1 / 03 / 2024

Bir Kuşak Bir Yol Projesi

Bir Kuşak Bir Yol Projesi Nedir?

 

Çin son yıllarda müthiş bir ekonomik büyüme içinde. Çin Ekonomisi, Amerika Bileşik Devletleri  ‘nden sonra, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Dünya ekonomisinin %15 ‘ini elinde bulundurduğu gibi, dünya üretiminin yarısından çoğuna da hakim. Çin Yuan ‘ı, dünyada gittikçe değerli bir ticari para haline geldi. İşte bu ekonomik gelişmeler, Çin’in yeni hamleleriyle daha da sağlam bir hal almayı hedefliyor. Bu hamlelerden en önemli olanı ise “Yeni İpek Yolu Projesi”, Çinlilerin değimiyle “One Belt One Road”, yani “Bir Kuşak Bir Yol” projesi . Tarihin en önemli ticaret yollarıdan biri olan İpek Yolunu farklı bir vizyonla geliştirmeyi hedefliyor Çin. Bu sefer sadece kara değil, kara, deniz ve hava taşımacılığı ile birlikte yapmak istiyor bunu.

cin-yeni-ipek-yolu-projesi-k

 

Bir Kuşak Yol Projesi, yani Yeni İpek Yolu Projesi, Çin ‘in Asya, Afrika ve Avrupa ‘ile hem ticaret hem de enerji yolları üzerinden birleşmesini amaçlıyor.

Peki Çin ‘in bu hamlesi, Yeni İpek Yolu Projesi, ülkemizi nasıl etkileyecek?

 

 

Yeni İpek Yolu Projesi Türkiye’yi Nasıl Etkiler?

 

Tarihin eski dönemlerinden beri Anadolu, önemli ticaret yolarının kesişim noktasına yer almış, özellikle Asya ’yı Avrupa ‘ya bağladığı İpek Yolu ile, bu yolun imkanlarından yararlanmıştır. Fakat yıllar geçtikçe bu İpek Yolu’nun önemi azalmış, dünya ticareti farklı rotalara sapmıştır.

cin-bir-yol-bir-kusak-projesi-k

 

Son yıllarda Çin, Bir Kuşak Bir Yol  Projesi ile İpek Yolu ‘nu hakaettiği konuma tekrar taşımayı ve bu rota üzerindeki ülkeler üzerinden Çin ‘i enerji ve ticaret destinasyonu yapmayı hedeflemektedirler. Peki bu geişmeler,ülkemizi nasıl etkileyecek? Bu yol üzerindeki bir çok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de bu alanda yatırımlar olacak, belirlenen ülkelere ihracat oranlarımız artacak, hatta yeni ihracat kalemleri ortaya çıkacaktır.

 

Özellikle Çin’de refah seviyesinin giderek artması ve orta sınıfın gelirlerinin yükselmesi, Çin ‘i tam bir tüketim merkezi haline getirecek, Çin şehirlerindeki yatırımlar artarak, bir çok sektör kendi payına düşeni alacaktır. Perakende sektörü ve Gıda sektörü bu alanların başında geliyor şüphesiz. Bir çok firma, Çin ‘in farklı şehirlerinde şubeler açacak, büyümesini dünyanın bu en kalabalık ülkesinde devam ettirecektir. Gıda sektöründe ise franchise veren firmalar bu noktada oldukça revaçta olacak. Çünkü gelişmekte olan Çin ve artan refah seviyesi, halkı yeni tüketim kalemlerine yönlendirecektir.

 

 

 

Bir Kuşak Yol Projesi ve Çin’e İhracat

Çin ile Türkiye ‘nin ticaret ilişkisi şimdiye kadar daha çok İthalat alanında oldu. Çin ürünleri cazip fiyatlarıyla ülkemizde oldukça rağbet gördü. Fakat hepinizin bildiği gibi ülke ekonomisi açısından İhracat daha önemli ve bu alanda Çin ile ihracatımız şimdiye kadar düşük seviyelerde kaldı.

2019 yılının verilerine göre en çok Rusya, Çin, Almanya, ABD ve İtalya  ile olan italatımız, ihracatta daha çok Almanya, İngiltere, İtalya ve ispanya gibi Avrupa ilkeleri ile Irak ’a oldu.

Çin Ekonomisindeki gelişmelerle birlikte, halkın refah seviyesinin artması, Çin halkını daha çok yabancı ürünlere yöneltecek, ülkemizin dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ‘e ihracat rakkamlarını arttıracaktır. Bir çok farklı alanda kendini gösterecek ihracat artışı, ülkemize kayda değer bir ticaret girdisi sağlayacaktır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda önemi daha da artacak olan Bir Kuşak Yol Projesi ve Çin, oldukça popüler bir yatırım alanı olacaktır.

Siz de Çin ‘in bu gelişmesinden üzerinize düşen payı almak, Çin ‘e ihracat yaparak ürünlerinizi dünyanın en kalabalık  ülkesinde satmak ve yeni iş fikirlerinizi Çin ‘in daha da etkin olduğu bir dünyada gerçekleştirmek istiyorsanız, Çin size bu anlamda kucak açıyor.

 

 

 

 

Hakkında admin

Buna da bir göz atın ...

kulucka-merkezi-karliyatirimlar.com

Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik

Girişimcilik son zamanların en gözde mesleklerinden. Girişimciler girişimlerini belirli bir aşamaya getirdiklerinde veya daha başlangıç …

chatgpt-nedir-karliyatirimlar.com

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT son zamanların en popüler teknolojik gelişmelerinden. Bu yazımızda, bu son teknoloji çılgınlığına değenerek, ChatGPT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir