18 / 06 / 2024
girisimci-filmleri-www.karliyatirimlar.com-

Girişimcilere İlham Veren Girişimci Filmleri

Girişimcilere İlham Veren 25 Girişimci Filmi

Girişimcilik hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi sürekli zinde tutmanız gereken bir çalışma şekli. Girişiminizden ve çalışmalarınızdan maksimum verimi almak için, bir taraftan girişiminiz için çalışırken, bir taraftan da kendinizi ihmal etmemeniz gerekiyor. Özellikle mental açıdan kuvvetli olmanız bu noktada çok önemli. Bunu bir aforizmayla açıklayacak olursak; bir oduncuysanız eğer, sürekli odun keserek en yüksek verimi alamazsınız. Arada bir dinlenmeniz ve baltanızı bilemeniz gerekir. Girişimcilikte de bu, çalışmalarınızla birlikte farklı aktiviteler yapmanız ve motivasyonunuzu sürekli ayakta tutmanız anlamına geliyor. Motivasyonunuzu  sürekli yüksek tutacak bir çok aktivite var şüphesiz, bunlardan bir tanesi de sinema. Girişimciler için motivasyon belgeselleri ve filmleri, özellikle girişimci filmleri bu konuda size en çok fayda sağlayacak aktivitelerden. Bu yazıda, size ilham kaynağı olacak ve motivasyonunuzu üst seviyelere çıkaracak girişimci filmlerinden bahsedeceğim. Hem hayat hem de girişimcilikle ilgili çok önemli dersler veren 25 farklı film, belgesel ve bir de Bonus.

ilham-verici-25-girisimci-filmi

 • Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)
 • Stajyer (The Intern)
 • Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)
 • Kazanma Sanatı (Moneyball)
 • Bizim İçin Şampiyon (Champion)
 • Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (Thank You For Your Smoking)
 • Örnek Aile (The Joneses)
 • Startup.com
 • E-Dreams
 • The Founder
 • Steve Jobs
 • Art & Copy
 • Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)
 • Göklerin hakimi (The Aviator)
 • Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)
 • İşletim Sitemi Devrimi (Revolution  OS)
 • Sosyal  Ağ (Social Network)
 • Something Ventured
 • Office Space
 • Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)
 • Logorama
 • Satılmış En İyi Film (The Greatest Movie Ever Sold)
 • Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi  (The Triumph of the Nerds?)
 • Minority Report (Azınlık Raporu)
 • Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)
 • Borsa (Wall Street)
 • Bonus : Yol ayrımı

girisimci-filmleri-karliyatirimlar.com-1


Girişimcilerinde Mutlaka İzlemesi gereken Girişimci Belgesellerine de göz atabilirsiniz. 


 

 

umudunu-kaybetme-girisimci-filmleri-k

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) – 2006

IMDB : 8.0           Süre : 1s 57 dak        Tür: Biyografi, Dram

 

Girişimci Filmleri arasında,  Will Smith ‘in Umudunu Kaybetme filmi oldukça önemli. Oğlunun velayetini alan ve para kazanmak zorunda olan Christ ‘in zorlu mücadelesini konu alan fillmin, Girişimcilere verdiği en önemli mesaj, her ne olursa olsun umudun asla yitirilmemesi gerektiği. Hayatın getirdiği zorlu şartlara sabredilmesi ve bu sabrın sonunda mutlaka bir kurtuluş olacağını da özellikle vurguluyor Umudunu Kaybetme.

girisimci-filmleri-umudunu-kaybetme-k

Umudunu Kaybetme filmindeki diğer bir önemli nokta ise, girişimcilerin oldukça muzdarip olduğu çevre etkisi ile ilgili. Filmde Christ oğluna şu cümleleri söyler.

 

“Birinin sana bir şey yapamayacağını söylemesine asla izin verme. Hatta benim bile. Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın. İnsanlar kendilerinin yapamayacağı şeyleri, senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al. O kadar.”

 

Ülkemizdeki girişimciler de bu noktada bir çok negatif etkiye maruz kalıyorlar. Sürekli bir işin nasıl yapılacağından ziyade, neden yapılamayacağını dinleyip duruyorlar başkalarından. İşte bu noktada, Umudunu Kaybetme filmi bize bu tip negatif yorumlardan etkilenmeden, hatta bunları dinlemeden, inandığımız yolda ilerlememiz gerektiğini öğretiyor. Çünkü hakikaten insanların büyük çoğunluğu, genel olarak sadece sözde projeler üretiyorlar ve harekete geçip gerçek projeler üretecek insanların başarılı olmasını maalesef istemiyorlar.

 


 

stajyer-girisimci-filmleri-k

Stajyer (The Intern) – 2015

IMDB : 7.1           Süre : 2s 1 dak          Tür: Komedi, Dram

 

Stajyer,  özellikle çalışkanlığın ve yaptığı iş ne olursa olsun o işi layığıyla yapmak gerektiğini vurgulayan bir film Girişimciler açısından ve önemli girişimci filmlerinden. Filmde, emeklilikten sıkılan orta yaşlardaki Ben ‘in (Robert De Niro), online bir moda sitesinde stajyer olarak göreve başlaması ve küçük bir görevde olmasına ve ilerlemiş yaşına rağmen, istenirse nasıl bir fark yaratılabileceğini gösteriyor. Hem çalışan hem de dert ortağı oluyor genç patronu Jules ‘e.

Bu filmden girişimcilerin çıkarabileceği en önemli ders ise şu:

“Her ortamda, her imkanda ve her yaşta fark yaratabilirsiniz. Yeter ki yaptığınız işinizi sevin ve girişiminizi özveri ile yapın.”

 


 

ole-ozanlar-dernegi-girisimci-filmleri-k

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) – 1989

IMDB : 8.1           Süre : 2s 8 dak            Tür: Komedi, Dram

 

Ölü Ozanlar Derneği, hem Girişimcilerin hem de Eğitimcilerin mutlaka birkaç kez izlemesi gereken bir film. Peki neden Girişimci filmleri arasında gösterdim Ölü Ozanlar Derneği ‘ni? Çünkü Hayat ile ilgili bir çok noktaya değinmekle birlikte, Girişimcilik için de önemli olacak bir çok noktayı da vurguluyor film boyunca Ölü Ozanlar Derneği. Mesela farklı yerden bakmanın önemini vurgulamak için, masaya çıkıyor öğretmen ve herkesi bunu yapmaya teşvik ediyor. Bu şekilde, özellikle farklı bakış açılarının hayatta bir çok fark yarattığını ve her şeye farklı açıdan bakmak gerektiğini vurguluyor. Bakış açısını değiştirmekle, insanın çok yaratıcı olabileceğini gösteriyor.

Girişimci filmleri nden biri olan Ölü Ozanlar Derneği, aynı zamanda bireysel farklılıkların ne derece önemli olduğunu da vurguluyor. Herkesin kendi, tarzının olduğu ve kendi adımlarını bulmaları gerektiğini söylüyor. Yani, başkasının başarılı olduğu bir girişim, sizinle birlikte bu başarıyı elde edebilir mi? Ya da başkasının başaramadığı bir alan, hayatınızın alanı olabilir mi?

 

Ve tabi Robert Frost’un “gidilmeyen yol” şiiri ve o ünlü dizeleri de vurgulanıyor Ölü Ozanlar Derneği ‘nde :

bir ormanda yol ikiye ayrıldı, ve ben –
ben gittim daha az geçilmişinden,
ve bütün farkı yaratan bu oldu işte.

girisimci-filmleri-olu-ozanlar-dernegi-k

Bu kıtalar aslında girişimcilikle ilgili çok güzel bir tüyo veriyor bizlere. Bunu iki şekilde de yorumlayabiliriz:

 

Mesela ya kurumsal şirketlerdeki konfor alanında, çalışma rahatlığı ve ay sonunda garanti bir maaşı ile yola devam edeceksiniz, ki bu çok seçilen bir yoldur, ya da, az seçilen yolu tercih edip, kendi işinizi kurma yoluna gireceksiniz. Tabi bu az geçilen yol, konfor alanından çıkmayı, daha çok çalışmayı ve daha çok stresi de beraberinde getirebilecekken.  Burada bizim seçimimiz ve önerimiz her zaman az seçilen yol, yani Girişimcilik olacaktır.

 

Diğer bir bakış açısı da şu olabilir. Bir fikri görüp aynısını yapmak yerine bir fark yaratmak, farklı bir şey yapmak veya var olan bir işi farklı şekilde yapmak, ortaya yeni bir bakış açısı koyarak bu şekilde ilerlemek. Yani herkesin gittiği yoldan değil, az seçilen yoldan gitmek. Farklı bir ürün üretmek veya kimsenin bakmadığı şekilde bakmak, görmediği şekilde görmek ve farkını ortaya koymak, sizi başarıya götürecek en temel özelliklerden. Çünkü, iş ortamının rekabetçi dünyasında, aynı şeyleri yapanların kazanması oldukça güç. Ama fark yaratanların şansları her zaman daha da yüksek.

 


 

kazanma-sanati-girisimci-filmleri-k

Kazanma Sanatı (Moneyball) – 2011

IMDB : 7.7           Süre : 2s 13 dak            Tür: Biyografi, Dram, Spor

Moneyball, bir beyzbol menejeri olan Billy ‘nin liderliği, profesyönelliği ve kararlı duruşu girişimcilere öğrettiği girişimci filmlerinden. Bir çok karşı çıkışa rağmen, inandığı yolda ilerleyen ve başarının bilinen yolların dışından da elde edilebileceğini gösteren bir manajerin, filmi Moneyball.

Filmde özellikle takım motivasyonu için çok güzel örnekler var: Mesela kaybedilen maç sonrası soyunma odasına gelen Billy, kaybetmelerine rağmen eğlenen takımana döner ve etrafa bir şeylere fırlatarak şöyle der: “Kaybetmenin sesi işte budur!”

girisimci-filmleri-kazanma-sanati-k

Ve yine, profesyonellik gereği işten çıkarmalar konusunda net örnekler veriyor Billy, Moneyball ‘da.  İşlerinin profesyonellikle yapılması gerektiğini  ve bu nedenle birlikte çalışmayacakları kişilere bunu vakit kaybetmeden, net bir şekilde söylemeleri  gerektiğini aktarıyor. Ve hatta yardımcısını bu konuda cesaretlendirmek için verdiği örnek de bir hayli çarpıcı:

Başına tek bir kurşunla mı ölmek istersin, yoksa vücudunda onlarca mermi izi ve kan kaybederek mi?

 


 

bizim-icin-sampiyon-girisimci-filmleri-k

Bizim İçin Şampiyon (Champion) – 2018

IMDB : 8.4           Süre : 2s 10 dak       Tür: Dram, Romantik,Spor

 

Ünlü yarış atı Bold Pilot ‘ın ve jokeyi Halis Karataş ‘ın başarı hikayesini, güzel bir aşk hikayesi ile harmanlayan bir yerli film Bizim İçin Şampiyon. Film, Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın sıkı çalışmaları, özverisi, tutkusu özenle işlenirken, bir taraftan da hayatla ilgili çok güzel dersler veriyor. Girişimciler için de Bizim İçin Şampiyon filminden çıkarabileceği en önemli derslerden ikisi şu:

 • “Ne zaman yaptığınız işle bir bütün olursanız, o zaman başarı kesinlikle ardından gelecektir.”
 • “Ne kadar geride olursan ol, ne kadar geç başlamışsan başla, azmedersen, başarabilirsin. Ve başarırsan, bu başarı diğerlerinden daha da kıymetli olur.”

 

Bold Pilot, hemen hemen her yarışta sonradan açılan ve sonunda yarışı kazanan bir at. Ve onun bu özelliği, özellikle hayatta geriden gelen ve umudunu yitirmemiş kişilere bir umut oluyor. Şu cümlelerle onları anlatıyor Özdemir Bey geriden gelenleri, Bold Pilot ‘ı ve Halis Karataş ‘ı:

“Bir gün o umutsuz gözleri size takıldı.

Siz tam son düzlükteydiniz ve geriden geliyordunuz.

Zaten bu yüzden sizi çok sevdiler,

Size bakıp kendilerini gördükleri için.

Koşu son düzlükte değil,

Finişte bittiği için…”

 

girisimci-filmleri-bold-pilot

 

Aynı zamanda her koşulda mücadele etmenin önemini, şu cümlelerle özetliyor Bizim İçin Şampiyon :

“Şampiyon olmak demek, bir gün kaybedeceğini bile bile koşmaya devam etmektir.”

Yani mücadeleden kaçmamak, pes etmemek ve sonuna kadar devam etmek, ayakta kalmak!

 


 

sigara-ictiginiz-icin-tesekkürler-girisimci-filmleri-k

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (Thank You For Your Smoking) 2005

IMDB : 7.6           Süre : 1s 32 dak         Tür: Komedi, Dram

 

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler, bir sigara firmasında, firmanın sözcüsü olan Nick Naylor ‘ın satışı ve pazarlaması oldukça zor olan sigarayı nasıl pazarladığı ve ona yöneltilen eleştirileri nasıl ber taraf ettiğini anlatan güzel bir film. Özellikle, pazarlamanın bir ürün için hayati olduğunu ve çeşitli pazarlama çalışmalarıyla, en olmayacak ürünün bile, nasıl sempatik gösterilebileceğinin çok güzel bir örneği. Pazarlama konusundaki bu önemli örneklerden dolayı, Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler, Girişimci Filmlerinden.

 


 

isletim-sistemi-devrimi-girisimci-filmleri-k

Örnek Aile (The Joneses) 2009

IMDB : 6,5           Süre : 1s 36 dak                               Tür: Komedi, Dram

 

Örnek Aile, E-ticaret konusunda bize farklı bir bakış açısı kazandıracak oldukça önemli girişimci filmlerinden biri. Filmde, Joneses ailesi’nin yeni bir yere yerleşmesi ve hayat tarzları ile, e-ticaret dünyasını nasıl birleştirdikleri çok güzel anlatılmış. E-ticarette ürünlerin stil sahibi kişilerce tanıtılması, bunun yaşamlarının bir parçası haline gelmesi  ve bunun topluma etkisi başarıyla işlenmiş. Bu filmde şu şekilde de söyleniyor:

Burada başarı bir şey satmak değil. Sattığın bir yaşam tarzı, hayat duruşu. O yüzden seni isterlerse, malını da isterler. İşte bu Hayalet Pazarlamadır.”

girisimci-filmleri-the-joneses1-k

Ayrıca, pazarlamanın ve satışın sadece bir kişi ile değil, görüşlerine değer verilen kişilerce de  yapılmasının bir ürün için oldukça önemli olduğunu gösteriyor Örnek Aile.

girisimci-filmleri-the-joneses2-k

Sadece senin satman yetmez. Başkalarının da senin yerine satması gerekir. Her zaman görüşlerine önem verilen insanlar vardır. O insanlar senin yerine tüketiciyle bağ kurabilirler.

 


 

startup-com-girisimci-filmleri-k

Startup.com – 2001

IMDB : 7.0           Süre : 1s 47dak                Tür: Belgesel

Startup.com Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman isimli iki internet girişimcisinin kurdukları GovWorks.com isimli bir yazılım şirketinin kuruluştan, sonuna doğru bir çok noktasını anlatıyor. Özellikle girişimciler için girişim sürecindeki riskler, başarılar, başarısızlıklar, yatırımcı bulma gibi bir çok alanda örnekler sunuyor Startup.com girişimci filmlerinden biri olarak. Başkasının yaşadığı başarı ve başarısızlıkları belgesel olarak size sunan Startup.com, girişimciler için güzel bir ders niteliğinde.

 


 

e-dreams-girisimci-filmleri-k

E-Dreams – 2001

IMDB : 6.8           Süre : 1s 34 dak                               Tür: Belgesel

E-Dreams, Kozmo.com ‘un kurucularının girişimlerinin zirveye çıkmasını ve sonunu anlatan, bu süreçteki deneyimlerinin aktarıldığı çok faydalı bir girişimci belgeseli.

 


 

the-founder-girisimci-filmleri-k

The Founder – 2016

IMDB : 7.2           Süre : 1s 55 dak                               Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Teh Founder 1954 ‘te milkshake makinası satan gezgin bir satıcı olan Ray Kroc ‘un Mac ve Dick McDonald kardeşler ve McDonalds restoranıyla tanışmasını, birlikte işleri büyüterek nasıl bir restoran zinciri haline geldiklerini anlatıyor. Özellikle franchise sistemi ile çalışan bir işletmenin kuruluşunu anlatan girişimci filmlerinden.

 


 

steve-jobs-girisimci-filmleri-k

Steve Jobs – 2015

IMDB : 7.2           Süre : 2s 2 dak                  Tür: Biyografi, Dram

Steve Jobs ve Apple ‘ın ilk dönemlerinin anlatıldığı film, Apple ‘ın kuruluş sürecini öğrenmek isteyenler için iyi bir film ve girişimci filmlerinden Steve Jobs.

 


 

art-and-copy-girisimci-filmleri-k

Art & Copy – 2009

IMDB : 6.8           Süre : 1s 29 dak                Tür: Belgesel

 

Özellikle reklam ve tanıtım alanında oldukça önemli bir belgesel Art & Copy. İnsanların reklamlardan nasıl etkilendiğini, reklamların kültürlere göre nasıl farklılıklar içerdiğini, duygusal olarak tüketiciye nasıl ulaşılması gerektiğini anlatan çok önemli bir yapıt Art & Copy.

 


 

silikon-vadisi-korsanlari-girisimci-filmleri-k

Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley) – 1999

IMDB : 7.3           Süre : 1s 35 dak                               Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Silikon Vadisinin Korsanları, dünyanın en ünlü girişimcilerinden Steve Jobs ve Bill Gates ‘in Apple ve Microsoft şirketlerinin nasıl kurdukları ve bu şirketlerin başarıyı nasıl yakaladıklarını anlatıyor. Film, ikili arasındaki rekabeti ve iki ayrı dehanın yaratıcılığını gözler önüne seriyor.

 


 

the-aviator-girisimci-filmleri-k

Göklerin hakimi (The Aviator) – 2004

IMDB : 7.5           Süre : 2s 50 dak                               Tür: Biyografi, Dram

 

Howard Hughes ‘in kariyer hikayesini anlatan Göklerin Hakimi, detaylara dikkat etmenin ve mükemmeliyetçi olmanın bir insanın kariyerinde nasıl farklar yaratabileceğini gösteren önemli bir girişimci filmi. Filmin vermek istediği derslerden biri de, insanın ne kadar zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın, hiçbir zaman pes etmeden, inandığın yolda ilerlemesi ile, başarıyı yakalayabileceği.

 


 

zeka-piriltisi-girisimci-filmleri-k

Zeka Pırıltısı  (Flash of Genius) – 2008

IMDB : 7.0           Süre : 1s 59 dak                               Tür: Biyografi, Dram

 

Zeka Pırıltısı, arabalar için cam sileceği icat eden bir adamın, dünyaca ünlü bir firmaya karşı verdiği patent mücadelesi anlatılıyor. Konusunu tamamen gerçek bir hikayeden alan Zeka Pırıltısı, hem sizi motive edecek hem de büyük de olsa, girişimleriniz konusunda büyük firmalara karşı sizi tedbirli olmaya yöneltecek girişimci filmlerinden.

 


 

isletim-sistemi-devrimi-girisimci-filmleri-k

İşletim Sitemi Devrimi (Revolution  OS) – 2001

IMDB : 7.3           Süre : 1s 25 dak                               Tür: Belgesel, Komedi

 

İşletim Sistemi devrimi, Linux ve açık kaynak kod alanında çalışan önemli isimlerle yapılan röportajları içeren önemli bir belgesel. Açık kaynak yazılımlarının ve Linux ‘un hangi şartlar altında geliştirildiğini anlatan film, özellikle yazılım alanındaki girişimcilere ilham verecek nitelikte.

 


 

sosyal-ag-girisimci-filmleri-k

Sosyal  Ağ (Social Network) – 2010

IMDB : 7.7           Süre : 2s                             Tür: Biyografi, Dram

 

Sosyal Ağ, Facebook ‘un kurucusu Mark Zuckerberg ‘in girişiminin başlangıcındaki serüvenini ve dünyaca ünlü bu girişimin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Facebook ‘un kuruluş sürecinde ortaya çıkan engelleri, bu engellerin aşılmasını ve facebook ‘un neden fark yarattığını işlyen film, ilham verici bir girişimci filmi. Sosyal Ağ filminin yönetmeni de, David Fincher.

girisimci-filmleri-www.karliyatirimlar.com-1


 

something-ventured-girisimci-filmleri-k

Something Ventured – 2011

IMDB : 7.0           Süre : 1s 24dak                Tür: Belgesel, Biyografi, Tarih

 

Girişimciliğin daha çok yatırım tarafıyla ilgilenen Something Ventured filmi, yatırımcıları  ve yatırımcıların yatırım yaptıkları şirketleri anlatan belgesel niteliğinde bir yapıt. Film, hepimizin bildiği büyük yatırımcıların bu işleri nasıl yürüttüğünü anlatıyor. Siz de yatırım almak istiyorsanız, Something Ventured size göre girişimci filmlerinden.

 


 

office-space-girisimci-filmleri-k

Ofis Çılgınlığı (Office Space) – 1999

IMDB : 7.7           Süre : 1s 29dak                Tür: Komedi

Ofis çalışma stiline bir eleştiri niteliğinde olan Ofis Çılgınlığı filmi, bir bilgisayar programcısının ofis yaşamını ve rutin işlerden sıkılmasını, eğlenceli bir dille anlatan, güzel girişimci filmlerinden ve iyi bir komedi filmi.

 


 

para-avcisi-girisimci-filmleri-k

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) – 2013

IMDB : 8.2           Süre : 3s                             Tür: Biyografi, Suç, Dram

 

Para Avcısı otobiyografik bir romandan uyarlanmış bir kara komedi. Kariyerine komisyoncu olarak başlamış Jordan Belfort, iş yaşamındaki hırsıyla bir yatırım firmasında CEO olur. Hırs ve aç gözlülüğü çok güzel işlemiş ve girişimci filmlerinden sayılabilecek bir film Para Avcısı.

 


 

satilmis-en-iyi-film-girisimci-filmleri-k

Satılmış En İyi Film (The Greatest Movie Ever Sold) – 2011

IMDB : 6.6           Süre : 1s 30dak                Tür: Belgesel, Komedi

 

Reklamcılık, ürün yerleştirme ve marka alanında oldukça öğretici bilgiler sunan belgesel niteliğindeki Satılmış En İyi Film, tüketicilenin farkında olmadan nasıl reklam tuzaklarına düştüklerini gözler önüne seriyor. Günümüz reklamlarından sıkılmış müşterilerine farklı alternatifler sunmak isteyen girişimciler ve bu alanda fark yaratmak isteyen reklamcıların mutlaka izlemesi gereken girişimci filmlerinden Satılmış En İyi Film.

 


 

logorama-girisimci-filmleri-k

Logorama – 2009

IMDB : 7.5           Süre : 16dak                      Tür: Animasyon, Kısa Film, Aksiyon

Şimdiye kadar hep uzun filmlerden ve belgesellerden bahsettik. Araya bir de animasyon filmi koyalım. Logorama, dünyaca ünlü markaların yer aldığı ve bu markaların krugusal 16 dakikalık bir kısa animasyon filminde buluştuğu bir yapıt. Özellikle markaların tüketici zihnindeki algısını göstermesi açısından önemli bir kısa film ve girişimci filmlerinden, Logorama.

 


 

tesadufi-imparatorluklarin-yukselisi-girisimci-filmleri-k

Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi (The Triumph of the Nerds) – 1996

IMDB : 8.4           Süre : 2s 30dak                Tür: Belgesel

Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi, IBM ve Apple gibi teknoloji şirketlerinin gelişim hikayesi kronolojik olarak anlatılıyor. Bun şirketlerin kutucuları ile de röportajların olduğu yapıt, belgesel niteliğinde.

 


 

azinlik-raporu-girisimci-filmleri-k

Azınlık Raporu (MinorityReport) – 2002

IMDB : 7.6           Süre : 2s 25dak                Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

Azınlık Raporu, mobil gelişmeler, online petrakendecilik ve bu alanlardaki inovasyonları çok güzel bir şekilde işlemesiyle önemli bir film. Girişimciler için teknolojik gelişmelerin takibi, ticaretin ve sosyal hayatın gittiği yönün tespiti oldukça önemli. Azınlık raporu bu alanda çok güzel bir vizyon sunuyor girişimcilere. Bu özellikleriyle önemli girişimci filmlerinden.

 

 


 

yol-ayrimi-girisimci-filmleri-k

Bonus : Yol ayrımı – 2017

IMDB : 6.7           Süre : 2s 30 dak             Tür: Dram

 

Yol Ayrımı, mutsuz ve tamamen iş odaklı yaşayan bir iş adam olan Mazhar’ın, bir olay sonucu büyük bir farkındalık yaşaması ve önceleri sadece ruh gibi olduğu hayatta, artık gerçekten yaşamaya başlamasını anlatan çok güzel bir film. Filmde hayatın sadece azim, çalışma ve hırstan ibaret olmadığı ve hayatın esas güzelliklerinin etrafımızdaki basit şeylerde olduğu konusu müthiş bir şekilde işlenmiş. Özellikle hem dönüşüm sürecinde olan kişilerin veya hem girişimciliği hem de kişisel dönüşümünü bir arada yapmaya çalışanların filmi Yol Ayrımı. Tam olarak girişimci filmlerinden olmasa da, Yol Ayrım’na girişimciler açısından bakacak olursak, işe aşırı odaklanmanın manasızlığını ve hayatta çok daha önemli şeylerin olduğunu dile getiriyor. Ve özellikle Arjantinli şair Jorge Luis Borges in Anlar şiiri güzel özetliyor bu durumu:

 


 

Anlar

Eger,yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi
Ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim.
Seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doguşu izler,
Daha çok dağa tırmanır,daha çok nehirde yüzerdim.
Görmedigim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger,yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten.
Anlar,sadece anlar.Siz de anı yaşayın.
Hiçbir yere yanında su,şemsiye ve paraşüt almadan,
Gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilseydim eger,hiçbir şey taşımazdım.
Eger yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85’indeyim ve biliyorumn…
ÖLÜYORUM….
Jorge Luis Borges,  Arjantin-1985

 


 

Warren Buffet Olmak (Becoming Warren Buffet) – 2017

IMDB : 7.5           Süre : 1s 30dak                Tür: Belgesel

Warren Buffet Olmak belgeseli, dünyanın en önemli yatırımcılarından ve en zengin insanlarından biri olan, Warren Buffet ‘ı anlatıyor. Başarısının arkasındaki alışkanlıkları, davranışları, düşünceleri bir bir sıralıyor belgesel. Siz de Warren Buffet ‘a hayranlık duyuyorsanız, onun izinden gitmek için, güzel bir başlangıç olabilir Warren Buffet Olmak Belgeseli.

Girişimcilere İlham Veren Girişimci Filmleri 1


 

Jobs – 2013

IMDB : 6.0           Süre : 2s 8dak                Tür: Biyografi, Dram

Jobs, Steve Jobs hayranları için, ikinci önereceğim girişimci filmlerinden. Bu film de, girişimcileri için bir üstad niteliğinde olan ünlü girişimci Steve Jobs ‘ın hayatını konu alıyor. Bir belgesel ve dram tadında olan film, girişimcilere ilham verecek türden bir film.

girisimci-filmleri-jobs-filmi-karliyatirimlar.com


 

Joy (2015)

IMDB : 6.6           Süre : 2s 4dak                Tür: Biyografi, Dram

Yine bir biyografi ve dram olan Joy, özellikle kadın girişimciler için oldukça önemli bir film. Film Joy Mangano ’nun gerçek hayat hikayesini ve girişimcilik mücadelesini anlatıyor. Siz de kadın girişimciliğinin önemini bir kez daha kavramak istiyorsanız, Joy sizin için çok keyifli bir film olabilir. Sadece kadın girişimciler için değil, bütün girişimciler için ilham verici girişimci filmlerinden Joy.

kadin-girisimci-filmleri-joy-karliyatirimlar.com


 

Borsa (Wall Street) – 1987

IMDB : 7.3          Süre : 2s 6dak                Tür: Suç, dram

Özellikle Borsa ‘ya meraklı olan girişimciler için özel bir film Borsa (Wall Street) filmi. Biraz eski bir film olmasına rağmen, genç bir borsacının zirveye tırmanmak adına yaptıklarını size çok güzel bir şekilde anlatıyor. Siz de Amerikan borsasına meraklıysanız ve orada dönen olaylar hakkında bilgi edinmek istiyorsanıuz, Borsa filmi iyi bir seçenek olabilir.

borsa-filmleri-karliyatirimlar.com

 


 

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) – 2002

IMDB : 8.1           Süre : 2s 21dak                Tür: Suç, dram, biyografi

Steven Spilerberg’in yönettiği Sıkıysa Yakala filmi de, girişimci filmlerinden biri olarak ele alınabilir. Başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks ‘in olduğu film, oldukça heyecanlı bir ajan filmi. Eğer ajan filmlerini seven bir girişimciyseniz, siz  de sıkıysa yakala filmine göz atabilirsiniz. Özellikle farklı kaçış yöntemleri, yaratıcılığınızı geliştirebilir.

ufuk-acan-filmler-sikiysa-yakala-karliyatirimlar.com


 

Girişimcileri motive edecek ve girişimlerine farklı gözle bakmalarını sağlayacak ilham veren girişimci filmlerine kısaca değindik. Umarım bu filmler hayatınızda bambaşka ufuklar açar ve vizyonunuzu daha da geliştirir.

girisimcilerin-izlemesi-gereken-25-film

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir