27 / 03 / 2023

İlham Veren 10 Albert Einstein Sözü

albert-einstein-sozleri-karliyatirimlar.com

Size ilham verecek Albert Einstein Sözleri yazımıza hoşgeldiniz. Özellikle oldukça yüksek IQ ‘su ve beynini kullanabilme kapasitesi ile, tarihin gördüğü en zeki insanlardan Albert Einstein. Ve şüphesiz son yüzyıla damgasını vuran en önemli bilim insanlarından biri. 14 Mart 1879 Almanya doğumlu olan Albert Einstein, 1921 yılında fizik ve matematik alanlarında yaptığı çalışmalarla Nobel Fizik Ödülü aldı. Yaşamı, çalışmaları ve sözleri ile, yaşadığımız çağa damgasını vuran en önemli insanlardan oldu. Bu yazıda Albert Einstein ‘ın size ilham verecek 10 sözüne, 10 öğüdüne kulak vereceğiz. Özellikle girişimciler için oldukça faydalı olacak bu Albert Einstein Sözleri, bakalım bize ne söyleyecek.

 


Warren Buffet ‘ın Kazancınızı Katlayacak 20 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

1.”Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-1

Albert Einstein Sözlerinden en dikkat çekici olanlarından biri de kuşkusuz bu söz. Bir amaç ve hedef belirlediğinizde, hayatın size karşı daha cömert olduğunu fark edeceksiniz. O amaç doğrultusunda ilerlerken, hayattan daha da keyif aldığınızı göreceksiniz. Fakat mutluluğunuz kişilere bağlıysa, biraz risk altındasınız sanki.

 

2.”Merakınızın peşinden gidin; Benim özel bir yeteneğim yok. Sadece tutkulu bir meraklıyım.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-2

Merak, en temel öğrenme motivasyonlarından biri. Meraklı bir insansanız ve öğrenmek için çabalıyorsanız, bugünün bilgi çağında ulaşamayacağınız bilgi yok. Ve öğrendiğiniz her şey, hayatın farklı bir alanında bir şekilde karşınıza çıkacak ve bakış açınızı bir şekilde değiştirerek, daha yaratıcı işler yapmanıza neden olacak. O yüzden merak edin ve öğrenin!

 

3.”Düş gücüne sahip olmak, bilgi sahibi olmaktan daha iyidir.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-3

Einstein !ın bu sözü, özellikle hayal gücü için söylenmiş en önemli Albert Einstein Sözlerinden biri. Yapılan araştırmalar, hayal kurmanın beyinde aynı olaylar olmuş gibi bağlantılara neden olduğunu göstermiş. Hatta önceleri, olimpiyat sporcularına başarıları hayal ettirilerek, amaçlarına bir adım daha yaklaşmaları sağlanmış. Siz de geleceğinizi, hedeflerinizi, girişiminizin başarısını hayal edin. Hayal edin ve azimle çalışın. Göreceksiniz, hayaliniz bir gün gerçek olacak.

 

 

4.”Hiç hata yapmamış insan, hiçbir şey denememiş bir kişidir.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-4

İnsanlar hata yapmaktan çekinirler. Fakat yapılan hatalar da en iyi öğretmenlerdir. Hata yapmazsanız öğrenemezsiniz. Başarısız olmazsanız başarı yolunda daha bilge bir şekilde ilerleyemezsiniz. O yüzden başarısızlıktan ve hatalardan çekinmeyin. Sadece hata yaptığınızda ve başarısız olduğunuzda bırakmayın. Girişimlerin en önemli özelliklerinden bir de sabırla devam etmeleridir. Deneyin, olmazsa farklı bir şekilde yine deneyin. Başkaları ne der diye düşünmeden, yaratıcı olmaya çalışın. Hata yapsanız bile, bir şeyler öğrenmiş olacaksınız.

 

5.”İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil; prensipleri ve inançlarıdır.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-5

Prensipleriniz ve inançlarınız sizi siz yapan değerlerdir. Bu değerlere bağlı kaldığınız müddetçe dimdik ayakta durabileceksiniz. Her insanın kendine has bir karakteri var. Karakterinizde, bu prensipler ve inançların büyük bir etkisi var. Değişime açık olun fakat güzel prensipleriniz ve inançlarınızdan ödünç vermeyin.

 

6.”Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-6

Albert Einstein Sözleri akla gelince, şüphesiz bu sözün yeri farklı. Hayal gücü ile her şeyi yapabilirsiniz. Girişiminizin başarısını düşünebilir, binlerce insanın önünde konuştuğunuzu hayal edebilir, büyük bir fabrika kurduğunuzu düşleyebilirsiniz. Bunların hepsi ilerisi için beyninizde atmış olduğunuz birer adım olacaktır. Ve hayal gücü aynı zamanda sınırlarınızı da ortadan kaldırır. Çünkü olmuş olanla ya da mantıkla sınırlamaz sizi. Sınırsız bir şekilde düşünme gücü kazanırsınız.

 

7.”Delilik aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar beklemektir.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-7

İnsanlar problemler karşısındaki bazen bir döngüye girer ve aynı şeyleri tekrar tekrar yaparak bir çözüme ulaşmak isterler. Oysa aynı şeyleri yaptığınızda, ortaya çıkacak sonuçlar da hep aynı olacaktır. Bir probleme yaklaşırken en azından olayla ilgili bir şeyi değiştirerek yaklaşmaya çalışın ona. Göreceksiniz, küçük bir değişiklik yaptığınızda veya bakış açınızı az da olsa değiştirdiğinizde, çözümsüzlükten de uzaklaşacaksınız.

 

8.”Yüksek ruhlar, her zaman sıradan akılların şiddetli muhalefetleriyle karşılaşırlar.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-8

Sıradan olmak oldukça kolaydır. Milyonlarca insan gibi düşünmek insanı hiç riske sokmaz ve onaylanma ihtimaliniz de yüksektir. Fakat toplum her zaman doğru olanı seçmez. Jean Paul Sartre  ‘nin güzel bir sözü vardır: “Toplum tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır” der. Yani toplum bazen doğru fikirlerinizi zehirleyebilir ve siz onu savunduğunuzda da sıradan kişilerin muhalefeti ile karşılaşırsınız. Çünkü o bakış açısına sahip değillerdir ve konfor alanları için sizi bir tehlike olarak görürler. O yüzden, toplumun bu etkisinden kendinizi korumak için tetikte olun.

 

9.”Hayat bisiklet gibidir, dengeyi kaybetmemek için, ilerlemek gerekir.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-9

Her gün bir adım ileri, her gün bir şeyler öğrenmek hayattan ve her gün gelişmek. Sizi dönüştürerek, geliştirecek bir yaşam tarzı. Durduğunuzda hayat da sizinle birlikte durmuyor, hayat devam ediyor. Ve siz hayata ayak uydurmak için süreklim ilerlemelisiniz. Durursanız, düşme riskiniz var. Albert Einstein Sözleriyle bisikletten bahsetmişken, bir de Tolstoy Bisikleti deyiminden bahsedelim. Ünlü Rus yazar Tolstoy, bisiklete binmeyi 67 yaşında öğrenmiştir. Bu nedenle, öğrenmenin yaşı yoktur, her şey her yaşta öğrenilebilir vurgusu yapmak için, Tolstoy Bisikleti deyimi kullanılır.

 

10. “Eğer basit bir şekilde anlatamıyorsan, o konuyu iyi anlamamışsın demektir.”

einstein-sozleri-karliyatirimlar.com-10

Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. Çünkü birine bir konuyu öğretmeye çalıştığınızda, o konunun bütün detaylarına hakim olursunuz. Fakat o konuyu sadece okuduğunuzda, bazı detayları es geçersiniz ve bu detaylar önemli olabilir. Anlatmaya çalışırken, es geçtiğiniz anlamadığınız ama fark etmediğiniz bu noktaların da farkına varırsınız. Böylelikle daha iyi öğrenir ve daha iyi anlatırsınız.

 

Bu yazımızda, sizlere ilham verecek Albert Einstein Sözleri ‘ne değindik. Umarız, hem hayatınızda hem de girişimlerinizde bir rehber niteliğinde olacak bu sözler, size oldukça fazla ilham verir.

 


Warren Buffet ‘ın Kazancınızı Katlayacak 20 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

girisimci-belgeselleri-karliyatirimlar.com

Ufuk Açıcı Girişimci Belgeselleri

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Girişimci Belgeseli Girişimcilik çok yönlü olmayı gerektirir. Bir girişimciyseniz, girişiminizin başarısı …

henry-ford-kimdir-karliyatirimlar.com

Henry Ford Kimdir? İlham Veren Henry Ford Sözleri

Bu yazımızda ilham veren girişimleri ve sözleri ile girişimcilere ve girişimciliğe oldukça fazla katkısı olmuş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir