27 / 05 / 2024
pizza bayiligi nasil alinir

Pizzacı Açarak Kazançlı Bir Yatırım Yapın!

Pizza Satışı ve Pizza Bayiliği

Pizza, günümüzün en çok tüketilen fast food ürünlerinden. Tüketicilerin İtalyan menşeli bu fast food u seçmelerinin en temel nedenleri, hem pizzanın lezzeti hem de pratikliği. Çeşit çeşit pizza seçenekleriyle, her damak tadına uygun pizzalar. Aynı zamanda yemesi de bir o kadar pratik.

 


 

Pizza’nın Anavatanı

Pizza, ilk olarak İtalya ‘da hamur üzerine peynir ve domates koyularak üretilmiş. Eski günlerde, daha çok yoksul halkın tercih ettiği bu yiyecek, oldukça ilginç bir hikayeyle soylu insanların da keyifle yediği bir yiyecek halini almış.

 

pizzaci nasil acilir karli yatirimlar

 

Anlatılanlara göre, Kraliçe Margherita bir gün saray aşçılarından pizza ister. O güne kadar fakir halkın yediği bir yiyecek olan bu lezzetin tarifini aşçılar bilmez. Saray yakınlarındaki Espesito ‘ya başvurulur. Espesito, mozeralla, domates ve fesleğenden oluşan ve adeta İtalyan bayrağının renklerini temsil eden bir pizza hazırlar. Kraliçe Margherita, yapılan pizzayı çok beğenir ve ismini sorar. Pizzayı yapan usta heyecandan kraliçenin adını söyler. Böylelikle, yapılan pizza Margherita olarak anılır.

 

Pizza için bir anavatan verecek olursak, burası şüphesiz İtalya ‘nın Napoli kentidir. İtalya Napoli ‘ye yolunuz düşerse, Margherita pizzanın orjinalini burada siz de tadabilirsiniz.

 

İtalyan menşeli olmasının yanında, işçi göçü ile bu lezzet hızla Amerikaya taşınmış, bu göçler Amerikayı günümüzde pizza tüketiminin en fazla yapıldığı ülke haline getirmiştir. Bu talebin artması ile de, dev pizza firmaları oluşmuş, farklı farklı lezzetleri, dünyanın bir çok yerine franchising sistemi ile ulaştırmışlardır. Ülkemizde de dünyaca ünlü bu markaların bayilikleri berilmektedir.

 

Hikaye ne kadar doğrudur bilinmez ama, birbirinden leziz pizzaların bir çok insanın damak tadına uyduğu bir gerçek.

 

pizza bayisi acmak karli yatirimlar

 


 

Dünyada Pizza Tüketimi

 

Pizza İtalyan menşeli ama günümüzde en çok tüketimi yapılan yer Amerika Birleşik Devletleri. Araştırmalara göre her bir saniyede 350 dilim pizza tüketiliyor Amerika Birleşik Devletleri’nde. Ülkenin %90 ‘ından fazlası her ay mutlaka bir günü pizza yemeye ayırıyor. Hafta sonunun başlangıcı olarak görülen Cuma günlerini pizza günü ilan eden Amerikalıların sayısı hiç de azımsanacak kadar olmamakla birlikte, ülkede Ekim ayı “Pizza Ayı” olarak kutlanıyor.

 

Dünyaya baktığımızda, pizza tüketimi yine oldukça fazla. Bu ürünü sunan restoranlarının sayısı, dünyadaki restoran sayısının %15 inden fazla. Tüketim olarak da, dünyada en çok tüketilen fast food ürünlerinden. Ortalama yılda 5 milyarın üzerinde pizza tüketiliyor dünyada.

 

pizzaci acmak karli yatirimlar

 

Ülkemizde de fast food denilince akla ilk gelen yiyeceklerden pizza. İşlek caddelerde, avmlerde ve insanların yoğun olduğu diğer yerlerde görmeye alışık olduğumuz bir sürü marka mevcut. 2016 da himizin bildiği ünlü bir markanın kendi satışları için yaptığı araştırma bu konuda oldukça çarpıcı. Firmanın yaptığı araştırmaya göre, ülkemizde 2016 da her saniye 11 dilim pizza tüketildi ve firmanın ülke genelindeki yaklaşık 500 bayisinden, 40 milyon adede yakın pizza siparişi verildi. Bu rakamlara diğer firmalarında katıldığını düşünecek olursak, pizza satışlarının ülkemizde ne kadar fazla olduğunu tahmin etmek hiç de güç olmayacaktır.

 


 

Pizza Franchise ‘ı Almak

 

Fast food sektörünün en önemli ürünlerinden biri haline gelen pizza için ülkemizde bir çok franchising firması mevcut. Siz de yatırım yapmayı planladığınız bu kazançlı sektörün öncü markaları ile iletişime geçebilir, bu markaların marka değeri ve güvenilirliği ile karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

 

Pizza franchise ‘ı almak için öncelikle pizza markalarının ve bu bayiliği veren firmaların şartlarını detaylı olarak okumanız gerekmektedir. Kimi firmalar sizden franchising bedeli adı aaltında, isim hakkı, reklam katılım ücreti, yıllık cirodan pay vb. taleplerde bulunmaktadırlar. Burada özellikle, çok bilinen pizza markalarının talepleri oldukça fazla olacaktır. Fakat, yine de büyük markalar ile, girişeceğiniz bayilik işinde, kazancınızın büyüklüğü, yatırım maliyetinizi çok kısa sürede karşılayacaktır.

pizza bayiligi karli yatirimlar

Pizza bayiliğinde, en önemli aşamalardan biri olan bayiliği alacağınız markayı belirleme adımıyla beraber, dükkanınızı açacağınız lokasyonu belirlemek de çok kritiktir. Çünkü, bazı markalar her lokasyona bayilik vermemektedirler. Pizza bayiliğini açacağınız yerler, insan yoğunluğunun fazla olduğu, büyük caddeler, AVM ler, İş Merkezleri vb. yerler olmalı. Lokasyon ile birlikte, sizin için gerekli dükkan boyutunun da karşılanıyor olması gerekmektedir. Firamlar, genellikle benzer boyutlarda dükkan talep etmektedirler. Bu dükkanlar, kasa ve satış işlemlerini gerçeklaştirildiği ön kısım ile ürünlerin hazırlandığı, temizlik ve depolama bölümlerinden oluşan arka kısımdan oluşur.

 

Bu iki önemli adımı tamamladıktan sonra, sıra bayilik işlemlerine gelecektir. Peki pizza franchise ‘ı alamak için gereken adımlar nelerdir?

 


 

Pizza Bayiliği Adımları

 

Almak sitediğiniz pizza bayiliğine ve lokasyona karar verdikten sonra, bazı adımları sırasıyla geçmeniz gerekir. Çünkü, markalar, marka değerinin düşmemesi adına, her başvuruyu olumlu değerlendirmemektedir.

 

Bu alanda bayilik almak için gerekli temel adımları şöyle özetleyebiliriz:

  • Bayilik başvurusunun yapılması
  • Bayiliği alacağınız Firma ile görüşme ve iş planının sunulması
  • Bayiliği başvurunuzun kabul görmesi durumunda ilgili kontratın imzalanması
  • Bayiniz için personel eğitimi
  • Bayinizin açılışı

 

pizza franchise firmalar

 


 

Pizza Satışı Seçenekleri

 

Pizzacı dükkanı açmak istediğinizde, karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan biri restorant tarzında, müşterilerin gelip oturdukları, pizzanın yanında farklı seçeneklerin de müşterilere sunulduğu restoran tipidir. Bu bayilik içi oldukça geniş bir dükkan gereksiniminiz olacaktır. Burada temel müşteri, restoranınıza gelenler olacaktır. Bunun yanında, online ve telefon siparişleri de kabul edebiliyor olacaksınız.

 

B bayilik için diğer bir seçenek de, daha küçük çapta bir dükkan ile, sadece kısıtlı sayıda müşteriye oturma imkanı verilebilen, daha çok gel al veya sipariş usulü ile çalışan pizzacılardır. Bu pizzacılar satışları daha çok telefon ve internet üzerinden gelen taleplere göre yaparlar.

 


 

Pizza Bayiliği Dükkan Greksinimleri

 

Pizza bayiliği açacağınız dükkanın içeriği, bu bayiliği alacağınız firma tarafından, franchising kapsamında dizayn edilecektir. Burada, gerekli mutfak ekipmanları, kasa ekipmanları, depolama ekipmanları, yazılımlar vb bir sürü kalem, bayisi olduğunuz marka tarafından karşılanacaktır.

 

Burada, ekipmanlarınız pizza satışını yapacağınız dükkanın tipine göre değişiklik gösterecektir. Sadece gel al tipi satışa yönelik dükkanlarda, masa, sandalye, çatal, bıcak vb servis ekipmanları gereksinimi olmazken, müşterilerin oturabildikleri, restorant tarzındaki daha geniş pizzacılarda bu ekipmanlar ad gerekli olacaktır.

 


 

Pizza Bayiliği İçin Personel Gereksinimi

 

Bir pizzacı açmak için gereken en önemli noktalardan biri de personel seçimidir. Ünlü markalar personel seçimi konusunda size destek olabilmekte, bu personellerin eğitimini verebilmektedirler. Fakat kimi firmalar bu seçimi size bırakmakta, sadece bu personeller için eğitim vermektedirler.

 

pizza bayilik almak

 

Pizza bayiliğinde çalışacak personel sayısı, müşteri potansiyeline ve yoğunluğa göre değişebilmektedir. Pizza bayilerinde genel iş bölümüne bakıldığında, çalışanları, ürün sirkülasyonundan sorumlu personel, kasa ve satış faliyetlerini yürüten personeller, üretimi yapan ve mutfakta çalışan personeller ile dağıtımı yapan personeller olarak bu ayrımı yapabiliriz.

 

Pizza bayiliği için gerekli bütün personelin eğitimi, çalışacağı bölüme göre ilgili personele aldırılmalıdır. Kasa ve satışta çalışacak personelin, ilgili firmasının satış yazılımına hakim olması, pizza üreten çalışanların, ilgili mutfak becerilerine sahip olması ve pizza dağıtımından sorumlu personelin, müşteri ile iletişim konusunda eğitimli olması gerekmektedir. Franchise alacağınız firma, bu ve benzeri konularda, sizin ve personelinizin eğitimini verecektir.

pizza franchising karli yatirimlar

 


 

Pizza Franchise Maliyeti ve Yatırımın Geri Dönüşü

 

Pizza bayiliği alabileceğiniz onlarca firma var ve bu firmaların yatırım maliyetleri birbirinden oldukça farklı. Bir pizzacı açmak için, yatırım maliyeti 200 bin TL den başlayarak 1 milyon TL ye kadar çıkabilir, hatta kimi markalar için bu maliyeti de geçebilir.

Burada önemli olan, bütçeniz ve pizza satacağınız çevre için en uygun markayı seçerek işe başlamanız. Bu konuda yapacağınız optimum seçimle, bu bayiliğin yatırım geri dönüşü 2-3 sene içinde olacaktır.

 


 

Pizza Satışı Karlı Mı?

 

Pizza bayiliği, fast food sektöründe en karlı sektörlerden biridir. Boyutlarına göre fiyatları farklılık gösterse de, ortalama en düşük pizza 25-30 lira arasında bir fiyatla satılmaktadır. Burada, malzeme, içerik, pişirme ve ulaştırma maliyetlerini düşünürsek, buradaki maliyetin kazanca oranla oldukça düşük kaldığını görebilirsiniz. Tabiki, farklı markaların fiyatı farklılık göstermektedir. Katılım payları, dükkan giderleri, işçi maliyetleri ve bütün diğer giderler düştüğünde, bilinen markaların verdiği ortalama kar oranı %30 ların üzerinde.

 

Pizza bayiliğinde yoğun yerlerde kazancınız markanıza bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bilinen markaların kazancı burada oldukça farklı olacaktır.

 

Cadde ve sokaklarda açılan pizzacılarda ise, bilinirliğinizi arttırmak, markanızın yanında sizin de önemli adımlarınızdan olacak, bilinirliğiniz arttıkça da, kazancınız o ölçüde artacaktır. Evinizde bulunan Pizzacı magnetlerini düşünün. Yeteri kadar pratik ve efektif bir reklam aracı değil mi?

 


 

Neden Siz De Pizza Lezzetiyle Kazanmayasınız?

Fast food sektörünün en önemli ürünlerinden biri olan pizza satışı, oldukça rağbet gören ve kazandıran bir yatırım alanı. Siz de bu karlı yatırımdan payınıza düşeni almak ve her gün dah da büyüyerek kazanmak istiyorsanız, hemen pizza bayiliği veren firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

pizza franchise karli yatirimlar


 

Pizza Bayiliği / Pizza Franchise Veren Firmalar

Little Caesars Franchise / Little Caesars Bayilik

Adres: Evren Mah. Bahar Cad. Polat iş Merkezi No:6 A. Blok Kat:1 34212 Bağcılar-Güneşli / İstanbul
Tel: 0212 604 14 14
Faks: 0212 630 35 35
Email: info@littlecaesars.com.tr
Web: www.littlecaesars.com.tr

———————————————————————————————————

Dominos Franchise / Dominos Bayilik

Adres: Büyükdere Caddesi No 245 USO Center Maslak, İstanbul
Tel: +90 444 33 22 +90 850 755 33 22
Faks: 0 212 280 98 38
Email: info@dominospizza.com.tr
Web: www.dominos.com.tr

———————————————————————————————————

Sbarro Franchise / Sbarro Bayilik

Adres: Dikilitaş Mahallesi Emirhan Caddesi No:109 Beşiktaş / İstanbul
Tel: 444 72 27 FAKS 0212 236 56 45
Faks:
Email:
Web: www.sbarro.com.tr

———————————————————————————————————

PizzaBulls Franchise / Bayilik

Adres: Şerifali Mahallesi Beyan Sokak No: 4/1 Ümraniye / İstanbul
Tel: +90 216 533 75 75
Faks:
Email:
Web: www.pizzabulls.com

———————————————————————————————————

PapaJohns Franchise / PapaJohns Bayilik

Adres: Sahrayıcedid Mahallesi Mengi Sk. No:26/3 34742 Kozyatağı / İstanbul
Tel: +90 444 75 79
Faks:
Email: merkez@papajohns.com.tr
Web: www.papajohns.com.tr

———————————————————————————————————

PizzaLazza Franchise / PizzaLazza Bayilik

Adres: Saray Mahallesi, Ahmet Tevfik İleri Cad. Müge Ergenç İş Merkezi No:9/8 Ümraniye / İstanbul
Tel:
Faks:
Email: info@pizzalazza.com.tr
Web: www.pizzalazza.com.tr

———————————————————————————————————

PaninoPizza Franchise / PaninoPizza Bayilik

Adres: 296/1 sokak no.26/c Kazım dirik mah. Bornova / İzmir
Tel: +90 850 850 31 35 +90 232 277 80 82
Faks:
Email: info@paninopizza.com
Web: www.paninopizza.com

———————————————————————————————————

Pasaport Pizza Franchise / Pasaport Pizza Bayilik

Adres: Manas Bulvarı No:39 Folkart Towers B Kule Ofis : 3809-3810 Bayraklı / İzmir
Tel: +90 232 502 31 63 +90 232 502 31 64
Faks: +90 232 502 31 65
Email: info@pasaportpizza.com
Web: www.pasaportpizza.com

———————————————————————————————————

Pizza Time Franchise / Bayilik

Adres: Yenibatı Mah. 2416 Cad. No:72 Çakırlar, Batıkent / Ankara
Tel: +90 312 345 12 12
Faks:
Email: ofis@pizzatime.com.tr
Web: www.pizzatime.com.tr

———————————————————————————————————

Dr.Pizza Franchise / Dr.Pizza Bayilik

Adres: Bahçelievler Mahallesi 108 Cadde No : 19 Terminal Karşısı / Isparta
Tel: +90 246 227 9 227
Faks:
Email:
Web: www.drpizza.com.tr

———————————————————————————————————

Pizza Raffaele Franchise / Bayilik

Adres: Meseli Sokak , No:25 (Tahtasaray) 4. Levent / İstanbul
Tel: +90 212 283 28 30 +90 212 283 28 31
Faks:
Email:
Web: www.pizzaraffaele.com

———————————————————————————————————

Adams Pizza Franchise / Bayilik

Adres: Mazhar Osman Sokak No: 8/c Feneryolu – Kadıköy / İstanbul
Tel: +90 216 411 26 44
Faks:
Email:
Web: www.adamspizza.com

———————————————————————————————————

PizzaTomato Franchise / PizzaTomato Bayilik

Adres: Bahçelievler Mahallesi Orhan Şaik Gökyay Caddesi No:66 Kat: 3 Daire: 5 Atılgan Ofis Karşıyaka / İzmir
Tel: +90 232 365 26 27
Faks:
Email: info@pizzatomato.com.tr
Web: www.pizzatomato.com.tr

———————————————————————————————————

PizzaWings Franchise / PizzaWings Bayilik

Adres:
Tel:
Faks:
Email: info@pizzawings.com.tr
Web: www.pizzawings.com.tr

———————————————————————————————————

Mngur Pizza Franchise / Bayilik

Adres: Defterdar MAh. Ortakçılar Cad. No:78/24 Flat Ofis AVM Eyüp / İstanbul
Tel: +90 555 634 14 54 +90 533 725 88 87
Faks: +90 212 437 8009
Email: mngur@mngurpizza.com
Web: www.mngurpizza.com

———————————————————————————————————

Crakers Pizza Franchise / Bayilik

Adres: Çukurçayır mah. Şeker sok. No:4/3 Ortahisar/Trabzon
Tel: +0462 326 15 99
Faks:
Email: info@crakerspizza.com
Web: www.crakerspizza.com

———————————————————————————————————

pizza satarak kazanin


Websitemizde, yazılarımız, paylaşımlarımız, reklamlarımız ile tanıtımını yaptığımız bayilik, franchising ve yatırım çeşitleri, sadece tanıtım maksatlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir!


Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

taki-bayiligi-bujiteri-bayiligi-karliyatirimlar.com

Takı Bayiliği ve Bujiteri Dükkanı Açmak

Takılar kıyafetlerimizi süsleyen ve onlara estetik dokunuşlar yapan ufak ama etkili parçalardır. Özellikle kadınların oldukça …

cikolatali-lokmaci-acmak-karliyatirimlar.com

Tatlı Bir Kazanç Kapısı: Lokmacı

Bu yazımızda, bir dönem popülaritesi oldukça fazla olan Lokmacı bayiliğine, Lokmacı franchising ine değineceğiz. Lokmacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir