnsanlar, instagramdan alışveriş yapmadan önce, satın alacakları ürünlerle ilgili profil hesapları araştırırlar. Burada öne çıkan hesapları incelerken, ilk etapta karşılarına profil fotoğrafları yani logonuz çıkar.

Seçeceğiniz logonun özgünlüğü, farklılığı ve ürün grubunu yansıtması, müşterilerin ilk etapta profilinizi incelemesi için en önemli faktörlerden. Bu nedenle profil fotoğrafınız sıradan bir fotoğraf olmaktan ziyade, sizi tek bir fotoğrafta anlatan, özel ve özgün bir fotoğraf olmalı.

Artık Instagram Hesabınızı Açabilirsiniz

Instagram butik dükkanınız için belirlediğiniz isimle birlikte artık bir hesap açabilirsiniz. Daha önceden rakiplerinizi analiz ederken elde ettiğiniz bilgileri, burada profil oluştururken kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz logoyu profil fotoğrafı olarak kullandıktan sonra, profil açıklamalarınızı eksiksiz bir şekilde girmeniz, hem güvenilirlik hem de ulaşılabilirlik açısından iyi olacaktır. Peki profil bilgilerinizde neler yer almalı?

Öncelikle instagram profilinizde iletişim bilgileriniz eksiksiz bir şekilde yer almalı. Instagram hesap adresiniz, facebook , pinterest vb sosyal medyalardaki hesaplarınız, son olarak telefon, whatsapp iletişim numaralarınız. Unutmayın bu iletişim bilgileri müşteriler ile sizin bağlantınızı sağlacak, güvenilirliğinizi arttıracak ve takipçilerinizin artmasına olanak sağlayacak.

İletişim numaralarından sonra, profilinizde bir sloganınızın olması, profilinizi daha sempatik ve etkili yapacaktır. Sizi yansıtan bir cümle ile, sloganınız belirleyin.

Müşterilerin profilde görmekten memnun oldukları, ödeme seçenekleri ve teslimat bilgileri de, instagram profilinde olması gereken diğer bilgilerden. Havale&EFT, kapıda ödeme veya kredi kartı ile ödeme gibi ödeme seçeneklerinizi profilinizde belirtebilirsiniz.

Bunların dışında, müşterilerden özel mesaj kabul ettiğinizi profilinizde “Sipariş için DM atabilirsiniz” diye belirtebilirsiniz.

instagram urun satisi

Instagram Hesabımda Ürünleri Nasıl Tanıtacağım?

Instagram Ürünlerinizin Sunumu

Profilinizi oluşturduktan sonra, sıra geldi instagramdan satışını yapacağınız ürünlerin profilinize yerleştirilmesine. Profilinize yerleştirilecek ürünlerin kaliteli bir fotoğrafının olmasına ve açıklama bölümüne ürün ile ilgili bilgileri özet ama eksiksiz bir şekilde girmeye özen gösterin. Bir ürünün satışında, ürünün sunumu oldukça hayati.

instagramda butik dukkan acmak

Profilinizde paylaşacağınız ürünlerin bilgilerini özet olarak yazmalı, müşterilerinizi o ürünü almaya ikna edici cümlelerle, onları en iyi şekilde bilgilendirmelisiniz. Paylaşımlarınızı yaparken de mutlaka “hashtag (#)” kullanmalısınız.

Instagram Satışlarının Kilit Nokası : Hashtag Kullanımı

Satışını yapacağınız ürünlerin fotoğraflarını profilinizden paylaşırken, ürün açıklamasının yanı sıra, ürün grubunuzla ilgili “hashtag (#)”‘leri de kullanmayı ihmal etmeyin. “hashtag (#)”Hashtag kullanımı”hashtag (#)” sosyal medyada oldukça kritik bir nokta. Bir hashtag ile, ürününüzü, instagramdaki ürün grubunuzun fotoğrafları arasına sokmakta ve yüzbinlerce müşteriye ulaşabilmektesiniz.

instagram hashtag karli yatirimlar

Instagram Ürünlerinizin Paylaşımı

Instagram üzerindeki takipçilerinize ve hashtag ile diğer müşterilere ulaşması açısından, günün belli bölümlerinde ürün paylaşımı yapmanız gerekmekte. Bu paylaşımları, takipçilerinizi sıkmayacak yoğunlukta yapmanız, hem takipçileriniz kaçırmayacak hem de size yeni takipçiler getirecek.

Instagram Takipçilerimi Nasıl Arttıracağım?

Instagram Takipçi Sayınızı Arttırın

Instagramdan satış yapacağınız kişiler öncelikle takipçileriniz. Takipçi sayınız ne kadar fazla olursa, ulaşabileceğiniz insan sayısı da geometrik bir şekilde artacaktır. Bu nedenle, boş zamanlarınızda bu kullanıcı sayısını arttırmak için çeşitli girişimlerde bulunabilirsiniz.

Hashtag kullanımı, takipçilerin otomatik olarak size gelmesini sağlar. O ürün grubu hakkında araştırma yapan kişiler, sizin de ürününüzü görür ve sizi takip eder. Fakat siz bununla yetinmeyip, ürün gruplarınız ile benzer ürünler satan rakip hesapların takipçileri ile iletişime geçebilir, onlara takip isteği gönderebilir veya ürün gruplarınıza benzer ürünler altına yorum yapabilirsiniz. Bütün bunlar size extra takipçi olarak dönecektir. Tabi bu noktada, instagram takipçi sayısı arttıran başka yöntemler de akla gelebilir. Unutmayın, reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bir şekilde insanlara kendinizi duyurmanız, instagram takipçilerinizi de arttıracaktır.

instagram butik hesap acmak

Butik Dükkanınızın Reklamını İyi Yapın

Açmış olduğunuz hesap sosyal medya aracılığıyla yayılmakla birlikte, sizin extra çabanıza da ihtiyaç duyacaktır. Tanıdığınız kişiler vasıtasıyla, hesabınızın yayılmasını sağlayın. Farklı platformlara, instagram hesabınızın reklamını verin. Çeşitli sosyal medya platformlarında yer alın. Google ve facebook reklamlarından da bu noktada yardım alabilirsiniz. Bir Facebook sayfanızın olması halinde, facebook un instagram ile bütünleşik reklam uygulamalarından da yararlanabilirsiniz.

Unutmayın, reklam çok önemli bir konu. Çok fazla yatırım yapmasanız da, küçük bütçeleri bu alana ayırmayı unutmayın. Çünkü, edineceğiniz her yeni müşteri, viral bir şekilde hesabınızın yayılmasını sağlayabililir.

instagram karli yatirimlar

Müşterileriniz İle İlişkileriniz

Instagram üzerindeki takipçileriniz yani müşterileriniz, sizin öncelikli kitleniz. Sizi takip eden birine satış yapmanız daha kolaydır. Hele iyi bir izlenim bıraktıysanız, sonraki satışlar daha da kolay olacaktır satış yaptığınız takipçinize. Takipçilerinizin yanında, dışarıdan da bir çok sipariş alabilirsiniz. Hem takipçilerinize, hem de dışarıdan edindiğiniz müşterilerinize davranışınız, instagram satışı alanındaki geleceğinizi de belirleyecektir.

Hemen her sektörde olduğu gibi, instagram dan ürün satışı yapmak için de, müşteri ile iletişime dikkat etmek, müteri memnuniyetini eksiksiz sağlamak oldukça kritik. Unutmayın, bir müşteriyi memnun ettiğinizde, hem o müşteriyi hem de onun vasıtasıyla gelecek olan yeni müşterileri kazanmış olursunuz.

instagramdan para kazanma nasil

Instagram Butik Dükkanınızın Keyfini Çıkarın!

Profiliniz, takipçileriniz,reklamınız, ürünleriniz… Artık instagramdan ürün satışı için gereken bütün şeylere sahipsiniz. Bundan sonra, zamanınızı müşterileriniz ile iletişiminize, gelen siparişlerin müşterilere ulaştırılmasına ve müşteri memnuniyetine ayırın. Siz işinize odaklandıkça, her geçen gün takipçileriniz, satışlarınız ve müşteri memnuniyetiniz artacak. Ve size oldukça karlı günler olarak geri dönecek. Yeter ki, kendinize ve işinize inanarak gereken özeni gösterin.

Kazancınız Bol Olsun… Karlı Yatırımlar!

Gökhan Kösem

instagram satis yapmak


Websitemizde, yazılarımız, paylaşımlarımız, reklamlarımız ile tanıtımını yaptığımız bayilik, franchising ve yatırım çeşitleri, sadece tanıtım maksatlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir!


Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

metaverse-nedir-sanal-evren-nedir-karliyatirimlar.com

Metaverse: İnternetin Geleceği!

Son zamanların en popüler konularından biri, şüphesiz Metaverse yani Sanal Evren. Hali hazırda internet üzerinde …

internetten-para-kazanma-yollari-1-karliyatirimlar.com

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak internet teknolojisi ile hayatımıza giren ve online ortamdan gelir elde edilmesinin genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir