27 / 05 / 2024

Kazancınızı Katlayacak 20 Warren Buffet Tavsiyesi

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-1

Warren Edward Buffet son yüzyılın en başarılı yatırımcılarından. 30 Ağustos 1930 da Nebraska ‘da doğan Amerikalı iş adamı, özellikle hisse senedi yatırımları, dünyanın en zenginleri arasına girdi. Forbes Dergisinin 2008 yılında yaptığı Milyarderler Listesinin de en tepesine yerleşti. Warren Buffet, Berkshire Hathaway şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarı. Warren Buffet Sözlerinden Yatırım ve Girişim konusunda girişimcilere ilham verecek en etkili 20 tanesini sizler için derledik.

 


Einstein ‘ın Size İlham Verecek 10 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

Bu Yazıda Neler Okuyacaksınız?

1. “Sadece tek bir gelir kaynağına bağımlı olmayın, ikincisini yaratmak için yatırım yapın.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-1

Burada Warren Buffet ana gelir kaynağınızın yanında, başka gelir kaynaklarına da yatırım yapmanın öneminden bahsediyor. Çünkü tek bir alana bağlı olmanız, o alandaki dalgalanmalarda veya olası bir kötü senaryoda tamamen etkilenmenize neden olur. Fakat farklı bir gelir kaynağınız olduğunda, diğer işinizde işler bir dönem iyi gitmese de, fazla etkilenmezsiniz.

 

2.”Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin. Birikimi kenara ayırdıktan sonra, kalanı harcayın”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-2

Büyük yatırımcıların en temel davranışlarından biri de, gelirlerini harcamadan önce, yatırıma ayıracağı kısmı belirlemek ve önce bu kısımla yatırım yapmak. Bu davranış şekli, gereksiz harcamalardan sizi koruyacağı gibi, gelecek yatırımızı da garanti altına alacak.

 

3.”Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayın!”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-3

Warren Buffet ‘ın bu sözü, daha çok yatırım çeşitliliğine dikkat çekiyor. Fakat hayatın her alanı için geçerli olabilecek bir söz. Farklı alanlarda yaptığınız yatırımlar, sizi bir alana bağlı olmaktan ve olası zararlardan korur. Çünkü, bir yatırımınız  başarısız olursa, diğeri ile telafi edebilirsiniz. Ama bütün yumurtalar aynı sepette olursa, o sepet düştüğünde, kaybınız daha büyük olur.

 

4.”Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, bunu ucuz insanlardan beklemeyin.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-4

Dürüstlük en kıymetli özelliklerden biridir. Ve maalesef bazı insanlarda bulunmaz. Herkesten dürüstlük beklemeyin ve bunu görmediğiniz zaman da şaşırmayın. Warren Buffet Sözlerinden en dikkat çekenlerinden biri de bu söz.

 

5. “İtibar kazanmak 20 yıl sürer, onu mahvetmek ise 5 dakika. Eğer bunu iyice düşünürseniz, her konuda daha farklı davranmaya başlarsınız.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-5

İtibar, adım adım inşa edilen bir şeydir. Bu nedenle kazanılması uzun sürer. Fakat öyle davranışlar vardır ki, adım adım kazanılan bu itibarı, bir hamlede yıkabilir. Bu nedenle, siz siz olun, kazandığınız itibarınızı her ne pahasına olursa olsun koruyun. Ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, her konuda farklı davrandığınızı göreceksiniz.

 

6.”Bir insanda 3 şey arayın. Zeka, enerji ve dürüstlük. Eğer sonuncusu yoksa, ilk ikisi ile de uğraşmayın.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-6

Dostlarınızda, arkadaşlarınızda, birlikte iş yaptığınız insanlarda veya sosyal çevrenizde aramanız gereken üç temel özelliğe değiniyor Warren Buffet burada. Bu özellikler zeka, enerji ve dürüstlük. Ve bu özelliklerden de, en çok dürüstlüğü vurguluyor. Çünkü zaten bir insan size karşı dürüst değilse ve ona güvenemiyorsanız, diğer özelliklerinin de sizin için bir önemi olmayacaktır.

 

 

7.”Hiç bir şey, mantığı efor sarf etmeden kazanılan çok paradan, daha kolay bozamaz.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-7

Para erken geldiğinde ve insan ruhu bu hıza yetişemediğinde, insan kötü yönde değişmeye başlar. Çünkü parayla her şeyi elde edebileceğini düşünür. Fakat para ile insan ruhu eş zamanlı bir şekilde ilerlerse, kazandığı para da hayatını olumlu yönde geliştirir. Çok emek sarfedilmeden kazanılan para, maalesef ilk kategoriye girer. Fakat emek sarfederek, belirli aşamalar kat ederek kazazanılan apra, beraberinde insan ruhunu da geliştirir, ilerletir.

 

8.”Nehrin derinliğini, iki ayağınızla ölçmeye kalkmayın!”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-8 

Warren Buffet risk alırken dikkatli olmanızı öneriyor bu sözü ile. Risk almak bir yatırımcı için önemlidir fakat bunu bütün mal varlığınızla yapmanız akıllıca değildir. Risk alırken bile dikkati olmak gerekir.

 

 

9.”Bir çok şeyi yanlış yapmadığınız sürece, sadece çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-9

Hayat doğrular ve yanlışlardan oluşur. Farkında olsak da olmasak da, bir çok yanlış yaparız hayatta. Eğer, yanlışlarımız doğrularımızı geçerse o zaman sıkıntılar başlar. Fakat yanlışlarınız fazla olmazsa, o zaman doğru yoldan çok sapmazsınız. Bu, hem yatırım hem de hayatın diğer alanları için geçerli bir kural.

 

 

10.”Eğer kendinizi sürekli batan bir gemide buluyorsanız, sürekli yama yapmaya uğraşmak yerine geminizi değiştirin.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-10

Olduğunuz yerde sürekli problemler çıkıyor ve sizi sürekli meşgul ediyorsa, ayrıca kurtuluş ümidi de gözükmüyorsa, o yeri terk edip farklı bir alanda çabalamanın zamanı gelmiş olabilir. Bazen bir yeri kurtarmak için gereken çaba, yeni bir şey kurmak için gereken çabadan fazla olabilir ve bu size bir şey kazandırmayabilr.

 

 

11.”Tarihten öğrendiğimiz en önemli ders, insanların tarihten hiçbir şey öğrenmediği gerçeğidir.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-11

Bu söz tarihten insanların öğrenmediklerini anlatan Warren Buffet Sözlerinden. Tarih tekerrürden ibarettir denir fakat bu söz bilinmesine rağmen, tarihten genelde ders alınmaz. Warren Buffet bu sözüyle, insanların kendilerinden önce yaşanılan olaylardan ders çıkarmaları gerektiğini vurguluyor.

 

 

12.”Alışkanlık zincirleri çok hafif hissedilir ama kırmaya çalışınca ne kadar ağır olduğunu anlarsınız.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-12

Alışkanlıklar hayatımızı oluşturan davranış şekillerimiz. Alışkanlıklarınız nasılsa, o doğrultuda bir hayat sürer, ya gittikçe gelişir ya da gittikçe körleşirsiniz. O yüzden “Alışkanlıklarını değiştir, hayatın değişsin” mottosu oldukça yerinden bir sözdür. İyi bir alışkanlık kazanmaya çalışırken ve kötü bir alışkanlığı bırakmak isterken, bunun görünenden daha zor olduğunu farketmişsinizdir. Çünkü bilimsel oalrak da bir şeyin alışkanlık olması için 21 gün boyunca devam edilmesi, hayat şekline dönüşmesi için de 96 gün geçmesi gerekir. Fakat alışkanlıkları kazandığınızda, verdiğiniz çabaya fazlasıyla değeceğini göreceksiniz.

  

13.”Sizden daha iyi insanlarla takılmak daha iyidir. Arkadaşlarınızı sizden daha iyi özelliklere sahip olanlardan seçin.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-13

Etrafınızdaki beş kişinin ortalamasısınız denir. Warren Buffet Sözlerinden biri olan bu sözle de anlatılmak istenen, çevrenizdeki kişilerin sizi nasıl etkilediği. Eğer çevrenizdeki kişileri sizden daha iyi insanlardan seçerseniz, o özellikleri bir şekilde size sirayet eder. Siz onlarla yakın olun ve bırakın onlar sizi değiştirsinler. Size olan etkileri inanılmaz olacaktır.

 

14.1 metrelik bir çukurun üzerinden atlamak istemem, 30 cm’lik bir çukurun üzerinden adım atmak isterim.

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-14

Warren Buffet bu sözüyle, dah çok efor sarfedip daha riskli bir iş yapmaktansa, daha az çaba ile daha az riskli bir işi tercih etmenin daha iyi olduğunu vurguluyor.

 

 

15.”Fiyat ödediğiniz, değer aldığınızdır. İster çorap olsun, ister hisse senedi, indirimdeyken almayı severim.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-15

Aldığımız şeyleri fiyatları ile ölçeriz genelde. Fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. Uygun bir fiyata, çok değerli bir şeyi de satın alabiliriz. Yatırımcılar genelde, alırken kazanmak isterler ve bu kazanç şekli diğerine nazaran daha kazançlıdır. Hatta iki kere kazanmanıza sebep olur, hem alırken hem de satarken. Bu sözüyle de Warren Buffet, hisse senetlerini indirimdeyken almayı tercih ettiğini anlatmış.

 

16. “Bir yatırımcının en önemli özelliği mizacıdır. Ne kalabalıktan olmaktan, ne de kalabalığa karşı olmaktan zevk almamalısınız.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-16 

Mizacın öneminin vurgulandığı bu Warren Buffet sözünde, yatırımcılara her türlü koşula ayak uydurmaları gerektiği öğütlenmiş. Bazen kalabalıklar giib düşünebilirsiniz ama bazen de kendi fikirlerinize göre hareket etmelisiniz.

17. “Başarılı bir yatırım sabır, disiplin ve zaman gerektirir. Ne kadar yetenekli olduğunuz ya da ne kadar efor harcadığınızın bir önemi yok. Bazı şeyler sadece zaman gerektirir. 9 farklı kadını hamile bırakarak 1 ayda bebek sahibi olamazsınız.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-17

Yatırım zaman ve sabır işidir. Doğru hamleyi yaptıktan sonra, yapmanız gereken sadece beklemektir. Fakat insan doğası beklemeye göre programlanmamıştır, beklemek insan için zordur. Hiçbir şey yapmamak kadar insanı zorlayan başka bir şey yoktur. Bu nedenle, iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız, beklemeyi de bilmelisiniz ve sabır konusunda kendinizi eğitmelisiniz. Tabi, doğru yatırımı, doğru zamanda yaparak.

 

18. “Fırsatlar her zaman gelmez, eğer altın yağıyorsa büyük bir kova koyun, küçük bir kase değil.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-18


İnsanın karşısına bir çok fırsat çıkar ve bu fırsatlar geldikleri gibi  belli bir süre sonra da giderler. Warren Buffet burada, bir fırsat yakaladığınızda, o fırsatı değerlendirmenin önemini vurgulamış. Çünkü önemli olan o fırsat varken değerlendirmeniz ve kesenizi fazlasıyla doldurmanız.

 

19. “Ben çok iyi bir yatırımcıyım çünkü aynı zamanda iş adamıyım. Ben çok iyi bir iş adamıyım çünkü aynı zamanda yatırımcıyım.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-19

Warren Buffet ‘ın bu sözü iş adamlığı ve yatırımcılığın paralelliğini vurguluyor. İyi para kazanan bir iş adamı olduğu için, iyi bir yatırımcı, iyi bir yatırımcı olduğu için iş hayatını beslediği, iyi bir iş adamı olduğunu vurguluyor. Yani, her ikisi de birbirini besleyen özellikler.

 

20. “İhtiyacınız olmayan şeyleri satın alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.”

warren-buffet-sozleri-karliyatirimlar.com-20

Fazla para harcamak ve ihtiyacınız olmayan şeyleri almak, yatırımlarınızı azaltacağı için zamanla sizi zor duruma sokabilir. Bugün ihtiyacınız olmayan bir şeye fazla para harcasığınızda, yarın farklı ihtiyaçlarınızı karşılamak için, elinizde bulunan şeyleri satmak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden ayağınızı yorganına göre uzat atasözümüz, tam da buraya göre.

 

Girişimci ve yatırımcılar için ilham verici olan Warren Buffet Sözlerinden 20 tanesini sizlere sunduk. Umarız, girişimleriniz ve yatırımlarınız için bu sözler kulağınıza küpe olur.

 


Einstein ‘ın Size İlham Verecek 10 Tavsiyesini ‘de okuyabilirsiniz.


 

 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir