13 / 07 / 2024
ethereum nedir, ethereum eth nedir

15 Maddede Kripto Para, Ethereum (ETH)

Ethereum Nedir?

Ethereum esas olarak Blockchain sistemi üzerine kurulu bir işletim sistemi. Akıllı sözleşme  işlevselliğindeki açık kaynaklı bu sistem, herhangi bir devlete bağlı olmayan ve tamamen global olan bir para birimi Ether’i  üretmekte. Ether ise kripto para dünyasının Bitcoin ’den sonra,  en gözde ikinci kripto para birimi. Ether ‘in simgesi “Ξ” ve kısaltması ise “ETH”.

 

Esas olarak alınıp satılan kripto para “Ether”, fakat piyasada normalde işletim sisteminin ismi olan “Ethereum” terimi de aynı anlamda kullanılıyor. Bu nedenle, kafanız karışmasın. Kripto para dünyasında, bu iki terim de aynı anlama geliyor.

 

Ethereum bir yazılımcı olan Vitalik Buterin tarafından 2013 ‘te bir fikir olarak sunuldu. Esas yayına alındığı ve işleme başladığı tarih ise Temmuz 2015.


Tüm Kripto Para Kurlarına, Kripto Para Fiyatları Sayfasından ulaşabilirsiniz.


ethereum eth, ethereum classic etc

 


 

ETH ve ETC Farkı

Kripto paraların en popülerlerinden olan bu kripto para, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olmak üzere iki farklı kripto para olarak işlem görüyor. Etherium (ETH) kodunda meydana gelen bir açıktan dolayı, Ethereum Classic (ETC) doğmuş ve  işlem görmeye başlamıştır. Etherium Classic  ‘in,  fiyatı daha düşüktür ve “ETC” kısaltması ile ifade edilir. Simgesi ise, Etheriyum ile aynı fakat yeşil renktedir.

ethereum-ethereum-classic-farki-www.karliyatirimlar.com

Bu iki kripto para arasındaki fiyat farkı oldukça fazladır. Mesela, şuan ETH, 250 dolar civarında işlem görürken, ETC, 8,5 dolarlarda seyretmektedir.


Ethereum Ne Kadar?

Piyasaya çıktığı 2015 yılından buyana Ethereum fiyatları inişli çıkışlı bir performans gösterdi. Başladığında henüz 1 dolar bile olmayan Etherium, bir dönem 1300 dolarların üzerine bile çıktı. Bu yüksek değerlerin ardırdan, ivmesini kaybeden Etheriyum, 90 dolarların altına kadar inse de, şimdilerde 250 dolar civarlarınadn işlem görüyor.

 

Bütün kripto paralarda olduğu gibi, Etheryum da oldukça değişken bir fiyat aralığına sahip. Bu nedenle, bu para birimi ile işlem yapmadan önce, detaylı bir analiz yapılmalı ve yapılan Etheryum analizine göre bir karar verilmeli.

 


 

Toplam Piyasa Değeri

 

Ether, Bitcoin’den sonra Toplam Piyasa Değeri en yüksek Kripto Para Birimi. Şuan, Toplam Piyasa Değeri 26 milyar doları aşan Etherium, gün geçtikçe daha da değerlenmekte ve en yüksek değere sahip krito paralar arasında, Bitcoin ‘den sonra ikinci sıradaki yerini korumakta.

 

ethereum classic etc ne kadar


 

Günlük İşlem Hacmi

Ethereum ‘un günlük işlem hacmi, şuan için 8 milyar doların üzerinde. Bu değer, en gözde kripto para olan Bitcoin ‘in günlük işlem hacminin yarısından daha az. Aynı şekilde, popüler kripto paralardan olan Tether ‘in de yarısından düşük bir değerde Etherium ‘un Günlük işlem hacmi. Fakat,  diğer kripto paraların Günlük İşlem Hacmi göz önüne alındığında, Etheryum, Bitcoin ve Tether ‘den sonra, en yüksek hacimli 3. Kripto para. Bu değer olduça yüksek ve kripto para dünyasındaki toplam işlem hacminin büyük bir kısmına tekabül ediyor.

 


 

Ethereum Grafiği

Ether fiyatları, Etheryum’un Temmuz 2015’te yayınlandığından beri oldukça sert çıkışlara ve inişlere sahne oldu. Aşağıda gösterilen grafikte gibi, Ethereum fiyatlarında 2017 Mayısına kadar düşük çaplı değişiklikler görülürken, 2017 Mayısından sonra oldukça sert yükselişler görüldü. Özellikle 2017 Kasım ve Aralık ayların ile 2018 Ocağında, Etheryum fiyatları bir haylim yükselerek, ardarda kendi rekorunu kırdı. Ethereal, zirve olarak 1300 dolarları gördü.

 

Bu zirve değerlerinden sonra sert düşüşler ve tekrar sert bir yükselişin görüldüğü Etheryum grafiği, 2018 Mayısından sonra, kademeli olarak düşüş göstermiş ve zirve olarak görülen 1300 dolarların üzerinden sonra, 85 dolarlara kadar gerilemiştir. Şimdilerde, Etheryum fiyatları 250 dolar civarında seyretmektedir.

ethereum-grafigi-karliyatirimlar.com


 

Nasıl Ethereum Alabilirim?

Ethereum yatırımı yapmak için iki seçeneğiniz var. İlk seçenek Ethereu madenciliği, ki bu biraz zor bir yol. Hem teknik bilgi hem de zaman gerektirecek Ethereum madenciliğinin yanı sıra, ikinci seçenek olarak, Etheryum Borsaları ile de bu yatırımı yapabilirsiniz.

Kripto para borsaları ile Etheryum almak hem daha çok rağbet edilen bir yöndem hem de sizin için daha kolay. Yapmanız gereken tek şey, bir kripto para borsasına kayıt yaptırmak ve Etherium almak için uygun zamanı belirlemek. Daha sonra Ethereum Cüzdanında sakladığınız Etheriyum ‘larınız ile  istediğiniz zaman al sat yaparak kısa dönemli karlar elde edebilir veya satın aldığınız Ether ‘leri orta ve uzun vadede unutup, uzun vadedeli yatırımlar yapabilirsiniz.

 


 

Ethereum Borsaları

 

En popüler kripto paralardan biri olan Etheryum, Ethereum Borsalarından alınabilir. Bu borsalar, çeşitli internet siteleri üzerinden kayıt olmanızı ve normal borsa işlemi yapar gibi, o anki belirli bir fiyat üzerinden alım satım işlemi yağmanıza olanak verir. Peki, Ether Borsalarına nasıl girebilirsiniz?

 

Diğer popüler kripto paralarda olduğu gibi, Etheryum da Ether borsaları ile kolayca temin edilebilir. Bu kripto para borsalarını kullanabilmek için, öncelikle kayıt olmanız ve kimliğiinizi doğrulamanız gerekmektedir. Özellikle kara para aklamayı önlemeyi amaçlayan bu kimlik doğrulama ve kayıt aşamasını geçtikten sonra, belirli para birimleri ile Etherium alabiliriniz. Burada yerli borsalarda Türk Lirası kullanabilirken, yabancı borsalarda daha çok Dolar, Euro, Sterlin, Rus Rublesi, Çin Yuanı ve Japon Yeni ile işlem yapılabilmekte.

ethereum fiyatlari, ethereum nasıl alınır


 

Yabancı Ethereum Borsaları

Ethereum almak için kullanabileceğiniz  kripto para borsalarından en popüler olanları aşağıdaki gibi:

 

 

Buralardan, kredi kartı veya bankamatik kartınızla Etheriyum satın alabilirsiniz. Bu borsalardan işlem yapabilmeniz için, öncelikle bir hesap açarak, kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.

ethereum-karliyatirimlar.com


 

Yerli Ethereum Borsaları

 

Ether alabileceğiniz yerli borsalara ise aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

 


 

Ethereum Cüzdanları

 

Ether satın aldıktan sonra, bir Ethereum Cüzdanı edinerek, kripto paranızı bu cüzdanlarda saklamanız gerekir.  Burada, farklı tip Etheryum cüzdanları mevcuttur. Ethereum borsanızın temin edeceği Etheryum cüzdanınız bunlardan biri. Borsadan temin edebileceğiniz, borsa cüzdanları başlangıç için kolay bir seçenek fakat özellikle siber güvenlik açısından biraz riskli.

 

Etherium ‘larınızı saklayabileceğiniz bir diğer cüzdan türü ise Donanım cüzdanları. Özellikle yüksek miktarda Ether alacaksanız, Donanım cüzdanları sizin için daha güvenli olacaktır. Çünkü bu cüzdanlar şifreleme yöntemleri ile özellikle siber saldırılara karşı daha korunaklı.

 

Ethereum saklamak için son seçeneğimiz ise, cüzdan uygulamaları. Bu uygulamalar da kullanımı oldukça kolay uygulamalar.Özellikle başlangıç aşamasındaysanız, bu tür uygulamalar Etherium işlemleriniz sonrası, yatırımınızı saklamanız için size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

ethereum-karli-yatirimlar.com


 

Ethereum Madenciliği

Diğer kripto paralarda olduğu gibi, Etheryum ‘da da madencilik yöntemi ile Eteryum elde edilebiliyor. Tabiki belirli bir teknik bilgi ve birikim gerektiren bir konu Etheryum madenciliği. Ethereum madenciliği. Ayrıca Etherium madenciliği yapmak, Bitcoin ve diğer altcoin madenciliklerine göre biraz farklı. Örneğin Bitcoin madenciliğinde ASIC ve CPU madenciliği gerekirken, Eteryum için ekran kartı, GPU daha önemlidir. Burada hem iyi bir ekran kartı hem de bazı küçük yazılımlar etheryum madenciliğinde size oldukça yararlı olacaktır. Bu yazılımları Github üzerinden temin edebilirsiniz.

 

Etheryum madenciliği ile elde ettiğiniz Etherium ‘ları, kripto para borsalarından aldığınız Eteryum ‘ları depoladığınız gibi, Etherium Cüzdanlarından depolayabilirsiniz.

 


 

Bitcoin ve Ethereum Farkı

 

En popüler kripto para olan Bitcoin ile Ether belirli yönlerden benzerlik gösterse de, oldukça farklı özelliklere de sahiptir. Peki, Bitcoin ile Etherium arasındaki bu farklar nelerdir? Gelin şimdi bunlara bir bir bakalım:

 

  • Etherium Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistemdir.
  • Ether Bitcoin’den farklı bir doğrulama algoritması kullanır ve daha yüksek bellek kapasitesi gerektirir.
  • Bitcoin madenciliği CPU ve ASIC ile yapılırken, Etherium madenciliği GPU madenciliği ile yapılır.
  • Bitcoin ‘de işlemler blok boyutu ile sınırlıdır ve her işlem eşit sayılır. Ethereum’da ise işlemin karmaşıklığına ve bant genişliğine göre maliyetler değişebilmektedir.
  • Bitcoin blok ödülleri her 4 yılda bir yarıyarıya azalır. Ether ‘ler ise her sene aynı sayıda piyasaya sürülür.
  • Yeterli bilgisayar gücü ve zaman ile Eteryum ‘da her hesap yapılabilecekken, Bitcoin buna imkan sağlamamaktadır.
  • Bitcoinde blok süresi 10 dakika ilen, Etherium da bu süre 12 saniyedir.

bitcoin-ethereum-farki-karliyatirimlar.com

 


 

Ethereum ‘un Geleceği

Diğer kripto paralarda olduğu gibi Ethereum  da ekonomistlerin değimiyle tam bir Siyah Kuğu olabilecek potansiyelde bir kripto para birimi. Diğer bir tabirle, yatırımcılarına kısa sürede yüksek getiri sağlama potansiyeline sahip. Fakat sert iniş çıkışlarıyla, oldukça riskli olabilecek de bir yatırım aracı. Bu nedenle, siz siz olun, Etherium ‘a yatırım yapmadan önce bu konuda uzman bir görüş alın. Ayrıca, bu tip riskli yatırımlar yaparken, yatıracağınız paranın kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktarda olmasına özellikle dikkat edin.

 


 

Ethereum Linkleri

Etherium ile ilgili temel web sitelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Bu sitelerde, Eteryum ile ilgili temel ve güncel bilgilerin yanı sıra, bu kripto para birimine yatırım yapan kişilerin görüş ve önerilerini de okuyabilirsiniz.

 

 


Tüm Kripto Para Kurlarına, Kripto Para Fiyatları Sayfasından ulaşabilirsiniz.


eteryum nedir etherium nedir

Buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

metaverse-coinler-karliyatirimlar.com

Popüler Metaverse Coinler! 25 Metaverse Coin!

En Popüler 25 Metaverse Coin Metaverse yani Sanal Evren, geleceğin en büyük teknolojik ilerlemelerinden biri …

nft-nedir-karliyatirimlar.com

Sanatın Dijital Yüzü: NFT Nedir?

NFT Nedir? Son zamanların en popüler konularından biri de NFT ‘ler. Peki, özellikle Dijital Sanat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir