18 / 06 / 2024
blog yazarak kazanmak

14 Adımda Blog Yazmak ve Bloggerlık

Bloggerlık Nasıl Yapılır?

Blog yazmak son yılların en popüler hobilerinden. Hemen hemen her konuda birbirinden farklı onlarca blog var. İnsanların belli bir alanda veya daha genel olarak tecrübelerini paylaştığı web sitelerine “blog” deniyor kısaca. Bu blogları yazan kişilere “blogger” ve bu işin meslek haline gelmiş haline de “bloggerlık” deniyor.

Gün geçtikçe blog yazmanın daha da popüler olması, önceleri sadece hobi olarak yapılan bu işi, son zamanlarda meslek olarak da ortaya çıkardı. Bloggerlar, daha önce edindikleri çeşitli tecrübeleri, takipçileri ile paylaşıyorlar ve takipçi sayıları arttıkça da aldıkları reklamlarla, yazılarını gelire dönüştürüyorlar.

adım adım blogerlık

Birbirinden farklı alanlarda, daha çok sadece belirledikleri alanlarda blog yazan ve yazılar paylaşan bloggerlar, hedefledikleri alan ile ilgilenen takipçilere ulaşabiliyorlar. Edindikleri bu takipçi kitlesi aynı zamanda da ilgili ürünleri üreten firmaların da müşteri kitlesi olduğundan, firmalar bu kişilere ulaşmak için onları kullanabiliyor ve reklamlarını blog yazanlara verebiliyorlar.

Blog yazdığınızda tabiki sadece özel firmaların reklamları ile ilgilenmiyorsunuz. Aynı zamanda reklam alanında markalaşmış google adsense ve facebook gibi yerlerden de reklam alabiliyorsunuz. Tabi bu gibi büyük ve bilinen reklam firmalarından reklam alabilmeniz için, blogunuzun olabildiğince özgün, belli bir takipçi kitlesine sahip ve belli oranda içeriğe sahip olması gerekiyor.

Blok yazmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. Blog açmak için atmanız gereken bu adımları, 14 başlık altında topladık. Blog yazmak için gereken bu adımlar sırasıyla, aşağıdaki gibi.

blog reklamdan kazanmak

Blog Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?

Blog İsminizi Belirleyin

Blog isminiz yazmak istediğiniz blogun en temel noktası. Burada isimnden kastımız, alan adınızın ismi. Tabi, burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da alacağınız alan adının, içeriğinize uygun olması. Alacağınız alan adı, blogda yazmayı planladığınız içeriğe ne kadar uygun olursa, takipçileriniz o kadar hızlı ulaşır size.

İsminizi belirlerken, aynı isimde farklı bir sitenin olup olmamasına dikkat edin. Artık birbirinden farklı uzantılarla, istenilen alan adı alınabilmekte. Fakat burada belirleyeceğiniz ismin “.com” uzantılı olması sizin için daha iyi olacaktır. Bu nedenle, isim belirlerken, .com uzantılı adresler arasında bu ismin olup olmadığını inceleyin ve yazacağınız blog için özgün bir isim bulun.

Blog yazmak ve blogunuz için, çeşitli hosting firmalarında size domain ismi arama konusunda destek olmakta. Bu hosting firmalarının web sitelerine girerek yazacağınız blog için domain ismi araştırmanızı yapabilirsiniz.

blog yazmak karlı yatırımlar

Blogunuzun Domain İsminin Alınması ve Hosting

Belirleyeceğiniz hosting firmasından, blogunuz için uygun ve karar verdiğiniz domain ismini satın alabilir, çeşitli hosting paketleri vasıtasıyla, sitenizin hosting ‘ini bu firmalardan yaptırabilirsiniz. Burada alacağınız alan isminin senelik kullanım bedeli şuan için “70 Lira” civarında olmakla birlikte, hosting fiyatı, senelik 300 Lira civarındadır. Tabi ücretsiz hosting hizmeti veren firmalara da ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, blogunuzun hostingini alacağınız yerin destek hizmetleri. Destek konusunda güvenebileceğiniz bir firmadan alacağınız hosting, blogunuzun daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Blog Temanız Çok Önemli! Temanızı Belirleyin

Blog yazmak ve blogunuz için çok önemli bir konu da tema seçimi. Seçeceğiniz temanın kullanıcılar tarafından beğenilmesi ve kullanım kolaylığı, blogunuzu sürekli ziyaret etmeleri için en önemli nedenlerden. Görsellik bir çok konuda olduğu gibi, bloggerlık alanında da çok önemli. Yazılarınızın sunumu, içeriklerinizin takipçiler tarafından kolay erişilebilmesi, menülerin basitliği, kısaca kullanıcı dostu olması, bir blog yazmak için en önemli kriterlerden.

Blog tasarımınızı çeşitli web tasarım uzmanlarına yaptırabiliceğiniz gibi, WordPress gibi hazır yapılara da yönelebilirsiniz. WordPress hem kullanım kolaylığı hem de sağladığı çeşitli eklentilerle, oldukça güzel bir platform. Bir çok ücretsiz wordpress teması mevcut. Fakat burada önerimiz ücretli bir tema almanız yönünde. Çünkü ücretli bir tema almanız size hem daha güzel bir tasarım hem de belli bir dönem için destek hizmeti sağlayacaktır.

Web tasarım alanında destek almak isterseniz, Websitesi.pro tam size göre!

bloggerlik nasil yapilir

Blog Logonuz Özetiniz

Blogunuz için özet niteliğinde bir simgenizin veya logonuzun olması, sizin için oldukça önemli. Burada belirleyeceğiniz logonun, hedef kitlenize bogunuzu bir resimle anlatabilicek şekilde olması avantajınıza olacaktır. Tabiki, sizi yansıtan veya hoşunuza giden farklı simgeleri de blogunuzun logosu olarak kullanabilirsiniz.

blog ile kazan karli yatirimlar

Blogunuzun Sosyal Medya Hesaplarını Alın

Blog ismi belirledikten sonra, blogunuzun ismi ile ilgili kullanmayı düşündüğünüz veya düşünmediğiniz temel sosyal medya hesaplarını mutlaka alın. Daha sonra buralardan yapacağınız paylaşımlar, size arama motorlarında üst sıraları ve dolayısıyla daha fazla takipçi olarak geri dönecek.

blog sosyal medya karli yatirimlar

Facebook, twitter, instagram, youtube, linkedin, pinterest, reddit bir blogger için en önemli sosyal medya hesaplarından. Bu hesapların bir çoğu blogunuzun içeriği için önemli paylaşım noktaları. Bu hesaplardan paylaşım yapmasanız dahi, daha sonra sizin adınıza başkalarının bu isimleri almaması için, alan adınızın sosyal medya hesaplarını önceden siz alın.

Blogunuzun sosyal medya hesapları için yapmanız gereken ilk şey, bir email adresi ile bu hesapları oluşturmanız. Daha sonra, logo ve profil düzenlemeniz ile bu hesapları blogunuzun amaçları doğrultusunda kullanılabilir hale getirmelisiniz.

Bloğumu Nasıl Geliştirebilirim?

Özgün İçerik!

Blog yazmak ve Bloggerlığın en önemli noktalarının başında şüphesiz özgün içerik geliyor. Arama motorları özgün içerikli blogları indexlerken daha cömert davranıyorlar. Internet kullanıcılar da özgün içeriğin hakkını fazlasıyla veriyor, daha çok ziyaret edip daha çok paylaşımda bulunuyorlar.

Yazacağınız bir blog yazısının ilk defa yazılıyor olması veya özgün bir dille yazılan bir yazı olması, sizin ve blogunuz için oldukça önemli. İnsanlar özgün içerikli blogları daha çok takip ediyorlar ve bu özgünlükle yazılan blogunuzla, alanınızda bir şekilde farklı ve tek oluyorsunuz.

Tabi, blogunuzda özgün içerik oluşturken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de, blog içeriğinizi SEO uyumlu olarak yazmanız. Arama motorlarında insanlar makalenizle ilgili ne tür aramalar yapıyorlar, hangi kelimeleri kullanıyorlar. Bu ve benzeri araştırmalar yaparak, anahtar kelimelerinizi belirleyin ve belirlediğiniz bu anahtar kelimeleri ve kelime gruplarını, blogunuzda yayınladığınız makalelerinizde sık sık kullanın.

blog nasıl açılır karlı yatırımlar

Blogunuzda yazacağınız yazılarda son olarak yazı uzunluğu konusuna dikkat edin. Blogunuzda, çok kısa yazılar yayınlamayın. Blog yazılarının önceden en az 300 kelimeye sahip olması önerilirdi. Fakat bu uzunluk igttikçe artmakta, bloggerlar yazdıkları yazılarda 1000 kelimenin üzerine de çıkabilmekte. Fakat burada bir oralam verecek olursak, 400-500 kelime sizin için yeterli olacaktır. Ayrıca, yazınızı blogunuza eklemeden önce bir daha gözden geçirin ve imla hatalarından arındırılmış bir şekilde blogunuza ekleyin.

Blog Optimizasyonunuzu Yapın

Blogunuzu açtıktan sonra, çeşitli eklentiler ile güvenlik, seo, spam engelleme gibi daha bir çok faliyeti yapmanız gerekmektedir. Bu eklentiler ile, sitenizi hem güvende tutacak hem de google ‘da daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacaksınız.

Sitenizde wordpress kullanıyorsanız, bu optimizasyonu kullnacağınız çeşitli eklentiler (pluginler) ile yapabilirsiniz. Bu optimizasyon, yüklenecek eklentilerin yanı sıra, üye olmanız gereken çeşitli platformlar vasıtasıyla da yapılmalıdır. Bunlardan en önemlisi Google Analytics, Adwords ve diğer Web Master toolları. Bu gibi platformlara sitenizi ekleyebilir, bu ortamların sağladığı bilgilere göre sitenizi yönlendirebilirsiniz. Burada belirtilen her bir optimizasyon aracı, ayrı bir makale konusu olduğundan, burada sadece özet olarak ismen bahsediyoruz. Ayrıca, bu konular detaylı kurulumlar da gerektirebildiğinden, WordPress konusunda uzman değilseniz bir uzmandan destek almanız sizin için daha verimli olacaktır.

blog olusturmak icin gerekenler

Daha Fazla Takipçiye Nasıl Ulaşabilirim?

İçeriğinizin Linkini Sosyal Medya ‘da Paylaşın

Daha önceden edindiğiniz sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla, blogunuzda yayınladığınız yazılarınızı paylaşın. Sosyal medya kullanıcılarınızdan, blog yazılarınızla ilgili alacağınız beğeniler ve tıklamalar, yazınızın paylaşımını arttıracak ve dolayısıyla sizi google da daha üst sıralara taşıyacak, popülerliğiniz arttıracaktır. Bu konuda, sosyal medyanın gücü “hashtag” ler ile birlikte oldukça yüksektir.

blog google adsense reklam

SEO Desteği Alın

Blog Yazmak ve Bloggerlık kapsamında, yazacağınız yazılar ve yapacağınız websitesi optimizasyonlarının yanı sıra, exta SEO desteği almanız sizin açınızdan hem zaman hem de daha fayda anlamında iyi olacaktır. Çeşitli SEO hizmeti veren kişi ve firmalar, bu alanda oldukça uzmanlaştıklarından, belirleyeceğiniz kelime grupları için blogunuzu google da üst sıralara taşıyabilmekte, bunun karşılığı olarak da size oldukça fazla takipçi kazandırmaktalar. Tabiki SEO yardımı için belli bir miktarda bütçe ayırmanız gerekecektir. Blok Yazmak ayrı, Site tasarımı yapmak ayrı ve SEO alanında uzman olmak ayrı bir iştir, bunu unutmayın.

seo ile kazan karli yatirimlar

SEO hizmetinin kapsadığı en önemli çalışmalardan biri de, blogunuz için “backlink çalışması” yapılması. Bloğunuzun farklı platformlarda, bloglarda, forumlarda paylaşılması, sitenizin Google da ön plana çıkması için çok önemli. Özellikle de bu paylaşımlar, değeri yüksek sitelerden yapılırsa, sitenize faydası katlanarak artacak. SEO kapsamında, farklı sitelerden link edinmeyi, takipçileriniz, manuel olarak siz veya destek aldığınız SEO uzmanı yapabilir. Siteniz için hayati değere sahip bu çalışmaya oldukça önem vermelisiniz. Tabiki, aşırıya kaçıp Google ‘dan ceza almadan.

Blogunuzun Reklamanı Yapın

Yazdığınız Blogunuzun reklamını tanıdıklarınız vasıtasıyla yapabileceğiniz gibi, Google Adwords yardımı ile de yapabilirsiniz. Siz reklam alıyorsunuz ama bilinirliğinizin artması için öncelikle sizin de reklam vermeniz gerekiyor. Çok fazla bütçe ayıramasanız bile, düşük bütçeleri bu alana ayırın ve reklamlarınızı yayınlatın. Google Adwords bu alanca oldukça önemli bir yardımcınız olacak. Unutmayın blog yazmak ayrı, bu platformlarda çalışmak ayrı zaman alacaktır.

Bunlar dışında, çeşitli sosyal medya platformlarında, forumlarda ve benzeri ortamlarda, Blog yazılarınızın linklerini paylaşın, Blogunuza gönderme yapan yorumlarda bulunun. Bu gibi paylaşımlar size hem Backlink sağlayacak, hem de blogunuzun kullanıcı sayısını arttıracaktır.

blog acmak icin gerekenler

Bloğumu Nasıl Kazanca Dönüştürebilirim?

Reklamdan Kazanmanın İlk Adımı : Google Adsense Başvurusu

Blogunuzla, Google reklamlarından para kazanmak istiyorsanız, öncelikle Google Adsense ‘e başvuru yapmalısınız. Google adsense yapılan başvuruları büyük bir titizlikle incelemekte ve uygun bloglara bu onayı vermekte. İlk etapta reddedilseniz bile, hiç önemli değil, belli aralıklarla başvurunuzu yenileyin. Blogunuz özgün ve yeterince içeriğe sahipse, sizi reddetmeleri için hiç bir neden yok.

Google adsense başvurularınızı Google Adsense adresine yapabilirsiniz. Kabul edildiğinizde, reklamlarınızı yine bu sayfadan yöneteceksiniz.

Blogunuz vasıtasıyla, Google gibi Facebook ve farklı sosyal medya hesaplarının reklamlarına da başvuru yapabilirsiniz. Blog yazmak burada size farklı bir kapı da açmış oluyor.

adsense ile kazan karli yatirimlar

Blogunuzun İçeriği İle İlgili Firmalarla İletişime Geçin

Blogunuzda yazacağınız yazıların, hedef kitlenize ulaşması, benzer hedef kitlesine sahip firmaları da ilgilendirmekte. Bu gibi firmalar ile iletişime geçerek, reklamlarına yer verebileceğinizi onlara iletmeniz ve belli ücretler karşılığında reklamlarını yayınlamanız size önemli bir gelir olarak dönecektir. Tabi burada sahip olduğunuz kullanıcı sayısı ve google da belli konularda kaçıncı sırada çıktığınız oldukça önemli.

Bu gibi firmalarla email veya telefon yolu ile iletişime geçebilir, onları blogunuzla ilgili bilgilendirebilirsiniz.

blogdan para kazanmanin yolari

Bloğunuzdan Ürün Satışı da Yapabilirsiniz!

Büyük bir özveri ile oluşturduğunuz özgün blogunuzda, bloğunuzun alanıyla ilgili ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu satışları yapmanız için gerekli e-ticaret altyapınızın da olması gerekir. Burada önemli olan noktalar; sitenizde bir “SSL Sertifikası” olması, bir e-ticaret yazılımı (veya plugini) kullanmanız, ve tabi “Sanal Pos” hizmeti sunan bir firmadan onay almanız.

“SSL Sertifikası” ‘nı hosting firmanızdan düşiük bir ücrete temin edebilir veya ücretsiz SSL Sertifikalarını kullanabilirsiniz.

E-ticaret yazılımı olarak da “Wocommerce” gibi yazılımlardan biri ile çalışabilirsiniz. Wocommerce, bu alanda çok kullanılan, oldukça güvenli bir yazılımdır.

Ve son aşamada, Sanal POS hizmeti sağlayan bir firmadan bu hizmeti satın alabilirsiniz. Burada yerli ve yabancı çeşitli firmalardan destek alabilirsiniz. Bu alanda en çok kullanılan Sanal POS’lar PayPal ve Stripe malesef ülkemize destek veremiyor. Bu firmalardan destek almanız için, şirketiniziz yurt dışında olması gerekiyor. Fakat, PayTR, Iyzico, PayU gibi yerli firmalar, bu desteği ülkemizde size sağlamaktalar.

Bu işlemlerden sonra, blogunuzdan ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Bloga yerleştireceğiniz ürünlerde müşteri memnuniyetine dikkat edilmesinin bloğunuza olumlu yönde etki sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın, kaliteli ve özgün ürünler, her zaman size olumlu katkı sağlayacaktır.

Blogunuzda, ürünlerinizin yer aldığı, satış sayfanızın görselliği, kullanıcı dostu olması ve kolay bir alışveriş deneyimi sunması oldukça önemli. Bu sayfaları düzenlerken, bu konulara azami hassasiyet gösterin.

blogdan para kazanmak karlı yatırımlar

Blogunuzun Keyfini Çıkarın!

Artık blog yazmak ve blogunuz size gelir getiren bir konuma geldi. Bundan sonra yapmanız gereken, belli aralıklarla blogunuza içerik eklemeniz ve takipçilerinizi yeni yazılarınızla bilgilendirmeniz. Özgün ve kaliteli her içeriğiniz, size yeni takipçiler, yeni takipçiler de daha çok kazanç sağlayacaktır.

Kazancınız Bol Olsun…Karlı Yatırımlar!

Gökhan Kösem

blog yazmanin puf noktalari


Websitemizde, yazılarımız, paylaşımlarımız, reklamlarımız ile tanıtımını yaptığımız bayilik, franchising ve yatırım çeşitleri, sadece tanıtım maksatlıdır.
Yatırım tavsiyesi değildir!


Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

metaverse-nedir-sanal-evren-nedir-karliyatirimlar.com

Metaverse: İnternetin Geleceği!

Son zamanların en popüler konularından biri, şüphesiz Metaverse yani Sanal Evren. Hali hazırda internet üzerinde …

internetten-para-kazanma-yollari-1-karliyatirimlar.com

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak internet teknolojisi ile hayatımıza giren ve online ortamdan gelir elde edilmesinin genel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir