18 / 06 / 2024
kripto-para-nedir-karliyatirimlar.com

Kripto Para İle İlgili Bilmedikleriniz

Kripto paralar, yani dijital paralar, son yılların en çok gündemde olan yatırım birimlerinden biri. Birçok yatırımcı, kripto coin borsaları aracılığıyla, farklı kripto coinler alarak yatırım yapıyorlar. Peki son yıllardaki en yaratıcı inovasyon örneklerinden biri olan kripto para nedir? Kripto para ne demektir? Bu dijital  paralar nasıl alınır? Ya da kripto paralara nasıl yatırım yapılır? Bu yazımızda, dijital paralar ile ilgili birçok detaya değineceğiz ve geleceğin para birimleri olarak da görülen bu kripto coinler hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 

Kripto coinlerden bahsederken, işlem hacmi en fazla olan bazı dijital paralara da detaylı olarak değineceğiz. Bu detaylardan daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.


 


 

Kripto Para Nedir?

 

Peki dünyada bu kadar rağbet gören bir yatırım kalemi olan bu kripto paralar nedir? Ya da kripto para ne demektir? Dünyada birçok yatırımcının yatırım yaptığı, hatta büyük yatırım şirketlerinin de alıp sattığı dijital para birimleri vardır. Bu dijital para birimleri, kripto paralardır. Yani Her bir dijital para birimi aslında bir kripto coindir.

 

Hepimizin bildiği gibi, ülkelerin farklı para birimleri bulunmaktadır. Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini ve daha birçok para birimi, dünya piyasalarında kullanılmaktadır. İşte bu piyasalara, dijital bir alternatif olarak kripto coinler doğmuştur. Bu dijital paralar yani kripto coinler, herhangi fiziksel bir para şeklinde değil, tamamen dijital ortamda olan yatırım araçlarıdır.

kripto-para-nedir-www.karliyatirimlar.com

Kripto paralar yani kripto coinler, birbirinden farklı alternatiflere sahiptir. İlk olarak 2008 ‘de Bitcoin ile başlayan dijital para çılgınlığı, daha sonra alt coinlerin çıkmasıyla daha da hareketlilik kazanmıştır. Bitcoin, Satoshi Nakamoto ismindeki bir kişi veya bir kurum tarafından oluşturulmuştur. Bu alt coiniler, Bitcoin ’e alternatif olarak ortaya çıkmış, farklı çözüm yolları sunmayı amaçlamışlardır. Ethereum, Ripple, NEO, Tether, Stellar, Cardano, Monero ve bunlar gibi birçok kripto para ortaya çıkmıştır. Her bir kripto coin kendi kitlesini oluşturmuş ve belli bir kitleye ulaşmıştır.

 

Günümüzde dijital para borsalarında en çok işlem gören dijital para birimi, Bitcoin ‘dir. Bitcoin ‘den sonra, sırasıyla Ethereum, Ripple ve Tether gelmektedir. Bunlar dışında 6 binden fazla dijital para birimi mevcuttur. Fakat bazı alt coinler, diğerine göre daha fazla işlem görerek, yüksek işlem hacmine sahiptir.

 

Peki, Bitcoin ve diğer kripto coinler nasıl çalışır? Kripto paralar temelde karşılıklı olarak yapılan para transferlerini, bankaları aradan çıkararak yapmayı sağlayan para birimleridir. Blockchain teknolojisi üzerinden çalışan dijital paralar, işlemlerin bu block zincirlerinde tutulması prensibine göre çalışır.

 

Dijital paralar, herhangi bir merkezi olmayan sanal paralardır, diğer bir ifadeyle sanal dövizlerdir. Kredi kartı ile bir harcama yaptığımızda, nasıl sadece dijital değişiklikler yapılıyor, fiziksel bir para alışverişi olmuyorsa, dijital paralarda da bu işlemler bu şekilde yapılır. Merkezi olmayan dijital para birimleri sistemi, Bitcoin ile birlikte, Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya da bir grup tarafından oluşturulmuştur. Bu kişinin kim olduğu bilinmemektedir.

 

Kripto paralar, kriptolojiyi kullanarak korunurlar. Yani Şifrelenmiş dijital varlıklardır aslında kripto coinler. Kriptoloji aslında bir şifreleme bilimidir. Belirli sistemler ve matematik hesapları ile veriler bu şekilde şifrelenir. Dijital paralar da, ortamdaki şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi ile transfer edilirler.

 


 

BlockChain Nedir? (Block Zinciri Nedir?)

 

Blokchain ya da Blok Zinziri, kripto para işlemlerinin gerçekleştirildiği sitemin genel ismi. Kelime anlamı olarak, şifrelenmiş işlem takibi yapan veri tabanı diyebiliriz Blockchain sistemine. Peki bu veritabanı ne işe yarıyor?

 

Blockchain sistemi, akla gelebilecek her türlü alanda kullanılabilen ve karşılıklı bilgi alışverişini bloklar halinde ve şifreleme algoritmalarıyla sağlayan bir sistem. Bu sistemde bir tarafından iletilen veriler diğer tarafa bloklar halinde ve dağıtık olarak iletiliyor. Dolayısıyla takibi de yapılamıyor.  Bilgi bir uçtan karşı tarafa ulaşana kadar, bu veriye hiçbir şekilde başkası tarafından erişim sağlanamıyor. Blokchain sisteminde, bütün para alışverişlerinin kaydı bu şekilde tutuluyor.

 

Blockchain sistemi ile yapılan bilgi alışverişi, dijital para dünyasında olabileceği gibi, gizli veri alışverişinde, sağlık sektöründe, bilimin çeşitli alanlarında da kullanılabilir. Burada önemli olan sistemin genel işleyişidir.

 

Dijital para birimi için kullanılan Blockchain teknolojisinde, karşılıklı yapılan para alışverişlerinin bilgileri taşınıyor ve bu işlemlerin doğruluğu da bu sistem ile sağlanıyor.

 

blockchain-nedir-karliyatirimlar.com


 

Kripto Para Piyasası

 

Kripto para piyasası oldukça hareketli bir para piyasasıdır. Hatta kripto coinler oldukça hareketli olduğundan, sert yükselme ve düşme hareketleri de bu piyasaların önemli özelliklerindendir. Bu da dijital para piyasalarını, diğer para piyasalarına göre oldukça riskli yapıyor.

kripto-para-piyasasi-karliyatirimlar.com

Kripto para piyasası aslında genel bir terim. Bitcoin, Ethereum, Ripple ve benzeri birçok alt coin olduğundan, bu alt coinlerin her birinin kendinize özgü bir piyasası var. Ama tabiki ana kripto coin, Bitcoin ‘de meydana gelen yükselme ve düşüşlerden, hemen hemen bütün alt coinler etkileniyorlar Bu da Bitcoin borsasının, alt coin borsalarını oldukça fazla etkilediğini gösteriyor.

 


 

Kripto Para Nasıl Alınır?

 

Kripto para nedir, kripto para ne demektir sorularını yanıtladık. Şimdi de sıra geldi, kripto coin nasıl alınır bunun cevabını vermeye. Peki son zamanların gözde para birimlerinden olan, dijital paralar nasıl alınır? Gelin şimdi de buna bakalım biraz.

kripto-para-nasil-alinir-karliyatirimlar.com

Kripto para birimlerine yatırım yapmak için, öncelikle kripto para borsalarından birine üye olmalısınız ve buralardan bir hesap oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz bu kripto coin hesabınız aracılığıyla, istediğiniz dijital para ile ilgili al sat işlemleri yapabilirsiniz. Tabi, almak istediğiniz dijital paranın, üye olduğunu kripto coin borsası tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Çünkü bazı dijital paralar, kripto para borsaları tarafından desteklenmemektedir. Dolayısıyla onlar üzerinden bu işlemleri yapamazsınız.

 


 

Kripto Para Borsaları

 

Hem dünyada hem de ülkemizde, dijital para al sat işlemleri yapabileceğiniz farklı kripto coin borsaları bulunmaktadır. Bu kripto para borsaları aracılığıyla kriptom para yatırımınızı yapabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, bu kripto coin borsalarının birinden bir hesap açmak ve yatırım yapmak istediğiniz tutarı, bu dijital para borsasına göndermek. Hesabınıza bu para kısa süre içerisinde geçecek ve artık kripto coin satın alma işlemini yapabileceksiniz.

kripto-para-borsalari-karliyatirimlar.com

Kripto para borsaları üzerinden artık dolar ya da Euro alır gibi, kripto coin satın alabilir, istediğiniz zaman bu dijital paraları yine Türk lirasına ya da dolara çevirebilirsiniz. Daha sonra banka hesabınıza da transfer edebilirsiniz. Buradaki işlemler aynen banka hesaplarınızda yaptığınız işlemler gibi olacağı için, oldukça basit işlemler.

 


 

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

 

Kripto para nedir sorusundan sonra, şimdi de kripto para madenciliğine bir göz atalım isterseniz. Dijital paralar belirli bir para ödenerek alınabileceğim gibi, kripto coin madenciliği yapılarak da elde edilebilir. Bu terim oldukça ilginç olmakla birlikte, bu sistemin çalışma prensibine göre oldukça mantıksaldır. Öncelikle dijital paraların piyasaya sürüldüğü başlangıç döneminde, bu konuda oldukça fazla çalışma yapılmış, yüksek kapasiteli bilgisayar sitemleri, kripto para madenciliği için kullanılmıştır. Bu işlemlerin gittikçe zorlaşmasına rağmen, halen dijital para madenciliği yapılabilmektedir.

 

Kripto para madenciliği için çok yüksek kapasitede bilgisayar sitemlerine ihtiyaç vardır. Çünkü bu işlemler yüksek işlemci ve hafıza kapasitesi gerektirmektedir. Normal bilgisayarlarla kripto coin madenciliği yapmak oldukça güçtür.

kripto-para-madenciligi-nasil-yapilir-karliyatirimlar.com

Dijital para madenciliği yapmak istiyorsanız, bu konuda detaylı araştırmalar yapmalı, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra bu işlere girişmelisiniz. Aksi taktirde zaman kaybına da yol açabilir bu tip çalışmalar.

 

Bu arada, bazı kripto paraların madenciliği yapılabilirken, bazı dijital paralarda bu mümkün değildir. Örneğin Bitcoin madenciliği yapılabilirken, Ripple madenciliği yapılamamaktadır.

 


 

Kripto Para Yorumları

 

Dijital paralar piyasaya çıktığından beri, sert yükselişler ve düşüşlere sahne olmuştur. Bu da kripto coin yatırımını oldukça riskli bir yatırım haline getirmiştir. Hal böyle olunca, kripto coin yorumları önem kazanmış, insanlar bu yatırımları yapmadan önce, önemli kurum ve kişilerin kripto para yorumlarını incelemeye başlamışlardır.

 

Kripto para yorumları aslında herhangi bir yatırım kalemi için yapılan yorumlardan farksızdır. Kripto para grafikleri ve fiyatları incelenerek belirlenen çeşitli destek ve direnç noktalarına göre yapılan kripto coin yorumları, bu alan yatırım yapan insanlara bilgi aktarmak için yapılır. Tabi bu yorumları dikkate alırken, kimin tarafından yapıldığı da oldukça önemlidir. Çünkü kripto coin piyasalarında ve çeşitli forumlarda, bu konuda bilgisi olmayan birçok insan da yorum yapabilmektedir.

 

Özetle kripto coin yatırımı yapmadan önce, ince elemeli ve sık dokumalısınız. Çünkü riskli piyasalar olan kripto para piyasaları, istemediğiniz kayıplar yaşamanıza da neden olabilir.

 


 

Kripto Para Haberleri

 

Kripto para yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kripto para haberleridir. Güncel olarak kripto coin birimleri ile ilgili önemli açıklamalar ve gelişmelere yer verilen dijital para haberleri, yatırımı yapacağınız kripto coin ile ilgili size kritik bilgiler verebilir. Bu bilgiler ışığında, yapacağınız yatırımı yön verebilir, riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Kripto para haberlerine, hem kripto coinlerin çeşitli sosyal medya hesaplarından, hem de kripto coin borsalarının web siteleri ve forumlarından elde edebilirsiniz. Bu bilgilerle, yatırım yapacağınız kripto coinler ile ilgili daha detaylı bilgiler sağlayabilirsiniz.

kripto-para-haberleri-karliyatirimlar.com

Kripta paralara yatırım yapmadan önce hem yerli hem de yabancı kaynakları gözden geçirmeli, yatırım yapacağınız kripto para ile ilgili kripto para haberlerini incelemelisiniz. Bu haberlere göre yapacağınız yatırımlara yön verebilir, riskli işlemlerden kaçınabilirsiniz. Özellikle yabancı kaynakları takip etmek, bu konuda daha hızlı ve güvenilir bilgiler sağlayabilir. İnternet üzerinden bu kaynakara rahatlıkla ulaşabilir, kripto coin yatırımınız öncesinde, daha net bilgiler edinebilirsiniz.

 


 

Kripto Para Birimleri

 

Kripto para birimleri Bitcoin ve ondan sonra ortaya çıkan çeşitli altcoinlerden oluşmaktadır. İlk olarak ortaya çıkan Bitcoin ‘den sonra, bu dijital varlıklara Ethereum, Ripple, Tether, NEO, Cardano, Monero gibi altcoinler de eklenmiştir. Peki bu kripto para birimleri nelerdir? Aşağıda kripto coin birimlerinden yüksek hacimli olan bazı dijital para birimleri ile ilgili temel bilgileri bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, ilgili kripto coin ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

 


 

Bitcoin

 

Bitcoin piyasaya çıkan ilk kripto paradır. Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında ortaya çıkarılmış bir dijital para birimidir. Bu kişi veya kurumun kim olduğu tam olarak bilinmemektedir. Dijital para piyasasında Bitcoin, kısa olarak BTC olarak ifade edilir.

 

Blockchain teknolojisini kullanan Bitcoin, karşılıklı ödemelerde, bankaları devreden çıkaran ve merkezi olmayan bir ödeme alternatifi sunar.

kripto-paralar-bitcoin-karliyatirimlar.com

Kripto para piyasalarında, BTC olarak bilinen Bitcoin sonrasında, farklı alt coinler de piyasaya sürülmüştür. Fakat ana kripto coin birimi olarak Bitcoin ‘in piyasadaki değeri ve hacmi her zaman daha farklıdır ve en tepededir.

 

Bitcoin, ilk piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra zirve değerini görmüş ve ondan sonra sert bir şekilde düşmüştür. Fakat daha sonra kademeli bir şekilde artan Bitcoin değeri, tekrar önceki değerine yaklaşmıştır. İlk artışından oldukça yüksek oranda olan bu artış, Bitcoin değerini oldukça fazla arttırmıştır.

 

 


 

Ethereum

 

Ethereum, Vitalik Buterin tarfından, 2013 yılında ortaya çıkarıldı fakat piyasaya 2015 tarihinde girdi. Herhangi bir yere bağlı olmayan ve açık kaynaklı olan Ethereum, dijital para borsalarında ETH olarak bilinir. Aslında Ethereum sistemin genel ismi ve Ether ‘de para biriminin ismidir.

kripto-paralar-ethereum-karliyatirimlar.com

Ethereum da iki tip kripto para vardır. Bunlardan biri Etherium diğeri de Ethereum Classic ‘tir. Ethereum, ETH ile gösterilirken, Ethereum Classic, ETC ile gösterilir. Simge olarak da aynı simgeyi kullanan bu iki dijital para biriminin biri gri diğeri ise yeşil renkteki simgesi ile ifade edilir. Ethereum gri, Ethereum Classic ise yeşil simge ile ifade edilir.

 

Kripto para piyasalarında, en çok işlem gören ikinci dijital para olan Ethereum, oldukça popüler bir dijital paradır.

 


 

Ripple

 

Ripple, 2012 yılında piyasaya çıkmış bir kripto paradır. RippleNet, blockchain ile çalışan ödeme siteminin istemiyken, XRP ‘de bu ödeme sisteminin para birimidir. Kripto coin borsalarında, Ripple, XRP olarak anılır.

kripto-paralar-ripple-karliyatirimlar.com

Ripple, merkezi olan bir kripto coindir. Hem merkezi olması hem de hızlı olması ile diğer kripto coinlere göre avantajlı tarafıdır. Ama güvenilirlik olarak biraz daha dezavantajlı bir kripto coindir.

 

Özellikle ani yükselmeleri ve ani düşüşleri ile oldukça riskli bir dijital para birimi olan Ripple, kazançlı da olabilmekte. Ama bu para birimine yatırım yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü, diğer kripto coinler gibi Ripple da riskli bir yatırım kalemi.

 


 

Tether

 

Kısa adı USDT olan Tether, Hong Kong merkezli Tether şirketi tarafından 2015 yılında ortaya çıkarılmıştır. İlk ismi RealCoin olan ve 2014 ‘de piyasaya sürülen Tether, 2015 ‘te Tether ismini almıştır.

kripto-paralar-tether-karliyatirimlar.com

Blockchain üzerinde işlem yapan Tether kripto paranın değeri, Amerikan Doları ile eşdeğerdir. Yani değeri sabit olan bir dijital paradır. Tether şirketi, her bir Tether için, kasasında 1 USD tutmak durumundadır.

 

Tether, normal para birimleri ve kripto coinler arasında bir köprü görevi görür. Madenciliği yapılamayan dijital paralardan biri olan Tether, sabit dijital paralar içerisinde en popüler olanıdır.

 


 

NEO

 

NEO, Çin ‘in Şangay kendinte, Onchain tarafından 2014 yılında geliştirilmiş bir kripto paradır. İlk ismi Antshares olan bun kripto coin, 2017 ‘de NEO ismini almıştır.

kripto-paralar-neo-karliyatirimlar.com

NEO, Çin ‘in en popüler blockchain projelerinden biridir. Bu yüzden, devlet destekli bir projedir. Aynı zamanda merkezi olmayan bu kripto coin birimi, açık kaynaklı bir sistemdir. Çin ‘in Ethereum ‘u oalrak da bilinir.

 

NEO ‘da ayrıca GAS adı verilen bir ödül sistemi vardır. Bu sistemde NEO sahibi kişiler, GAS ile ödüllendirilirler.

 

Kripto para borsalarında yine NEO şeklinde gösterilen bu dijital para, en popüler kripto coinler arasında üst sıralardadır.

 

 


 

Stellar

 

Son zamanlarda oldukça rağbet gören kripto paralardan biri de Stellar ‘dır. Stellar aslında bu sistemin ya da ağın genel ismidir. Bu sistemin para birimi de XLM yani Lumen ‘dir. Kurusucu Ripple ‘ın kurucularından, Jed McCaleb olan Stellar, 2014 yılında dijital para piyasasına sürülmüştür.

kripto-paralar-stellar-karliyatirimlar.com

Trasnfer ücretinin oldukça düşük olduğu ve hızlı olan Stellar sistemi, diğer kripto paralara göre bu yönden avantajlıdır. Güvenlik tarafında ise bazı dezavantajları bulunmaktadır.

 

Stellar, bir merkezi olmamasından dolayı Bitcoin ile benzerlik gösterir. Ripple ‘ın ise bir merkezi vardır. Bu yüzden Stellar, XLM, merkezi bir kripto coin olan Ripple ‘dan farklıdır.

 


 

Cardano

 

İşlem hacmi yüksek bir diğer kripto coin de Cardano ‘dur. 2017 yılında piyasaya sürülen Cardano, güvenli bir blok zinciri projesidir. Kurucusu Charles Hoskinson olan Cardano ‘nun birimi ADA ‘dır. Kripto para borsalarında, ADA olarak bilinir.

kripto-paralar-cardano-karliyatirimlar.com

Cardano ‘nun kurucusu Charles Hoskinson, aynı zamanda Ethereum ‘un da kurucularındandır. Geniş bir uzman ekip ile geliştirilmiş Cardano, hacmi yüksek dijital paralardandır.

 

Cardano, 3. Nesil bir dijital para olarak kabul eidlir. Haskell programlama dili ile yazılan bu dijital para sistemini diğer dijital paralardan ayıran en temel nokta, sıfırdan yazılmış olmasıdır. Bu yüzden, bilimsel verilerle ve büyük bir uzman ekiple birlikte tasarlanmıştır.

 


 

Monero

 

Monero, 2012 yılında Cryptonote tarafından piyasaya sürülmüştür. Kripto para piyasalarında XMR olarak bilini. Monero, Bytecoin ‘de ortaya çıkan bir çatallanma sonucunda ortaya çıkmıştır. Burada Bitmonero ilk olarak ortaya çıkmış ve zamanla Monero halini almıştır.

kripto-paralar-monero-karliyatirimlar.com

Monero ‘da işlemlerin hangi hesaptan yapıldığı takip edilememektedir. Bu yüzden gizlilik odaklı bir kripto coindir. Kullancıılar bu kripto parayı sahte hesapların arkasına saklayabiliyorlar. Bu özelliklerinden dolayı, güvenli olsa da bazı kripto para borsaları Monero işlemine izin vermemektedir.

 

Monero, kara para aklama yapma olasılığı olan hackerlar ya da illegal yapılar tarafından kullanılabilmektedirler. Bu da Monero ‘yu riskli bir kripto coin yapıyor.

 


 

Diğer Dijital Paralar

Yukarıda detaylarını verdiğimiz dijital paraların yanında, başka dijital coinlerde vardır. Bütün dijital paraları ele alırsak, 6 binden fazla dijital coin bulunur. Aşağıda bu coinlerden bazılarını bulabilirsiniz:

 • LITECOIN
 • BITCOIN CASH
 • BINANCE COIN
 • CARDANO
 • CHAINLINK
 • BITCOIN SV
 • EOS,
 • NEM
 • TRON
 • THETA NETWORK
 • OKB
 • TEZO
 • LEO TOKEN
 • CDAI
 • COSMOS
 • SYNTHETIX
 • VECHAIN

 


 

Hangi Ülkede Hangi Kripto Para Popüler?

 

Kripto paralar çağımızın en popüler yatırım araçlarından biri. Ve bu kripto coinlerin popülerliği ülkelere göre de değişebiliyor. Peki hangi ülkede hangi dijital para daha popüler?

 

Dünya çapında yapılan aramalarda Bitcoin, %80 üzerindeki arama hacmiyle açık ara en çok aranan dijital paralardan. Bitcoin ‘i %13,7 ile Ethereum ve %7,7 ile Ripple geliyor. Diğer altcoinler ise aşağıdaki oranlara sahip:

 • Litecoin (LTC): % 4.7
 • Bitcoin Cash (BCH): % 2,7
 • IOTA (IOTA): % 2,5
 • Monero (XMR): % 2.1
 • TRON (TRON): % 1.8
 • Dogecoin (DOGE): % 1.8
 • Cardano (ADA): % 1.5

 

İlk dijital para Bitcoin, en çok Kenya, Brezilya ve Şili ‘de aranıyor.  Ethereum ise daha çok Sırbistan, Rusya ve Güney Kore ‘de popüler. Üçüncü kripto coin, Ripple ise Güney Kore, Japonya, İrlanda, Slovenya ve Avustralya ‘da daha çok popüler.

 

Güney Amerika daha çok Bitcoin ile ilgilenirken, Doğu Avrupa ve Asya ülkeleri ise Alt coinlerle daha çok ilgileniyor.

 

Buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

metaverse-coinler-karliyatirimlar.com

Popüler Metaverse Coinler! 25 Metaverse Coin!

En Popüler 25 Metaverse Coin Metaverse yani Sanal Evren, geleceğin en büyük teknolojik ilerlemelerinden biri …

nft-nedir-karliyatirimlar.com

Sanatın Dijital Yüzü: NFT Nedir?

NFT Nedir? Son zamanların en popüler konularından biri de NFT ‘ler. Peki, özellikle Dijital Sanat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir