18 / 06 / 2024

Sanatın Dijital Yüzü: NFT Nedir?

NFT Nedir?

Son zamanların en popüler konularından biri de NFT ‘ler. Peki, özellikle Dijital Sanat konusuyla ilgilenenlerin aşina olduğu, inovasyon örneklerinden biri olan, NFT nedir? NFT (Non-Fungible Tokens) kelime anlamı olarak değiştirilemez kripto varlık anlamına geliyor. Kullanılma amacıysa, internet üzerindeki dijital eserlerin tescillenmesi ve kayıt altına alınması. İnternetin geleceği olan Metaverse ile, daha da canlanacak olan dijital sanat dünyası.  Bu yazımızda, dünya genelinde oldukça popüler olan bir dijital varlıklara, NFT ‘lere odaklanacağız.

 

İlk olarak NFT nedir sorusu ile başlayacak olursak, NFT, internet ortamında bulunan ve dijital sanat alanında ortaya çıkarılmış herhangi bir ürün, video, gif, şarkı, fotoğraf veya belirli bir dijital değeri olan görüntü, tweet vs. her şey olabilir. Bu ürünler belirli noktalarda NFT ‘lere dönüştürülerek, bir nevi tescillenir. Yani kayıt altına alınır. Bu şekilde kayıtlı ürünlerin de belirli bir nadirlik değeri olduğundan, NFT ‘ler günümüzün ve geleceğin önemli kripto değerlerine sahip olacak kripto varlıkları aslında.

nft-nedir-nft-ne-demektir-karliyatirimlar.com

NFT (Non-Fungible Tokens) ‘ler de kripto dünyasındaki diğer ürünler gibi, blok zinciri (blcok chain) altyapısını kullanıyor. Fakat kripto paralardan çok önemli noktalarda ayrılıyor. Mesela, kripto paralar değiştirilebilirken, NFT ‘ler adı üzerinde değiştirilemiyor. NFT ‘lerin bir diğer özelliği ise bölünememeleri.

 

Günümüzde, farklı alanlarda birçok tescil yapılmaktadır. NFT ‘ler dijital dünyadaki sanat eserlerini veya belirli bir dijital değeri olan ürünlerin tescillenmesidir. Siz bir NFT tescile sahip olduğunuzda, o ürünün tekrar satışından gelir elde edebilirsiniz. Aynen günlük hayatta teliflerden alınan paralar gibi. NFT nedir sorusunun özet cevabı şu aslında: Dijital Tescil.

 


 

NFT Satışı

NFT nedir sorusunu yanıtladık, şimdi de sıra geldi NFT satışına. İnsanlar kendi ürünlerini, dijital sanat eserlerini NFT ‘ye dönüştürerek, çeşitli platformlardan ilgilenenlere sunuyorlar. Bazen de üretici olmadan sadece NFT alım satımı yaparak da bu dünyada yer alan yeni nesil dijital sanat meraklıları, NFT alım satım işini bir nevi ticarete çevirmiş durumda. Dünyada bu konuda her gün milyonlarca dolar NFT alım satımı yapılıyor. 2021 yılında, NFT satışlarının hacmi 12 milyar doları buldu. Bu müthiş bir seviye!

 

nft-alim-satim-karliyatirimlar.com

 

NFT dünyasına hem yerli hem de yabancı birçok ünlü de girmiş durumda. Örneğin ülkemizde Cem Yılmaz, bu konuda adını en çok duyuranlardan. Kendi çizimleri ile katıldığı NFT dünyasında, NFT satışı ile, şimdiden önemli bir kazanç elde etti Cem Yılmaz.

 

nft-satisi-karli-yatirimlar.com

 

NFT dünyasında en çok satışı yapanlar bu alanda belirli koleksiyon oluşturan büyük topluluklar. Bu koleksiyonların en bilineni ve en çok satış yapanı 2021 yılı için Bored Ape Yacht Club. Dijital bir ürün olan ve üzerinde farklı tasarımlardaki maymunların yer aldığı bu ürünler, milyon dolar rakamlara satılıyor!

 

populer-nft-koleksiyonlari-karliyatirimlar.com

 


 

Kripto Paralar ve NFT Dünyası

NFT alım satımları kripto paralar ile yapılıyor. Daha doğrusu, NFT ‘ler Ethereum altyapısı ile yapıldıklarından, bir NFT alım satımı için Ethereum kullanmanız gerekiyor. Ethereum ‘un yanında, Flow ve Tezos gibi kripto paralar da NFT ‘lere desteklemek için kendi altyapılarını oluşturdular.

 

Ama şu an için NFT dünyasındaki en popüler kripto para Ethereum. Beğendiğiniz NFT ‘yi Ethereum ile belirli platformlar üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bunun için tbi, bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekiyor.

nft-ve-kripto-paralar-karliyatirimlar.com


 

NFT Nasıl Yapılır?

NFT nedir sorusundan sonra belki de en çok merak edilen konulardan bir de NFT nasıl yapılır? Yani bir NFT oluşturmak için ne gerekir?

 

Öncelikle NFT herkes tarafından oluşturulabilecek bir dijital varlık. Bunun için bir sanatçı ya da blok zinciri profesyoneli olmanız gerekmiyor. Öncelikle, NFT işini yapacağınız block zincirine karar vermeniz gerekiyor. Şu an için bu konuda en popüler olan Ethereum blok zinciri. Bu blok zincirini kullandığınızda, eserlerinizi Ethereum uyumlu olan Opensea, Rarible, SuperRare, Viv3 gibi NFT alım satım platformlarında satabilirsiniz.

nft-nastil-yapilir-karliyatirimlar.com

Bu platformlara üye olduktan sonra, NFT ‘ye dönüştürmek istediğiniz dijital ürünü sisteme yüklüyorsunuz. İlgili açıklamayı ve talep ettiğiniz fiyatı girdikten sonra, belli bir bedel karşılığında onu NFT haline getiriyorsunuz. Tabi bu başta biraz masraflı olacak. Ama alım satımlardan yapacağınız kar ile bu parayı çıkarabileceksiniz. Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var. NFT ‘ye dönüşüm sürecinden bazı zamanlarda sistemlerde aşırı yüklenmeler olabiliyor. Bunun için, NFT ‘ye çevireceğinizde size önerilen başlangıç bedelini kabul etmeyerek, tekrar sorgulama yaptığınızda, fiyatlarda belirli düşüşler görebilirsiniz. Tabi bu düşüşler belli seviyelerde, çok abartı düşüşler olmayacaktır.

 

NFT ‘nizi oluşturduktan sonra, artık müşterilerinizi bekleyebilirsiniz. Yüklediğiniz platform üzerinden ürününüze verilen teklifleri görebilir, bu ürünleri belirli sabit bir fiyat ile değil, açık arttırma yolu ile de satışa sunabilirsiniz.

nft-nereden-alinir-satilir-rarible

 


 

NFT İle İlgili Merak Edilen Sorular

NFT Alım Satımını Nereden Yapabilirim?

NFT alım satımı için birçok platform mevcut. Bu platformlardan en popüler olanları şua şekilde:

nft-nereden-alinir-satilir-opensea

 

Bu platformlardan kendi NFT ‘lerinizi oluşturabileceğiniz gibi, başka NFT ‘leri de alıp satabilirsiniz. Yani NFT ticareti, NFT simsarı olabilirsiniz. Bunun için tek tapmanı gereken, bu platformlara üye olmak ve NFT ticaretine başlamak. Kullanımları oldukça kolay bu NFT platformlarının.

nft-ticareti-karliyatirimlar.com

 


 

NFT Bir Yatırım Aracı Mı?

NFT dünyası bugün milyonlarca dolarlık alım satımlarla işleyen bir piyasa. NFT platformlarından her gün birçok NFT alıcı ve satıcılarıyla buluşuyor. Hal böyle olunca, bu sitem biraz göze gerçekçi gelmese de milyon dolarların döndüğü büyük bir ticari sisteme dönüşmüş durumda. Siz de sanatın, dijital varlıkların ve ticaretin birleşiminden oluşan bu dünyaya yatırım yapabilir, NFT alım satımı yapabilirsiniz. Tabi ki bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu alanlara yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma, analiz ve düşünce sürecinden geçmeniz gerekir.

 

NFT Üretmek İçin Sanatçı Mı Olmak Gerekir?

Kesinlikle hayır. NFT üretmeniz için bu konuya meraklı olmanız yeterli. Tabi yaratıcılık tarafınız iyiyse, bu alana güzel örnekler verebilirsiniz.

 


 

NFT ‘nin Geleceği Var mı?

NFT son yılların en popüler dijital konularından biri haline geldi günümüzde. Küçük yatırımcıdan, firmalara, sokaktaki insandan, ünlülere kadar hemen hemen herkes bu alana ilgi duymaya ve yatırım yapmaya başladı. İnsanlar artık NFT dünyasının yavaş yavaş farkına vardılar ve bu trene onlar da binmek istiyorlar. Ve her gün milyonlarca dolar para bu alanda kazanılıyor ve harcanıyor. Bütün bular, NFT dünyasının gelecekte de var olacağını ve bu alanın popülerliğinin artacağını gösteriyor.

 


 

NFT ‘ler Nerede Kullanılacak?

NFT ‘ler, dijital varlıklar olduğu için hem dijital sanat eserleri olarak kullanılacak hem de bir alım satım malzemesi olarak. Metaverse (sanal evren) içinde satın aldığınız NFT ‘leri kullanabileceksiniz mesela. Orada sahip olduğunuz sanal bir ortamda, bu ürünleri sergileyebileceksiniz. Veya avatar olarak bu ürünleri bir prestij malzemesi olarak kullanacaksınız. NFT ‘leri kullanamayan tarafta iseniz, bu dijital varlıkların ticaretini yapacaksınız.

 

 

NFT nedir, NFT nasıl alınır, NFT nasıl üretilir gibi bir çok soruya yanıt vermeye çalıştığımız bu yazımızla, NFT konusunda size bir özet sunmaya çalıştık. İlerleyen dönemde NFT dünyasında olacak gelişmelerle ilgili diğer detayları da sizlerle paylaşacağız.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

bitcoin-nedir-karliyatirimlar.com

En Popüler Kripto Para : Bitcoin (BTC)

Bu yazımızda, Kripto Paralardan en popüleri, Bitcoin (BTC) üzerinde duracağız. Bitcoin Nedir? Bitcoin Ne Kadar? …

neo nedir karliyatirimlar.com

Çin Destekli Kripto Para : NEO Coin

Bu yazımızda NEO nedir, NEO nasıl alınır gibi sorularla, NEO TL fiyat karşılaştırması ve NEO …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir