27 / 05 / 2024

Girişimcilerin Okuması Gereken Girişimci Kitapları

Girişimcilik nedir konusuna daha önce değinmiştik. Bu yazıda ise Girişimci kitapları na değineceğiz. Girişimciliğe yine bir açıklama getirecek olursak, girişimcilik, birçok meziyeti bir araya getirmek zorunda olduğumuz, farklı alanların birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir iş kolu. Hal böyle olunca girişimcilerin farklı alanlarda bilgi sahibi olmaları ve girişimlerine farklı bakış açıları getirmeleri gerekiyor. İşte bu noktada devreye daha fazla ve farklı kaynaktan kitap okumak giriyor. Bu yazıda, Startup ‘lar için önemli kitaplara ve girişimcilerin mutlaka okuması gereken girişimci kitapları na değineceğiz.

 


Startup nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. 


girisimci-kitaplari-www.karliyatirimlar.com

Bu Yazıda Neler Okuyacaksınız?

Girişimcilik İle İlgili Tavsiye Kitaplar

Girişimcinin El Kitabı 2.0 – Guy Kawasaki

girisimci-kitaplari-girisimcinin-el-kitabi

Girişimcinin El Kitabı 2.0, Guy Kawasaki ‘nin, Girişimciliği süm detayları ile ele aldığı çok güzel bir referans kitap. Siz de girişimcilik ile ilgili yeni bilgiler edinmek ve bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, Girişimci kitapları ndan Girişimcinin El Kitabı 2.0 ‘a göz atabilirsiniz. 


Sıfırdan bire – peter thiel

girisimci-kitaplari-sifirdan-bire-karliyatirimlar.com

Sıfırdan Bire, Peter Thiel ‘in girişimciler için yazdığı ve en çok okunan girişimci kitapları ndan biri. Startup ‘lar nasıl kurulur konusunu çeşitli örneklerle ele alan Sıfırdan Bire kitabı, girişiminize bambaşka bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak, ufkunuzu açacak kitaplardan. 


Yalın startup – Eric Ries

girisimci-kitaplari-yalin-startup-eric-ries-karliyatirimlar.com

Eric Ries yazdığı Yalın startup, girişimci kitapları arasında en beğenilen kitaplardan. Siz de inovasyon konusuna meraklıysanız ve girişiminizi sürekli yeniliklerle geliştirmek, fark yaratmak istiyorsanız, Yalın Startup kitabından çok şey öğrenebilirsiniz. Bu bağlamda Yalın Startup faydalı girişimci kitapları ndan. 

 


İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

is-modeli-uretimi-karliyatirimlar.com

İş Modeli Üretimi özellikle iş kanvasını detaylıca açıklaması yönüyle oldukça güzel bir kitap. Siz de girişiminizin startup firmanızın detaylı bir iş planını iş kanvası üzerinde çıkarmak istiyorsanız, iş modeli üretimi sizin için önemli bir kaynak. Startup nedir, Startup nasıl kurulur gibi sorulara örneklerle yanıt bulabileceğiniz bir kitap İş Modeli Üretimi


80/20 Kuralı – Richard Koch

girisimci-kitaplari-seksen-yirmi-kurali-karliyatirimlar.com

 


Bir+Bir=Üç – Dave Trott

bir-bir-esittir-uc-karliyatirimlar.com

 


Girişimci Kitapları: İkna İle İlgili Tavsiye Kitaplar

İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

iknanin-psikolojisi-robert-cialdiani-karliyatirimlar.com

Özellikle ikna konusunda alanında en çok okunan kitaplardan biri olan İknanın Psikolojisi, girişimcilerin ve startup sahiplerinin okuması gereken kitaplardan. Bu kitap ile insanları nasıl ikna edeceğinizi alanında yapılmış önemli deneyler eşliğinde öğreneceksiniz. Siz de ikna konusunda kendinizin geliştirmek ve bir ikna uzmanı olmak istiyrosanuz İknanın Psikolojisi tam size göre bir kitap.


İknanın anahtarı – Mark Goulston

girisimci-kitaplari-iknanin-anahtari-karliyatirimlar.com

 


Girişimci Kitapları: Liderlik İle İlgili Tavsiye Kitaplar

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

girisimci-kitaplari-etkili-insanlarin-7-aliskanlig

 


Büyüleme – Guy Kawasaki

girisimci-kitaplari-guy-kawasaki-buyuleme-karliyatirimlar.com

 


Takım Oyunu – Seth Godin

seth-godin-takim-oyunu-karliyatirimlar.com


Asla Yalnız Yeme-Keith Ferrazzi

asla-yalniz-yeme-karliyatirimlar.com

 


Başarı İlkeleri – Jack Canfield

Basarı-İlkeleri-Jack Canfieldi-karliyatirimlar.com

 


Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki & Sharon L. Lechter

zengin-baba-yoksul-baba-karliyatirimlar.com


Reklam, Satış ve Pazarlama İle İlgili Tavsiye Kitaplar

Mor İnek – Seth Godin

seth-godin-mor-inek-karliyatirimlar.com

Tam bir pazarlama dehası olan Seth Godin ‘in en gözde kitabı Mor İnek listemizin ikinci sırasında. Siz de büyük markaların pazarlama ve reklam hikayelerini öğrenmek istiyorsanız Mor İnek sizin için müthiş bir seçim. Özellikle yeni kurulmakta olan Startup ‘lara önemli fikirler verebilecek bir kitap Seth Godin ‘in Mor İnek kitabı. Hem anlatım olarak keyifli hem de yaratıcılık örnekleriyle ufkunuzu açacak, girişiminize bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacak bir kitap Mor İnek. 


A’dan Z’ye Pazarlama – Phliph Kotler

girisimci-kitaplari-philip-kotler-a-dan-z-ye-pazarlama-karliyatirimlar.com

 


Pazarlama 4.0 – Phliph Kotler

pazarlama-4.0-philip-kotler-karliyatirimlar.com

 


Pazarlama 5.0 – Phliph Kotler

pazarlama-5.0-philip-kotler-karliyatirimlar.com

 


Nöro Marketing -Patrick Renvoise

noromarketing-karliyatirimlar.com

Nöromarketing kitabı, müşterinizin beynindeki o al düğmesine basmak için size nöromarketing tüyoları veren bir kitap. Beynin, satın alma davranışları üzerindeki etkilerini öğrenmek ve bu etkileri pazarlama faaliyetlerinizde kullanmak istiyorsanız, bu kitap tam size göre. Son yılların en gözde pazarlama taktiklerinden biri olan nöro marketing, nöro pazarlama bu kitapla kolaylıkla anlaşılabilecek düzeye iniyor. Özellikle nöro pazarlamaya meraklıysanız, Nöromarketing  kitabı kaçmaz. 


Dip – Seth Godin

seth-godin-dip-karliyatirimlar.com

 


Buyology – Martin Lindstrom

buyulogy-martin-lindstrom-karliyatirimlar.com

 


The Tipping Point – Kıvılcım Anı – Malcolm Gladwell

kivilcim-ani-malcolm-gladwell-karliyatirimlar.com

 


Blink –  Malcolm Gladwell

blink-malcolm-gladwell-karliyatirimlar.com

 


Outliers (Çizginin Dışındakiler) – Malcolm Gladwell

cisginin-disindakiler-outliers-malcolm-gladwell-karliyatirimlar.com

Malcolm Gladwell ‘in Çizginin Dışındakiler Kitabı, bazı insanların neden fark yaratacak derecede başarılı olduğuna bilimsel bir yaklaşım getiriyor. Kitapta başarılı insanların tesadüfen değil, belirli şartlar bir araya geldiğinde bu başarıyı yakaladıklarına değiniyor. Yani, tesadüf ve şanstan ziyade, bilinçli seçimlerin ya da doğru zamanda doğru yerde olmanın başarıda etkisi çok büyük.

 


Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki

guy-kawasaki-sosyal-medya-sanati-karliyatirimlar.com

Sosyal Medya üzerine güzel bir özet olan Sosyal Medya Sanatı, Guy Kawasaki ‘nin küçük ama bir o kadar da etkili kitaplarından. Sosyal Medya üzerine temel bir bilgi edinmek adına girişimcilerin okuması gereken kitaplardan. 


 

Pazarlamanın 22 Kuralı

Pazarlamanın 22 Kuralı, pazarlamanın temel 22 ilkesine değinen ve girişimcileri pazarlama alanında güzel bir özetle bilgilendiren  girişimci kitapları ndan. Özellikle pazarlama alanına ilgisi olan girişimcilerin, hem bu alanda bilgi edinmeleri hem de girişimlerinin bir basamak üste taşıyacak pazarlama adımlarını atabilmeleri için mutlaka okuması gereken kitaplardan. 

 


Tavsiye Kişisel Gelişim Kitapları

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alıskanlıkların-Gucu-Charles-Duhigg-karliyatirimlar.com

Başarılı insanların temel özellikleri, başarı yolunda edindikleri alışkanlıklar ve rutinler. Siz de başarılı ve fark yaratan bir insan olmak istiyorsanız, öncelikle alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.  Alışkanlıkların Gücü, güzel alışkanlıklar edinmek ve var olan kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için, müthiş bir kaynak. 


Akış – Mihaly Csikszentmihalyi

akis-Mihaly-Csikszentmihalyi-karliyatirimlar.com

 

İster hayatta isterseniz iş yaparken, zamanın nasıl aktığını anlamadığınız anlar oluyor mu? İşte Akış kitabı, bu anlara odaklanıyor. Hayatın her alanından nasıl akışa girebileceğinizi, dolayısıyla zamanı nasıl genişletebileceğinizi ve yaptığınız şeyden alacağınız hazzı maksimum seviyeye nasıl çıkaracağınızı anlatıyor Akış. Kendi alanından bir referans kitabı olan Akış, Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi ‘den. 

 


Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle

simdinin-gucu-eckhart-tolle-karliyatirimlar.com

 


Tanrılar Okulu – Stefano D’Annatanrilar-okulu-karliyatirimlar.com

 


Incognito – David Eagleman

incognito-karliyatirimlar.com

 


Duygusal Zeka – Daniel Goleman

daniel-goleman-duygusal-zeka-karliyatirimlar.com

Daniel Goleman ‘ın müthiş iki kitabından ilki Duygusal Zeka. Kişisel gelişim ve dönüşüm yolunda, duygusal zekanın yeri tartışılmaz. Hem iş hem de hayat başarısında oldukça önemli olan Duygusal Zeka, Daniel Goleman ‘ın mmüthiş araştırmaları ve derlemeleriyle, girişimci adayları için çok önemli bir kaynak. Bu kitapla, duygusal olarak daha sağlam olma yolunda güzel bir adım atmış olacaksınız.

 


Sosyal Zeka – Daniel Goleman

daniel-goleman-sosyal-zeka-karliyatirimlar.com

Daniel Goleman ‘ın diğer bir önemli kitabı da Sosyal Zeka. Sosyal ilişkiler bir girişimci için olmazsa olmaz. Peki iletişim yeteneğinizi daha da iletiye taşımak istemez misiniz? Hem insanları daha iyi tanımanızı sağlayacak, hem de sosyal ortamlara daha iyi adapte olmanızı sağlayacak Sosyal Zeka, Daniel Goleman ‘ın önemli bir kitabı olmakla beraber, girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan. 

 


Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

Hızlı-ve-Yavas-Düsünme-Daniel-Kahneman-karliyatirimlar.com

 


Triggers-Değişim Çarkı – Mark Reiter

triggers-karliyatirimlar.com

Tavsiye ettiğimiz girişimci kitapları bu şekilde. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tavsiye etmek istediğiniz girişimci kitapları, startup ‘ların mutlaka okuması gereken başka kitaplar var mı? Yorumlarda bu kitapları belirtebilirsiniz.

 


Ustalık – Robert Greene

Robert Greene ‘in Ustalık kitabı, özellikle bir konuda ustalaşmak isteyen kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan. Kitap, ustalık aşamalarının pratiklerinden ve psikolojik süreçlerinden söz ederken, kişiye hayat başarısı yolunda önemli dersler veriyor. Özellikle, isminden söz ettirecek kadar ustalaşmak istediğiniz bir konuda varsa, mutlaka bu kitabı ve içindeki örnekleri gözden geçirin. 

 


Diğer Girişimci Kitapları

Bir Tek Şey – Gary Keller

Bir Tek Şey, iş hayatında ve girişiminizle ilgili odaklanmanız gereken tek şeye odaklanırken, işinizi büyütürken nelere dikkat edeceğinizi de anlatan harika bir kitap. Hem akıcı, hem de kolay okunan Bir Tek Şey, iş hayatı ile ilgili önemli tüyoları verirken, girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yerini alıyor. 

 


Kilit Adam – Seth Godin

Seth Godin ‘in bütün kitaplarında olduğu gibi Kilit Adam da yaratıcı olmak ve fark yaratmak isteyen girişimciler için önemli girişimci kitapları ndan. Seth Godin ‘den başarı tüyolarını okuyacağınız kitapta, girişiminiz için atmanız gereken kilit adımlarla ilgili bilgiler de edineceksiniz. Kısaca, vazgeçilmez olmak için Kilit Adam ‘ı okuyun. 

 


Tavsiye Ettiğimiz Girişimci Filmleri ve Girişimci Belgeselleri Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz.


startupların-mutlaka-okumasi-gereken-kitaplar-karliyatirimlar.com

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir