13 / 07 / 2024

Çin Para Birimi ve Çin Ekonomisi

Çin Para Birimi

 

Çin Para Birimi yaygın olarak Yuan ya da Çin Yuanı olarak biliniyor. Bu ifade doğru olmakla birlikte, aslında Çin Para Birimini değil, Çin Para Biriminin birim ismini simgelemektedir. Bu para birimi için kullanılan Resmi İsim “halkın parası” anlamına gelen, Renminbi ‘dir. Uluslararası piyasalarda, Renminbi, CNY olarak kısaltılır.

Bu konuyu bir örnekle açacak olursak, bildiğiniz gibi İngiliz para birimi Sterlin ‘dir. Fakat para biriminin birim ismi Pound ’dur. Çin Para Birimi için de benzer bir ilişki söz konusudur. Sterlin gibi, uluslararası piyasada Renminbi, birim olarak ise Pound gibi, Yuan kullanılır.

cin-para-birimi-yuan-karliyatirimlar-k

Tabi alışverişlerde kullanım şekli Yuan şeklindedir. 20 Yuan, 50 Yuan, 100 Yuan vs.

Çin Yuanı Kaç TL ?

 

Şuan Türk Lirası, Çin Yuanına göre daha değerli. Fakat Çin Yuanının son yıllarda gösterdiği yükselme, bu farkı hızla kapatabilir.

Geçmiş yıllara bakıp Çin Yuanı Kaç TL sorusunu farklı yıllar için sorarsak, oldukça çarpıcı bir grafik gelir gözümüzün önüne. 2015 yılında 1 Yuan, 0,38 TL iken, 2017 de bu değer 0,50 ‘nin üzerine çıkmıştır. 2018 ‘in Ağustos ayında 1 TL ye denk olmaya yaklaşan Çin Yuanı, bunu başaramamış, tekrar eski çıkış seyrine devam etmiştir. 2020 Ocağında ise 1 Çin Yuanı, yaklaşık 0,85 TL civarında seyretmektedir.

Çin Yuanı Kaç TL sorunsunun 2015 ve 2020 yılları arasındaki cevabı için, aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz.

cin-yuanı-kac-tl-karliyatirimlar-k

Peki, aynı soruyu tersinden sorarsak, 1 TL kaç Çin Yuanı ? Burada da 1 TL yaklaşık olarak 1,17 Yuan gibi bir değer ortaya çıkıyor Ocak 2020 itibariyle.

 

Çin Yuanı Kaç Dolar ?

 

Amerika Birleşik Devletleri ile, Çin arasında müthiş bir rekabet var. Ve bu rekabet son yıllarda yerini küresel Ticaret Savaşlarına bıraktı. Bu savaştan Çin fazla yara almasa da, Çin Yuanı bu durumdan bayağı etkilendi.

2015 yılında Çin Yuanı 0,16 Dolarken, 2020 yılında bu değer 0,14 dolarlarda. Bu değerlerin oluşmasından Amerikan dolarındaki artışın bir hayli fazla olması en önemli etkenlerden. Çünkü Yuan zaten artış eğiliminde ama Dolardaki daha yüksek artış, onu dolar karşısında biraz geriye düşürmüş gözüküyor.

 

 

 

Çin Ekonomisi

 

Çin Ekonomisi, Amerika Birleşik Devletlerinden sonra, dünyanın en büyük 2. Ekonomisi. Gittikçe büyüyen Çin Ekonomisi, şuan dünya toplam ekonomisinin %15 ‘ini elinde bulundurmakta. Bu değer, Çin ‘in büyüme hamleleriyle gittikçe artmakta. Toplam ekonominin %15 ‘ini oluştursa da, dünya üretiminin yarısını tek başına karşılamakta. Bu müthiş bir oran! Çeşitlik girişim ve ticaret hamleleriyle, bu oranın da gittikçe artması bekleniyor.

 

Özellikle, Çin ‘İn son yıllardaki ekonomi hamlesi, “Bir Kuşak Yol Projesi”, İpek Yolunu canlandırarak, Çin ‘in dünya ekonomisindeki payını daha da arttıracak. Türkiye ‘nin de Yeni İpek Yolu üzerinde bulunuyor olması, ülkemize de bu alanda oldukça fazla fırsat sunuyor. Çin ‘e ihracat rakamlarımızı oldukça arttıracak Yeni İpek Yolu Projesi ile, Çin, ülkemiz için belki de en önemli ihracat ülkelerinden biri haline gelecek.

 

Şimdiye kadar da, Çin ile Türkiye arasında ticari alış verişler oldukça fazlaydı. Fakat bu ticari alış veriş daha çok İthalat şeklinde yapılıyordu. Ucuz Çin malları ülkemize getirilerek, bu alanda farklı bir sektör haline bile geldiler. Özellikle İstanbul Tahtakale, Çin malı ürünlerin en çok ticaretinin yapıldığı bölge. Aynı şekilde, İstanbul İstoç bölgesinde de Çin malı ürünlere oldukça sık rastlanıyor.

 

Peki büyüyen Çin Ekonomisinde, Türkiye nasıl bir yer alacak? Şimdiye kadar yaptığımız İthalat seviyelerine, ihracat da da çıkabilecek miyiz? Bütün bunları, Yeni İpek Yolu Projesi ‘nin hayata geçmesi ile birlikte daha net bir şekilde göreceğiz. Şimdilik uzaktan gördüğümüz, Çin ‘in ülkemiz için müthiş fırsatlar sunacağı. Hem gelişen ekonomisi, hem kalabalık nüfusu hem de yeni iş fırsatları ile, Çin yeni yatırımlar için oldukça cazip bir alan halini alacak gibi gözüküyor.

cin-ekonomisi-karliyatirimlar-k

Çin Ekonomisindeki büyüme, aynı şekilde Çin Halkı üzerinde de benzer bir etki yaratmakta. Önceleri daha kapalı bir toplum olarak yaşayan Çin Halkı, şimdilerde Dünya ile bağını daha da arttırmakta. Çin Orta sınıfının gittikçe büyüdüğü, dolayısıyla tüketim oranlarında kayda değer bir yükselme olduğu gözle görülebilecek seviyede.

Mesela, önceleri ülkemize gelen Çinli turist sayısı daha düşükken, bu oran gittikçe artmakta. Kültür ve Turizm bakanlığı verilerine göre, 2017 yılında yaklaşın 120 bin Çinli turist ülkemizi ziyaret etmişken, bu rakam, Çin ‘de “Türkiye Turizm Yılı” olarak ilan edilen 2018 yılında, yaklaşık iki katına çıkmıştır. Giderek artmakta olan bu oran, 2019 yılında 250 bin ile zirveye çıkmıştır. Tabi bu oranların artmasında, Türkiye ‘nin Çin vatandaşlarına getirdiği e-vize kolaylığı ve Yeni İpek Yol, Bir Kuşa Yol Projesi oldukça büyük bir etken.

 

Çin Asgari Ücret Ortalamaları

 

Çin Ekonomisindeki büyüme,  Çin ‘de refah seviyesinin yükselmesine ve her alanda olduğu gibi Çin Asgari Ücretinde de artışa neden oldu. 2008 yılında yaklaşık 960 Yuan, o dönemin parasıyla aylık yaklaşık 165 TL olan Asgari ücret,  2008 yılından bu yana yaklaşık %150 artışla, yaklaşık 1950 TL civarında. Tabi buradaki yüksek artış, Yuan ‘daki artışla da desteklendiğinden, Çin Asgari Ücret değeri oldukça yüksek bir değere ulaşıyor.

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir